Prośba o ocenę projektu - konstrukcja aluminiowa

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
vesolovski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 14
Rejestracja: 12 lut 2013, 22:32
Lokalizacja: Katowice

#11

Post napisał: vesolovski » 13 lut 2013, 02:47

Właśnie mi ona też chodziła po głowie. Nawet żałowałem, że producent (Lumenlab) tego urządzenia (LINK) zaprzestał działalności. W sumie do drobnych rzeczy by się chyba nadawała, ale odpowiedź na Twoje pytanie
Jak oceniasz obecną maszynkę - będzie można ją wykorzystać przy budowie nowej ?
czyli
nie bardzo :sad:
też mówi dużo.



Tagi:


radziwon
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 05 lut 2005, 22:54
Lokalizacja: Bia?ystok

#12

Post napisał: radziwon » 13 lut 2013, 11:33

vesolovski pisze:Witam :smile:

To może takie pytanie lekko off-topic - Czy jest projekt maksymalnie prosty w konstrukcji, który bazuje jedynie na elementach składowych sponsora forum + proste detale wykonalne wiertarką i szlifierką, ewentualnie łatwych do zlecenia (typu jakaś prostokątna płytka aluminiowa, do której przykręci się a to łożysko w obudowie, a to wałek z podporą, itp.)?
Może to :
https://www.cnc.info.pl/topics58/400x30 ... t18537.htm
?


Autor tematu
vesolovski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 14
Rejestracja: 12 lut 2013, 22:32
Lokalizacja: Katowice

#13

Post napisał: vesolovski » 14 lut 2013, 02:26

Pobawiłem się trochę w projektowanie i wyszło mi coś takiego jak na zdjęciach. Koszt mechaniki (materiały) obliczyłem na ok. 2000 PLN. Wałki osi X i Y mają po 500mm, osi Z 250mm.

Brama (ciemnożółty(?) kolor) mogłaby być albo z drewna (prościej i taniej) albo z aluminium (ktoś by musiał chyba mi to powycinać).

Tylko czy to ma sens?

Z góry dzięki za sugestie :grin:
Pozdrawiam!

Obrazek Obrazek Obrazek


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#14

Post napisał: Zbych07 » 14 lut 2013, 09:28

Pierwszy problem to Z-ka:
- nie zjedzie już w dół, ale może pojechać do góry ... tyko po co? :???:

Drugi problem:
Brama jest praktycznie w skrajnym położeniu a wrzeciono ? - duża konstrukcja malutkie pole pracy - chyba że masz zamiar obrabiać coś leżącego przed maszyną :???:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#15

Post napisał: Zienek » 14 lut 2013, 09:41

Ad pierwszy problem powyżej - oczywiście wrzeciono można podwiesić niżej, więc ja nie widzę tego problemu, ale z drugim to się zgodzę.
Z wałków 500mm wychodzi Ci pole obróbli rzędu 200mm, a to słabe rozwiązanie, - więcej byś wyciągnął na ruchomym stole/stałej bramie.

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#16

Post napisał: sajgon » 14 lut 2013, 09:45

vesolovski pisze:Pobawiłem się trochę w projektowanie i wyszło mi coś takiego jak...
Wrzeciono przesuń tak nisko aby jego końcówka przy maksymalnie opuszczonej Z-ce znajdowała się jakieś 5-10 mm nad stołem. Pewnie będzie trzeba wydłużyć płytę Z-ki i op przodu dołożyć zastrzały ( trójkątne wzmocnienia ).

Ekonomiczniej jest wykonać krzyżak X/Z i Z-ke z ruchomymi wałkami.

Oczywiście to co koledzy wyżej napisali ,też trzeba by uwzględnić w poprawkach.
Ostatnio zmieniony 14 lut 2013, 16:41 przez sajgon, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam , Michał. ;)


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#17

Post napisał: Zbych07 » 14 lut 2013, 10:03

Projektowana przez kolegę konstrukcja jest ciekawa ale na pierwszą maszynkę może być dość trudna do dokładnego wykonania szczególnie przy "wypasionym warsztacie".

Może coś takiego :

Obrazek



Tylko zważywszy na posiadany "warsztat" w nieco zmienionej technologii:

coś pomiędzy tym :

Obrazek

a tym :

Obrazek Obrazek

:grin:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#18

Post napisał: ursus_arctos » 14 lut 2013, 10:08

To ja też pokrytykuję :)
Brama ma "pudło rezonansowe" - 2 równoległe płyty - po co? Lepiej dać 1 płytę z wałkami i 2 małe płyty prostopadłe do niej (najlepiej tak, aby były dokładnie za wałkami - będą usztywniać i tłumić drgania).
Boki bramy - jeżeli to będą formatki alu min. 15mm, to ok; jeżeli cieńsze lub drewno/tworzywo jakieś, to koniecznie boki muszą zostać usztywnione!
Podstawa jest ok.
Zetka to jakiś koszmar - wrzeciono powyżej dolnej krawędzi płyty, do której jest przymocowane? Przecież tym się nie da nic zrobić! Poza tym, odwróć zetkę.
Co do położenia łożysk/wałków - zamieszczę rysunek poglądowy i zdjęcie, jak to u mnie wygląda:
ObrazekObrazek
Zauważ, że brama się cofa, aby wrzeciono nie wystawało przed nią - dzięki temu zawsze jest w użytecznym obszarze stołu.
Poza tym brama jest "podcięta" tak, aby można było obrabiać element, który nie mieści się między boki bramy, np. brzeg jakiejś dużej płyty.


Autor tematu
vesolovski
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 14
Rejestracja: 12 lut 2013, 22:32
Lokalizacja: Katowice

#19

Post napisał: vesolovski » 14 lut 2013, 11:43

Dziękuję za cenne uwagi. Przedstawiam wersję po małym liftingu uwzględniającym sugestie odnośnie: pudła rezonansowego - użebrowałem, małego pola roboczego, osi Z, "podcięcia bramy".

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ekonomiczniej jest wykonać wyżarzak X/Z i Z-ke z ruchomymi wałkami.
@sajgon - Co to jest ten wyżarzak? Z-ka miałaby 250mm, więc mógłbym przeciąć 500mm wałek z podporą na pół. Może byłaby oszczędność, ale już wolałbym zrobić wszystkie osie w jednej podobnej, mam nadzieję prostej technologii.
zamieszczę rysunek poglądowy i zdjęcie, jak to u mnie wygląda
@ursus_arctos - Dajesz radę przy drewnianej konstrukcji coś w aluminium podziorgać?
Projektowana przez kolegę konstrukcja jest ciekawa ale na pierwszą maszynkę może być dość trudna do dokładnego wykonania
@Zbych07 - Nie mam właśnie wyczucia co może być trudne a co nie. Te konstrukcje z profili aluminiowych też najłatwiejsze się nie wydają.

Nie myślałem jeszcze o układzie kasowania luzów na śrubach. Może na moje potrzeby (jakieś tam PCB, pudełka, trochę AL, drewna, amatorsko) nie byłoby to konieczne.

Zastanawiam się, czy przy "moim" projekcie wózek jeżdżący po osi Z (pozostałe również) będzie miał tę piękną własność, że wystarczy przykręcić dwa wałki z podporą (fi 20cm) oraz bloki łożyskujące EK10, EF10 do "podstawy", zaś 4 łożyska SME20OP oraz obudowę OB25OP (z nakrętką brązową) do "wózka" i czy wtedy cudem śruba trapezowa (fi 18) będzie idealnie osiowo pasować zarówno do bloków łożyskujących, jak i obudowy OB25OP. Czy w ogóle obudowa OB25OP się zmieści pod wózkiem (najwyżej bym ją podszlifował). A może potrzebne będą jakieś podkładki między wózek a łożyska SME20OP? Świat byłby piękny.

Dziękuję Panowie za krytykę i czekam na więcej :grin:
Ostatnio zmieniony 14 lut 2013, 13:41 przez vesolovski, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#20

Post napisał: Zienek » 14 lut 2013, 11:57

U Ursusa wałki sż przy płycie Zetki z wrzecionem, a łożyska na płycie zetki - twz krzyżaku.
Tobie też to polecamy.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”