Strona 1 z 1

Konstrukcja wycięta laserem

: 06 maja 2013, 16:44
autor: slay70
Witam, to mój pierwszy projekt (zrobiony w sketchup, bo w innym programie nie potrafię się poruszać…) – więc proszę Was o wyrozumiałość. Nie miałem jeszcze do czynienia z CNC - przeto moja wiedza w tym temacie wynika jedynie z przeglądania treści forum. Zrozumiałem, że wiele zależności określonych parametrów wynika z zakresu prac jakie będzie wykonywała maszyna – jak również powierzchni roboczej, elementów konstrukcji i oczekiwanych efektów. Dobór odpowiednich komponentów wymaga doświadczenia praktycznego w dziedzinie, którego niestety jeszcze nie posiadam i tu wielki ukłon w Waszą stronę.
Nie dysponując zasobami warsztatowymi, które pozwoliłyby mi na osiągnięcie oczekiwanej dokładności - pomyślałem o wycięciu elementów konstrukcji za pomocą lasera. Nie wiem czy to dobry pomysł – ale mam nadzieję, że się wypowiecie na ten temat. Maszyna będzie służyła głównie do obróbki drewna i tworzyw sztucznych – ale nie powiedziane, że aluminium również będzie wchodziło w grę jak maszyna pozwoli ;)
Konstrukcja w projekcie wykonana jest z blachy o grubości 10mm za wyjątkiem wypełnienia podstawy (kratownica) 6mm, połączona za pomącą lutospawania ;)

Ciekaw jestem Waszych opinii w tym temacie - pozdrawiam.

: 06 maja 2013, 20:11
autor: tanifon
A ramę nie prościej zrobić z profili ? Plus jakieś dodatki wycięte na plazmie/laserze ?

: 06 maja 2013, 21:29
autor: slay70
Myślałem i o tym - ale wykorzystanie profili raczej w charakterze "dosztywnienia" całej konstrukcji i czasowym "spinaniu" przedniej, górnej konstrukcji podstawy - bo to chyba słaby punkt. Wolałbym jednak pozostawić tą część otwartą. Ciekaw jestem - co sądzicie na temat użycia lutospawarki?

: 06 maja 2013, 21:54
autor: tanifon
Każdy sie uczy na własnej skórze - widać tak musi być.

: 08 maja 2013, 07:57
autor: jacek-1210
1. Dla mnie wiotkie, szczególnie mocowanie śrub w posuwie Y. Żeby było sztywne przy tych rozmiarach, to blacha musiałaby być co najmniej #20-30. Tyle że wtedy to możesz stęknąć jak zobaczysz fakturę z lasera. Dla mnie taniej i prościej byłoby zrobić to z profili + płaskowniki prosto z huty.

2. Rozumiem że lutospawanie żeby zmniejszyć naprężenia ? Nie wiem tylko jak to się i czy się sprawdzi przy takich "grubsiejszych" blaszkach

: 09 maja 2013, 01:10
autor: slay70
Nie napisałem, że do zbudowania bramy myślałem o aluuminium 20mm lub konstrukcja z profili. Lutospawanie - to faktycznie w celu zmniejszenia naprężeń, tylko nie wiem jak z wytrzymałością spoiny będzie. Może przy takim rozwiązaniu połączeń elementów konstrukcji to będzie miało sens.