Strona 1 z 2

Frezarka - Mario

: 26 lut 2007, 14:49
autor: Mario
Cześć
Od niedawna - po wielu przeczytanych postach i gromadzeniu materiałów - zacząłem budowę frezarki CNC.
Konstrkcja spawana z profilu stalowego 60x30 mm z ruchomym stołem - pole robocze 300x400x100mm.
Przeznaczenie - hobbistycznie: drewno, tw. sztuczne, PCB itp.
Śruby napędowe Tr 14x4, wałki prowadzące fi 14 mm (jeżeli konstrukcja wypali, to w przyszłości zamierzam wymienić na wózki jezdne ze stałymi podporami - będę miał dostęp do niewyeksploatowanych z demobilu).
Silniki krokowe dla osi X i Y - MAE SpA 4 Nm. Dla osi Z jeszcze nie posiadam.

Posów wózka jezdnego w osi Z będzie wynosił 105 mm (wg. dołączonego rysunku).

I tu moje wątpliwości, a zarazem pytanie:

Nie mam jeszcze wrzeciona - prawdopodobnie na pierwszy rzut pójdzie wrzeciono przerobione ze szlifierki kątowej (jak na rysunku) lub jakaś ręczna frezarka do drewna (jak u Easy2002).
Niestety nie mam wymiarów ani jednego, ani drugiego rozwiązania.
Czy moglibyście pomierzyć i podać wymiary swoich wrzecion (szerokość, długość, wysokość oraz odległość od powierzchni mocującej do końca uchwytu freza).
Pytam, gdyż nie wiem na jakiej wysokości zamocować prowadnice osi Y.
W chwili obecnej (patrz rysunek - widok z przodu) mam prześwit pomiędzy dolną pozycją mocowania wrzeciona a stołem roboczym 39 mm.
Czy to nie jest za mało? Jak jest u was?

Pozdrawiam

: 26 lut 2007, 15:17
autor: jacekosw
Mario pisze:Silniki krokowe dla osi X i Y - MAE SpA 4 Nm.
niezłe armaty :wink:
Czy projektujesz w 3d - w jakim programie!!!

: 26 lut 2007, 15:36
autor: Mario
Nie
Rysunki wykonałem w Corelu. Wiem - zapytacie dlaczego nie w jakimś programie CAD. Corela znam, a na naukę innych na chilę obecną nie mam za wiele czasu. Wolę budować "maszynkę". Jak będzie gotowa, to napewno zapoznam się z programami bardziej ambitnymi.

Odnośnie silników, to takie mam (niestety tylko dwa) i wiem, że są sprawne. Trzeci muszę dokupić.
Są to silniki bipolarne 6-cio amperowe. Na początku zasilę je jakimś małym czoperem (L297/L298 lub A39...).

: 26 lut 2007, 16:13
autor: pit202
W chwili obecnej (patrz rysunek - widok z przodu) mam prześwit pomiędzy dolną pozycją mocowania wrzeciona a stołem roboczym 39 mm.
Czy to nie jest za mało? Jak jest u was?
to zalezy jak chcesz mocowac detale, ja mam 150mm i nigdy tak nisko nie schodzilem , ale to ze wzgledu na to , ze mocuje wiekszosc detali w imadle ( wysokosc 100mm ) i dochodzą do tego dlugości oprawek i długosci samych frezów.

narysuj sobie jakis frez , jakis detal na stole i zobaczysz ile potrzebujesz minimalnej przerwy.

jeśli jesteś jeszcze w fazie projektowania , zrob sobie np. z tektury ten element w kształcie litery "L" na ktorym przykrecisz wrzeciono i zobacz jak on sie latwo wygina, wiem ze we frezarce nie bedzie to tekturowe, ale sily bedą tak samo na niego dzialały , wiec pomyśl jak mozna temu zaradzic.

: 26 lut 2007, 18:01
autor: easy2002
Witaj
Jeśli mogę to odradzę to wrzeciono do użytku domowego
-strasznie wyje 25000 obr hałas
-ciężkie do twojej konstrukcji 4 kg

Tak jak kolega "pit202" napisał
wzmocnij ten kątownik np. dwona trójkątami na końcach

: 27 lut 2007, 08:06
autor: Mario
Oczywistym jest, że będą trójkątne wzmocnienia- na rysunku nie zaznaczyłem, aby go nie zaciemniać.

Dzięki Pit202 - o imadle oczywiście myślałem (posiadam i mam zamiar je czasami stosować). W trakcie rysowania umknęło to mojej uwadze.
muszę to poprawić.
Podstawę mam już pospawaną. Na szczęście przerwałem w odpowiednim momencie.

: 27 lut 2007, 09:45
autor: Leoo
Witam.
Jestem fanem frezarek z ruchomym stołem. Myślę, że wszystkie inne konstukcje, poza kolumnową, nie są w stanie zapewnić tak wysokiej sztywności a co za tym idzie dokładności.
W kwestii prześwitu osi Z myślę, że można zastosować konstrukcję modułową, czyli połączenie śrubami bramy z podstawą. Powierzchnie styku należy dokładnie splanować. W zależności od wysokości obrabianego przedmiotu możliwe będzie podniesienie całej bramy, poprzez umieszczenie między nią a podstawą odpowiednich przekładek (bloków) metalowych. Co prawda nie spotkałem jeszcze takiego rozwiązania ale przeszkód nie widzę.
Tak mocne silniki oczywiście możesz zastosować jednak sterownik 2A będzie nieodpowiedni. Nawet nie chodzi o niewykorzystaną moc. Problemem jest hamowanie, podczas którego silnik oddaje energię do zasilacza. Jak się okazało, z dużego silnika energii jest tak dużo, że można uszkodzić elektronikę, w moim przypadku były to 2 z 3 L298. Oczywiście można temu przeciwdziałać ale trzeba zastosować zabezpieczenie nadnapięciowe.

: 28 lut 2007, 18:18
autor: pit202
Dzięki Pit202 - o imadle oczywiście myślałem (posiadam i mam zamiar je czasami stosować).
tylko weź pod uwagę, że jeśli kiedykolwiek bedziesz chcial frezowac cos jak PCB , to przy tym wrzecionie nie zalozysz dłuższych oprawek , bedziesz musial cos podstawiać :)
ale to moze lepiej jak brak zakresu przy innych robotach , czekamy na zdjęcia i efekty pracy.

: 28 lut 2007, 21:33
autor: x
Leoo pisze:W kwestii prześwitu osi Z myślę, że można zastosować konstrukcję modułową, czyli połączenie śrubami bramy z podstawą. Powierzchnie styku należy dokładnie splanować. W zależności od wysokości obrabianego przedmiotu możliwe będzie podniesienie całej bramy, poprzez umieszczenie między nią a podstawą odpowiednich przekładek (bloków) metalowych. Co prawda nie spotkałem jeszcze takiego rozwiązania ale przeszkód nie widzę.
Jest taka możliwość w ploterze Vision 1612 - W nowej wersji są te jakieś "owiewki" i nie widać jak to jest zrobione (w sumie nic ciekawego). Ale ten sprzęt nie nadaje się do cięższych robót. Taki trochę mocniejszy ploterek. Rzeczywiście, możliwość zmiany wysokości bramy przydaje się w praktyce, w zależności czy przedmiot trzeba mocować w imadle, czy kłaść na stole (tam jest mały ruch w osi Z).

: 27 mar 2007, 12:50
autor: Mario
Prace ruszyły.
Mam już większość elementów prowadnic i śrub napędowych.
Cała konstrukcja jest już pospawana i pomalowana.
W tej chwili czekam na brakujące elementy osi Z, prowadnice, resztę łożysk liniowych.
Muszę dokupić silnik osi Z, wykonać elektronikę.

Zdjęcia w galerii:
https://www.cnc.info.pl/album_personal.htm?user_id=1776