Strona 1 z 1

Koncepcja drewniano-aluminiowej frezarki

: 06 lut 2013, 14:16
autor: mazaq
Przeglądając ostatnio dział "Linki" spodobała mi się mocno pewna maszyna https://www.cnc.info.pl/topics15/bardzo ... t43297.htm

Postanowiłem więc dostosować ją trochę do swoich potrzeb, tzn łóżyska liniowe zamiast kombinowania, śruby zamiast pasków zębatych. Na wstępie powiem jednak, że realizacji może podejmę się za parę miesięcy, na razie na ruszcie jest maszyna stalowa o polu 300x300.

Prezentowana maszyna jest mała. Ma pole robocze 150x150x80. Wałki 16 podparte we wszsytkich osiach. Główny element nośny bramy to płaskownik 40x60. Śruby wstępnie trapezówki 12mm. Silniki 1,2Nm (wymiary silników wzięte z aukcji markompa ;)). Wrzeciono na projekcie ma wymiary Kressa 530W. Wymiary drewnianego korpusu to tylko 425x350. Wagę całości oszacowałbym na ok 20kg.

No i tak jak mówiłem niedociągnięcia pewne są w projekcie, ale na tym etapie nie o to chodzi. Podłubałem sobie wczoraj w solidworksie dla przyjemności ;). Może kogoś to zainspiruje - wydaje mi się że będzie miała konkretne osiągi ;).

Fotki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

: 06 lut 2013, 15:53
autor: Zbych07
Ta z linku może zainspirować wielu, dlatego gdy ją zobaczyłem nie mogłem powstrzymać się przed umieszczeniem linku na forum.

Ten Twój projekt ciekawy ale ...
albo nie dokończony, abo słabo maszynki pilnowałeś i ktoś podpierdzielił jeden silnik :???:
No chyba, że druga śruba w osi y będzie napędzana indukcyjnie :razz:

Osobiście ilość silników pozostawił bym bez zmian ale śruby w osi połączył paskiem

np. tak :

Obrazek

:grin:

: 06 lut 2013, 15:57
autor: mazaq
miał być pasek zębaty, ale pozostawiłem go w domyśle. Ewentualnie stosując go faktycznie silnik można by przenieść na tył. Rozwiązanie kolegi też wydaje się być ok. Problem to upakowanie wszystkiego, bo frezareczka ma być biurkowa ;)

: 06 lut 2013, 17:05
autor: Zbych07
To może jednak silnik zostawić tam gdzie jest w projekcie Kolegi, a z tyłu dać ten "domyślny" pasek - zmieści się tam o wiele łatwiej niż silnik.
Podstawa maszynki to tez powinna być wzmocniona (żebrowana ) skrzynka a nie pojedyncza nawet gruba płyta.
Ponadto warto by korpus zrobić tak żeby wnętrze korpusu można było wypełnić np. suchym piaskiem ( większa masa, tłumienie drgań ).