Jak zrobić frezarkę CNC

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#21

Post napisał: dance1 » 16 gru 2012, 22:19

Z założeń 2 zera odpadną i też będzie dobrze.
Drutówka i 0,003 błędu, ok
Chyba w calach!!!



Tagi:


Autor tematu
Lukasz16
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 14
Rejestracja: 13 gru 2012, 23:05
Lokalizacja: Polska

#22

Post napisał: Lukasz16 » 17 gru 2012, 08:42

jak masz dobrą drutówkę to taki błąd uzyskasz na chyba że lecisz na zjechanej

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#23

Post napisał: ursus_arctos » 17 gru 2012, 10:37

Nie jest prawdą, jakoby do wykonania maszyny o zadanej dokładności była potrzebna maszyna dokładniejsza. Gdyby tak było nigdy nie wyszlibyśmy ponad poziom kamienia łupanego, a już na pewno żaden amator drewniaków z tego forum nie zbudowałby maszyny z dokładnością 0.1mm (koniec dowodu).
Absolutne wymiary nie są tak ważne, jak inne parametry - tj. równoległości i prostopadłości. Idąc na skróty, to tak naprawdę, to wystarczy, że:
a) prowadnice w danej osi są równoległe do siebie
b) wrzeciono jest prostopadłe do stołu
pozostałe prostopadłości są opcjonalne i można je skorygować programowo (oczywiście wtedy potrzebny jest sterownik, w którym można takie korekty wprowadzić, ale ogólnie jest to możliwe).


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#24

Post napisał: 251mz » 17 gru 2012, 13:07

Nie jest prawdą, jakoby do wykonania maszyny o zadanej dokładności była potrzebna maszyna dokładniejsza. Gdyby tak było nigdy nie wyszlibyśmy ponad poziom kamienia łupanego, a już na pewno żaden amator drewniaków z tego forum nie zbudowałby maszyny z dokładnością 0.1mm (koniec dowodu).
Dokładnie!


Autor tematu
Lukasz16
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 9
Posty: 14
Rejestracja: 13 gru 2012, 23:05
Lokalizacja: Polska

#25

Post napisał: Lukasz16 » 17 gru 2012, 18:54

Dziękuje za wasze ostatnie posty i SPROSTOWANIA tak więc maszynka może być mniejsza (250x300 z300);

Do solida bd mógł usiąść dopiero (robią projekt dużego detalu) w przyszłą sobotę i poniedziałek po południu (ewentualnie), tak więc jeśli dobrze pójdzie to screeny wrzucę w przyszłym tygodniu


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#26

Post napisał: Ciowiec » 18 gru 2012, 22:09

ursus_arctos pisze:a pewno żaden amator drewniaków z tego forum nie zbudowałby maszyny z dokładnością 0.1mm (koniec dowodu).
Ja tu nie widzę żadnego dowodu. Proszę o konkretny przykład drewniaka o dokładności 0,1 mm wykonanego na innej maszynie(ach) o dokładności >=0,1mm .
ursus_arctos pisze:Nie jest prawdą, jakoby do wykonania maszyny o zadanej dokładności była potrzebna maszyna dokładniejsza.
Jeśli rozważamy czysto teoretycznie, to mogę sobie wyskrobać ręcznie powierzchnie prowadnice, tak jak zdaje się to kiedyś robiło o przyzwoitej płaskości.
Ale praktycznie przy zachowaniu przyzwoitych kosztów wykonanie maszyny o zadanej dokładności maszyną mniej dokładną nie jest możliwe.
Przykład:

Jeśli dana maszyna jest w stanie obrobić powierzchnie pod prowadnice z tolerancją płaskości a, to prowadnice przykręcone do tej powierzchni będą miały tolerancję b>=a, i co za tym idzie powierzchnia detalu wykonana na tej nowej maszynie będzie miała płaskość c=>b. Poza tym jeśli dajmy na to powierzchnia pod prowadnice X jest wykonana z jakąś tolerancją płaskości, to oś wrzeciona nigdy nie będzie prostopadła do stołu w dowolnym miejscu pola roboczego. Owszem znając wzór krzywej jaką wyznaczą prowadnice w przestrzeni jest możliwe skorygowanie jej przez program lub też poświęcając 3 tygodnie pracy po 8h dziennie ręcznie skrobiąc te powierzchnie jest się w stanie wyprowadzić je na cacy... Jak to mówią nie ma rzeczy niemożliwych, tylko są nieopłacalne. :mrgreen: :mrgreen:

[ Dodano: 2012-12-18, 22:36 ]
A do autora tematu - jestem ciekaw jakie prowadnice i śruby, jakich producentów zamierzasz kupić ? I ostatecznie na jakiej wartości dokładności stanęło ? Nadmienię tylko, że śruby kulowe w klasie 0 mają średnią odchyłkę drogi +/- 0,005 mm na długości 400 mm (ze strony sponsora).

i jeszcze jedno - jaki budżet jest przeznaczony na maszynkę ?? Bo chyba zdaje się, jeszcze tego nie określono.

Jeśli chcesz żeby traktować poważnie ten temat, to proszę o odpowiedzi na powyższe pytania. bo jak na razie jest on zbiorem nierealnych życzeń ze sporym dodatkiem humoru :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: LOL
Ostatnio zmieniony 18 gru 2012, 22:52 przez Ciowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

sajgon
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1014
Rejestracja: 15 lis 2011, 14:21
Lokalizacja: Śląsk

#27

Post napisał: sajgon » 18 gru 2012, 22:52

Ciowiec pisze:A do autora tematu - jestem ciekaw jakie prowadnice i śruby, jakich producentów zamierzasz kupić ?..
a mnie jeszcze bardziej ciekawi na czym to wszystko będzie posadzone :twisted: :?:
Ciowiec pisze:... traktować poważnie ten temat, to proszę o odpowiedzi na powyższe pytania. bo jak na razie jest on zbiorem nierealnych życzeń ze sporym dodatkiem humoru :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: LOL
takie też są potrzebne ,dla zdrowia :grin:
Pozdrawiam , Michał. ;)


Ciowiec
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 315
Rejestracja: 03 wrz 2006, 13:50
Lokalizacja: polska

#28

Post napisał: Ciowiec » 18 gru 2012, 23:01

Niebawem nasza wiedza zostanie zaspokojona modelem CAD :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#29

Post napisał: ursus_arctos » 18 gru 2012, 23:29

@Ciowiec: może nie do końca się zrozumieliśmy. Napisałem, że elementy mogą mieć gorszą dokładność wymiarów, ale nie o wymiary nam chodzi, tylko o płaskie powierzchnie i linie proste. Np. w mojej maszynie nawet nie wiem (!) na jakiej wysokości są zainstalowane wałki bramy, rozstaw tychże rozjechał mi się o 0.5mm względem założeń. Maszyna działa poprawnie z dokładnością 0.15mm w XY, bo wałki są na TEJ SAMEJ wysokości i w RÓWNYM rozstawie na obu końcach. Efekty te osiągnąłem stosując różne sztuczki, np. wiercenie w 2 elementach na raz. W detalach wykonanych za pomocą tej maszyny wprawdzie mam dokładność 0.15mm, bo frez odjeżdzą w bok pod wpływem sił skrawania, ale linie proste wychodzą proste ze znacznie lepszą dokładnością (w setnych częsciach mm) a elementy wykonane z takiego samego materiału tym samym programem i narzedziem są jednakowe (odbiegają od wzoru, ale w ten sam sposób).


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#30

Post napisał: dance1 » 20 gru 2012, 22:50

trochę gadka o drewniakach mnie tu rozbawiła, zaprezentujcie mi tu jakiegoś drewniaka na prowadnicach drewnianych które dokładności 0.1 osiągają. Łożyska także proponuję drewniane o śrubach też nie wspomnę.
Dokładne śruby, prowadnice itd była robiona na maszynach o wysokiej dokładności i to że drewniana maszyna osiąga jakąś tam dokładność nie znaczy że lepszą niż maszyna na której podstawowe, najważniejsze elementy jej konstrukcji zostały wykonane. Cudów takich to nie ma. Do tego drewno jest łatwe do obrobienia, łatwo można błędy poprawić, tu żywica czy inny specyfik i niedokładności są minimalizowane, ale co z tego jak stali i alu w większości przypadków to nie tknie lub też poliże.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”