Konstrukcja wycięta laserem

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
slay70
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 25 lut 2013, 21:03
Lokalizacja: pomorze

Konstrukcja wycięta laserem

#1

Post napisał: slay70 » 06 maja 2013, 16:44

Witam, to mój pierwszy projekt (zrobiony w sketchup, bo w innym programie nie potrafię się poruszać…) – więc proszę Was o wyrozumiałość. Nie miałem jeszcze do czynienia z CNC - przeto moja wiedza w tym temacie wynika jedynie z przeglądania treści forum. Zrozumiałem, że wiele zależności określonych parametrów wynika z zakresu prac jakie będzie wykonywała maszyna – jak również powierzchni roboczej, elementów konstrukcji i oczekiwanych efektów. Dobór odpowiednich komponentów wymaga doświadczenia praktycznego w dziedzinie, którego niestety jeszcze nie posiadam i tu wielki ukłon w Waszą stronę.
Nie dysponując zasobami warsztatowymi, które pozwoliłyby mi na osiągnięcie oczekiwanej dokładności - pomyślałem o wycięciu elementów konstrukcji za pomocą lasera. Nie wiem czy to dobry pomysł – ale mam nadzieję, że się wypowiecie na ten temat. Maszyna będzie służyła głównie do obróbki drewna i tworzyw sztucznych – ale nie powiedziane, że aluminium również będzie wchodziło w grę jak maszyna pozwoli ;)
Konstrukcja w projekcie wykonana jest z blachy o grubości 10mm za wyjątkiem wypełnienia podstawy (kratownica) 6mm, połączona za pomącą lutospawania ;)

Ciekaw jestem Waszych opinii w tym temacie - pozdrawiam.
Załączniki
podstawa 1.jpg
podstawa 1.jpg (23.61 KiB) Przejrzano 1130 razy
podstawa 2.jpg
podstawa 2.jpg (25.1 KiB) Przejrzano 1131 razy
całość1.jpg
całość1.jpg (30.23 KiB) Przejrzano 1303 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

tanifon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 631
Rejestracja: 22 lis 2008, 13:59
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

#2

Post napisał: tanifon » 06 maja 2013, 20:11

A ramę nie prościej zrobić z profili ? Plus jakieś dodatki wycięte na plazmie/laserze ?
Skaner 3D, gigantyczne rzeźby, piła motorowa..


Autor tematu
slay70
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 25 lut 2013, 21:03
Lokalizacja: pomorze

#3

Post napisał: slay70 » 06 maja 2013, 21:29

Myślałem i o tym - ale wykorzystanie profili raczej w charakterze "dosztywnienia" całej konstrukcji i czasowym "spinaniu" przedniej, górnej konstrukcji podstawy - bo to chyba słaby punkt. Wolałbym jednak pozostawić tą część otwartą. Ciekaw jestem - co sądzicie na temat użycia lutospawarki?

Awatar użytkownika

tanifon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 631
Rejestracja: 22 lis 2008, 13:59
Lokalizacja: 3miasto
Kontakt:

#4

Post napisał: tanifon » 06 maja 2013, 21:54

Każdy sie uczy na własnej skórze - widać tak musi być.
Skaner 3D, gigantyczne rzeźby, piła motorowa..


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#5

Post napisał: jacek-1210 » 08 maja 2013, 07:57

1. Dla mnie wiotkie, szczególnie mocowanie śrub w posuwie Y. Żeby było sztywne przy tych rozmiarach, to blacha musiałaby być co najmniej #20-30. Tyle że wtedy to możesz stęknąć jak zobaczysz fakturę z lasera. Dla mnie taniej i prościej byłoby zrobić to z profili + płaskowniki prosto z huty.

2. Rozumiem że lutospawanie żeby zmniejszyć naprężenia ? Nie wiem tylko jak to się i czy się sprawdzi przy takich "grubsiejszych" blaszkach
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


Autor tematu
slay70
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 25 lut 2013, 21:03
Lokalizacja: pomorze

#6

Post napisał: slay70 » 09 maja 2013, 01:10

Nie napisałem, że do zbudowania bramy myślałem o aluuminium 20mm lub konstrukcja z profili. Lutospawanie - to faktycznie w celu zmniejszenia naprężeń, tylko nie wiem jak z wytrzymałością spoiny będzie. Może przy takim rozwiązaniu połączeń elementów konstrukcji to będzie miało sens.
Załączniki
plot 5.jpg
plot 5.jpg (27.3 KiB) Przejrzano 1122 razy

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”