Płyta żeliwna jako podstawa pod frezarkę

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
morghul
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 205
Rejestracja: 01 wrz 2006, 00:46
Lokalizacja: Stargard

Płyta żeliwna jako podstawa pod frezarkę

#1

Post napisał: morghul » 08 mar 2013, 20:41

Witam kolegów,
jako że od pewnego czasu noszę się z zamiarem budowy maszyny która zdolna byłaby obrabiać alu rozglądam się za materiałami na ramę. Projekt ma być hobbystyczny a nie zarobkowy więc budżet jest mocno ograniczony, niemniej chciałbym coś solidnego podobnego w pomyśle do słynnego pancernika gaspara. Pole pracy zadowoli mnie puki co coś ok. 250x300 więc maszyna raczej mała i zwarta.

Na złomie wypatrzyłem żeliwną płytę, nie wiem z czego pochodzi ale nie jest to raczej płyta traserska. Wymiary 600x660 i grubość z żebrami 22mm. Pomiędzy żebrami coś ok 15mm.

Mogę ją przytulić za 1,2zł/kg i tak się zastanawiam czy byłaby to dobra baza pod stół osi Y i nogi bramy. Mam obawy czy nie będzie zbyt wiotkie. Pewnie trzeba by dorobić jakąś ramę pomocniczą na której całość mogła by stać, na żebrach jest trochę mięsa więc można by przykręcić jakieś profile jako podstawę.

Najważniejsze jest że miałbym jedną powierzchnię z głowy.

Powierzchnia jest frezowana i w bdb stanie. Płyta waży pewnie ok. 60 kg.


Fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

szymo23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 105
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:04
Lokalizacja: xxx

#2

Post napisał: szymo23 » 08 mar 2013, 20:59

Płyta ciekawa jak ją będziesz wiercił i gwintował ?
W trumnie z Baltony wyglądasz jak żywy

Awatar użytkownika

rockykon
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 917
Rejestracja: 13 maja 2005, 22:24
Lokalizacja: Wawa

#3

Post napisał: rockykon » 08 mar 2013, 21:23

Jaki zbieg okoliczności, dziś oglądałem podobna płytę, pomysł mam dokładnie taki sam.
niestety cen 10 x większa ...

czy sa jakieś minusy stosowania takie płytki na maszynkę ?

Awatar użytkownika

Autor tematu
morghul
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 205
Rejestracja: 01 wrz 2006, 00:46
Lokalizacja: Stargard

#4

Post napisał: morghul » 08 mar 2013, 21:34

szymo23 pisze:Płyta ciekawa jak ją będziesz wiercił i gwintował ?
Nie rozumiem co masz na myśli. Jaki jest problem w wierceniu i gwintowaniu żeliwa?

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#5

Post napisał: MlKl » 08 mar 2013, 21:38

Obrazek

Ta kosztowała flaszkę. Powierciłem i pogwintowałem wkrętarką. Dziś toczę dla Gaspara nakrętki M20x1 fi 50 mm na tej maszynce.

A to czeka na dokończenie :)

Obrazek

Awatar użytkownika

szymo23
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 105
Rejestracja: 15 lip 2004, 20:04
Lokalizacja: xxx

#6

Post napisał: szymo23 » 08 mar 2013, 21:46

morghul pisze:
Nie rozumiem co masz na myśli. Jaki jest problem w wierceniu i gwintowaniu żeliwa?
W samym wierceniu i gwintowaniu to niema, ale trzeba mieć odpowiedni sprzęt , wywiercisz otwór pod kątem nagwintujesz przykręcisz i może być po temacie , nie jest to jednolity materiał a żebrowany w zasadzie tylko tam się wiercisz gdzie to ktoś przewidział.
W trumnie z Baltony wyglądasz jak żywy

Awatar użytkownika

Autor tematu
morghul
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 205
Rejestracja: 01 wrz 2006, 00:46
Lokalizacja: Stargard

#7

Post napisał: morghul » 08 mar 2013, 23:29

szymo23 pisze:
morghul pisze:
Nie rozumiem co masz na myśli. Jaki jest problem w wierceniu i gwintowaniu żeliwa?
W samym wierceniu i gwintowaniu to niema, ale trzeba mieć odpowiedni sprzęt , wywiercisz otwór pod kątem nagwintujesz przykręcisz i może być po temacie , nie jest to jednolity materiał a żebrowany w zasadzie tylko tam się wiercisz gdzie to ktoś przewidział.

Dzięki za troskę kolego ale poradzę sobie :) Wróćmy do meritum.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#8

Post napisał: Zbych07 » 09 mar 2013, 01:13

rockykon pisze:Jaki zbieg okoliczności, dziś oglądałem podobna płytę, pomysł mam dokładnie taki sam.
niestety cen 10 x większa ...

czy sa jakieś minusy stosowania takie płytki na maszynkę ?
Podstawowy to .... :mrgreen: waga płyty. Wypatrzyłem śliczna pytę traserską - ok. 300 kg :cry: - jak to wkitrać na drugie piętro do bloku ? :cry:

morghul pisze:
szymo23 pisze:
morghul pisze:
Nie rozumiem co masz na myśli. Jaki jest problem w wierceniu i gwintowaniu żeliwa?
W samym wierceniu i gwintowaniu to niema, ale trzeba mieć odpowiedni sprzęt , wywiercisz otwór pod kątem nagwintujesz przykręcisz i może być po temacie , nie jest to jednolity materiał a żebrowany w zasadzie tylko tam się wiercisz gdzie to ktoś przewidział.

Dzięki za troskę kolego ale poradzę sobie :) Wróćmy do meritum.
No właśnie - "uwielbiam"ludzi którzy zaczynają od tłumaczenia dlaczego coś się nie uda :wink:

Wracając do meritum.
Pierwsza sprawa to jaką i do czego maszynkę chciałbyś zbudować i ile kaski masz zamiar na nią wydać ?

Osobiście taką płytę potraktowałbym jako podstawę do maszynki biurkowej o polu pracy ok. 400x600,
coś na wzór tgo o czym napisałem w tym wątku: ---> Link

Ponadto, żeby maszynka w czasie pracy nie śmieciła w otoczeniu, zamknąłbym ją w obudowie
na wzór tego: ---> Link

:wink:

Awatar użytkownika

Autor tematu
morghul
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 205
Rejestracja: 01 wrz 2006, 00:46
Lokalizacja: Stargard

#9

Post napisał: morghul » 09 mar 2013, 02:09

Zbych07
Chcę wydać jak pisałem, czyli mało, bardzo mało a jednocześnie chce maszyny solidnej która poradzi sobie z alu. Mam pewien pomysł na zajęcie dla niej ale czy wypali jeszcze nie wiem puki jej nie zrobię a z drugiej strony jeśli nie na się na tym zarobić to chcę mieć maszynkę do zabaw warsztatowych.
Takie pole pracy jak wspominasz jest fajne ale mi starczy 200x300 za to większa sztywność. Na tej powierzchni jak ma płyta spokojnie mogę tak mi się zdaje zbudować maszynę o polu jak wspomniałem nie kombinując z brakiem miejsca.

Obudowa mi nie potrzebna specjalnie, nie mam zamiaru jej trzymać w pokoju tylko w warsztacie a na brak miejsca w nim nie narzekam.

Zastanawia mnie tylko jak ewentualnie usztywnić płytę montując jakąś podstawę. Nie wiem czy nie będzie pracowała, jest dość cienka a i żebra niespecjalnie wysokie.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#10

Post napisał: Zbych07 » 09 mar 2013, 08:21

morghul pisze:Zbych07
Nie wiem czy nie będzie pracowała, jest dość cienka a i żebra niespecjalnie wysokie.
Wypada to ustalić na starcie - podeprzeć rogi , obciążyć centralną część i zmierzyć czy i ewentualnie ile się ugnie ?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”