Propozycje konstrukcji do solidnej frezarki .

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
gutek77
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 77
Rejestracja: 26 gru 2010, 02:25
Lokalizacja: Małopolskie

Propozycje konstrukcji do solidnej frezarki .

#1

Post napisał: gutek77 » 15 lis 2013, 19:49

Chciałbym w 5 miesiecy zbudować frezarkę o polu roboczym ok 450x300x50 .Ile orientacyjnie może mnie kosztować mechanika w sensie wszystko wszystko oprócz silników sterowników i płytki głównej . Bo silniki i elektronikę kupuję na dniach .

silniki X Y: 1,8Nm 3 A 89 zł oś 8 mm
silnik Z : 0,25Nm 1,2 A 39
Co do sterownika zastanawiam sie czy iść w LPT czy może zaryzykować z USB (nie znam sie na oprogramowaniu CNC).

Chciałbym żeby to nie było byle co . Ale miało niezłą sztywność ,stabilność ew. nienajgorszą dokładność. Mogę przeznaczyć co miesiąc 500-600 zł . Czyli budżet 3000 tys ok. Może się da zrobić coś ciut większego .


Proszę forumowiczów o propozycje systemów prowadzenia łożyska itp. ew jakieś przykłady gotowych rozwiązań konstrukcyjnych ,plany itp. Coś na czym się wzorować . Na co zwracać szczególną uwagę przy budowie .


P.S Mam dostęp do odpadów( nawet do 1m ) z aluminiowych profili BOSCH . Dostęp do spawaczy MIG/MAG dostęp do FREZARKI TOKARKI ( konwencjonalne).


Automatyk-Elektryk

Tagi:


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#2

Post napisał: Dudi1203 » 15 lis 2013, 19:59

gutek77 pisze:solidnej frezarki
gutek77 pisze:silnik Z : 0,25Nm 1,2 A
Solidna konstrukcja? Nie ten budżet, nie te podzespoły i niestety nie to pojęcie o temacie. Zacznij od lektury forum, a elektronike kup na samym końcu, dojdzie w 2 dni. A może sie jeszcze sporo w temacie elektroniki zmienić
Ostatnio zmieniony 15 lis 2013, 20:01 przez Dudi1203, łącznie zmieniany 1 raz.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#3

Post napisał: dance1 » 15 lis 2013, 20:00

Z-etka 50 mm? dobrze rozumiem?
Jakie chcesz frezy używać i jaki materiał?, trochę mało.

Awatar użytkownika

Autor tematu
gutek77
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 77
Rejestracja: 26 gru 2010, 02:25
Lokalizacja: Małopolskie

#4

Post napisał: gutek77 » 15 lis 2013, 20:07

Sklejka , pleksiglas , buk , jakby sie dało to arkusz 1mm nierdzewki (ale to nie priorytet) . O frezach nie myślałem ale teraz tyle tego jest . Węgliki półwęgliki HSS . Mało czego , budżetu ?
Tak Z-etka 50 mm , nie przewiduje obrabiać jakiś brył grubych . Choć jeśli to nie koszt może być wyższa nie zaszkodzi . Czasem może być potrzeba pionowego mocowania , hmm .

Forum Obserwuje nie od dziś ale nie zdążyłem sobie wyrobić opini na temat różnych rozwiązań . Najbardziej mnie nurtuje pytania "brama stała czy ruchoma " i wszystkie za i przeciw . myślałem że 3 tys na taką malutką frezarkę to świat .
Automatyk-Elektryk


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#5

Post napisał: dance1 » 15 lis 2013, 20:30

nie o budżet mi chodziło, zakładasz że oś Z 50 mm
Materiał ma swoją grubość, do tego frez też swoje ze wrzeciona wystaje...., +przejazdy nad materiałem.
I don't like principles, I prefer prejudices


mike217
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1167
Rejestracja: 23 kwie 2008, 20:56
Lokalizacja: bydgoszcz

#6

Post napisał: mike217 » 15 lis 2013, 20:39

3 tyś na taką malutką frezarkę to akurat małe dobre wrzeciono z przemiennikiem.

Awatar użytkownika

witox4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 146
Rejestracja: 26 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7

Post napisał: witox4 » 15 lis 2013, 22:08

Za taką kwotę można kupić maszynkę to nauki cnc i zabaw w deseczce 200x200. Sam taką miałem dokładność 0,5mm ;-). Oś Z uginała się pod naciskiem palca. Dużo się na niej nauczyłem jak obsługa macha, jak CNC pracuje no i obsługę CAM. Zależy do czego potrzebujesz jak sporadycznie to może ktoś w okolicy ci za symboliczną kwotę użyczy a jak do pracy to może kredyt np. 500zł/msc jak bedziesz miał robotę to pewnie ci się wydatek zwróci.
Aby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu - Edison
:-)
BUDOWA FREZARKI - Raptor 800x400x250


wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: wt » 15 lis 2013, 22:09

Jeśli budżet zakładany ma wystarczyć, to całą mechanikę trzeba sobie zrobić. Brama ruchoma "zwiększa" pole robocze, a brama stała zwiększa "sztywność" układu. Duże Z pogarsza sztywność, ale do pomyślenia jest możliwość przesuwania narzędzia roboczego i następnie unieruchamiania, co "zwiększy" wielkość Z bez utraty sztywności.

Awatar użytkownika

Autor tematu
gutek77
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 7
Posty: 77
Rejestracja: 26 gru 2010, 02:25
Lokalizacja: Małopolskie

#9

Post napisał: gutek77 » 15 lis 2013, 23:09

Właśnie przez sztywność nie chciałem dużej osi Z .50 mm to chodzi mi o zakres ruchu TCP ( punkt centralny narzędzia ) nad stołem czyli nad materiałem o gr.45mm przejadę na szybkim posuwie z odstepęm 5 mm . Ale kombinacji z zmianą mocowania wrzeciona na pewno bym nie ogarnął szybko bo to i program trzeba zatrzymać i bazę znaleźć .

Maszynka nie będzie do zarabiania . Raczej do modelarstwa tworzenia elementów obudów urządzeń , zabawek , upominków . Nie chcę dziadostwa ale też nie chcę się pakować w śruby i nakrętki kulowe bo nie jestem na tym poziomie co koledzy z forum . Z nauką nie powinno być problemu pracowałem jako Operator tokarek CNC przez rok .

Nie wierzę że za 3 tys. nie da się zbudować frezareczki (pomijając elektronikę krokowce i wrzeciono .

Może koledzy którzy piszą że to mało zaproponują swoje pomysły i wyliczenia .

Dziękuję za odzew wszystkim :)
Automatyk-Elektryk

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#10

Post napisał: Alvar4 » 15 lis 2013, 23:40

Oczywiście że się da zbudować za 3 koła frezarkę. Nawet da się za 1200 wraz z sterowaniem. Sam taka zbudowałem i nawet ostatnio aluminium gryzła bo nie miała wyjścia. I nie jest to drewniak tylko stalowa skręcana. Sztywności nie ma ale robotę robi dużo precyzyjniej niż punktowanie i wiercenie z łapki/wiertarki stołowej.Tyle tylko że trzeba sporo umieć samemu i dobrze kombinować. Trzeba mieć też pomysł na maszynę. A przede wszystkim trzeba poświęcić miesiąc na wieczorne czytanie starych tematów z maszyn zbudowanych na forum. Warto zacząć od najstarszych bo wtedy nie było takiego dostępu do prowadnic i ludziska fajnie kombinowali z czego tu prowadnice zbudować. Teraz to każdy wózki i szyny bo inaczej to śmiech, wstyd i żenada. A wcale tak nie jest i można wrócić do starych pomysłów sprzed lat. Moja propozycja budżetowa to wałki podparte okrągłe, śruba trapezowa z nakrętka z plastiku typu poliamid czy coś podobnego, silniki 1.9Nm, sterownik Zelrp, rama z profili stalowych lub systemowych aluminiowych. Kwestia budżetu i dostępności części.
Ostatnio Bartuss poczęstował nas taka stronka. Może spodoba Ci się któraś maszynka i nabierzesz natchnienia z tych konstrukcji. Pozdrawiam.

http://www.usinages.com/projets-fraiseu ... 43264.html
Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”