Jak do jednego sterownika (Y) można podpiąć dwa silniki krok

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2707
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

#21

Post napisał: atom1477 » 29 wrz 2012, 23:53

jacek-1210 pisze:W moim przypadku (brak sprzężenia mechanicznego silników), połączenie szeregowe ma jeden istotny walor: w przypadku sfajczenia jednego z silników, drugi nie przekosi i nie powygina mi z rozpędu bramy. Przy niezależnych sterownikach musiałbym dołożyć jakiś układ zabezpieczający przed rozsynchronizowaniem obu śrub
Czyli spodziewasz się że sfajczenie silnika od razu objawi się przerwą w obwodzie i zatrzymaniem drugiego silnika?



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#22

Post napisał: ezbig » 30 wrz 2012, 01:19

A ja zadałem na samym początku pytanie do autora o więcej szczegółów, to ktoś (nie będę wymieniał nik-a) mnie wyśmiał :wink: . Zostaje kij w mrowisku, a autor się nie odzywa :lol:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#23

Post napisał: tuxcnc » 30 wrz 2012, 07:20

Podtytuł tego wątku brzmi : "Buduję grawegkę frezującą o dość wzmocnionej konstrukcji i mam wyżej wymieniony problem" .
A dział się nazywa " Frezarka - konstrukcja metalowa ".

Tak więc wszystko wskazuje na to, że to nie jest RepRap czy inna dykciana zabawka, którą silnik jest w stanie rozwalić jeśli nie zdąży się spalić.
Koszt też jest prędzej liczbą z czterema zerami, niż z dwoma.

Oczywiście autor wątku mógł napisać od rzeczy, ale wypadało by zakładać że jest zdrowy psychicznie i naprawdę szuka pomocy a nie trolluje.

.


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#24

Post napisał: Raven » 30 wrz 2012, 08:38

Ja pewnie jakiś dziwny jestem... ale po coś wymyślono enkodery.

Robienie zabezpieczenia przed przekoszeniem bramy w sposób, który sam z siebie wręcz będzie wprowadzał przekoszenie, gdy silniki będą miały większe obciążenie nie jest dobrym pomysłem.

Inna sprawa, że potrzeba bardzo dużo starań... albo bardzo słaby sterownik lub znacząco zbyt duże napięcie (w efekcie prąd) aby silnik się tak po prostu spalił...


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#25

Post napisał: jacek-1210 » 30 wrz 2012, 11:52

Oczywiście wiem do czego służą enkodery. Nie twierdzę że moje rozwiązanie jest wzorcowe, ale było uzgadniane z Zelrp-em i działa wystarczająco dobrze. Owszem, może to później przerobię i dam większe silniki, ale nie dlatego że słabo czy wolno ciągnie czy też gubi kroki, ale dlatego, że silniki 2Nm chyba słabo współpracują ze skokiem 10mm - czuć trochę mrowienia od napędów, może to trochę rezonansu, na X gdzie mam 3Nm na skoku 10mm jest cicho i spokojnie. Gdybym przekładał silniki, to wtedy może się okazać, że trzeba będzie trochę przerobić zasilanie. I tu pytanie do linuxowców - na które odpowiedź może przyda się mnie a może komuś innemu: wiem że do linuxa można podłączyć enkoder i zrobić coś w rodzaju układu nadążnego typu serwo, ale czy można podłączyć 2 enkodery i na różnych pinach wysterować niezależnie dwie osie Y tak, żeby linux kontrolował niezależnie obie osie czy nie ma przekoszenia ?
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#26

Post napisał: tuxcnc » 30 wrz 2012, 16:38

jacek-1210 pisze:czy można podłączyć 2 enkodery i na różnych pinach wysterować niezależnie dwie osie Y tak, żeby linux kontrolował niezależnie obie osie czy nie ma przekoszenia ?
Można i to zapewne na kilka sposobów, ale ja tego akurat jeszcze nie robiłem, więc w szczególach nie pomogę.

.


G3d
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 324
Rejestracja: 02 sty 2009, 18:07
Lokalizacja: Warszawa

#27

Post napisał: G3d » 03 paź 2012, 23:42

Zabawne zalozenie, z tym ze padnie silnik i przekosi rame.
I bez takiego rozwiazania wystarczy ze padnie Ztka i pojedziesz G00 X0 Y0 wrzecionem prosto w przykrecony na 47 mocowan blok aluminium ;)
Na przyklad ;) ?
Gdyby czlowiek wiedzial, sie przewroci to by sie polozyl ;)
Pytanie o 2 silniki z jednego stera wraca jak bumerang.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”