Frezarka CNC do wykonywania modeli 3D

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#11

Post napisał: syntetyczny » 07 sie 2012, 13:32

No to ja podzielę się swoim doświadczeniem w dziedzinie projektowania płytek PCB i frezarkach, które mają do tego służyć.
Moją maszynkę projektowałem z myślą o PCB, bo grawerować płytki niby łatwiej. No cóż, po wielu złamanych frezach, doszedłem do wniosku, że to się kompletnie nie opłaca. Czemu? Bo koszt jednego freza do grawerowania płytki kosztuje tyle co wytrawiacz + laminat.
Jednakże, nie wyobrażam sobie mojego warsztatu bez frezarki. Termotransfer, czy też metoda fotochemiczna wymaga wiercenia otworów. A te bez problemu wykonuję na frezarce, nawet te nietypowe, frezuje i nie muszę się martwić o to, że nieumyślnie przewiercę jakąś ścieżkę. Tak samo z nietypowymi kształtami, otworami pod obudowy itp.
Frezarka powinna być podstawowym narzędziem w prototypowni/labie. Ale niestety nie nadaje się do wykonywania płytek PCB. Moja wypracowana metoda to:
1. Wiercę otwory
2. Frezuje kształty
3. Termotransfer
4. Trawimy
5. Lutujemy
i 2-4h pracy mamy za sobą na 1płytkę.


Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Tagi:


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#12

Post napisał: bh91 » 07 sie 2012, 13:43

Ja jeszcze nie połamałem frezu na PCB - jakich używasz?

Oczywiście frezarka może się sprawdzić do prototypów i mikroseryjnej produkcji.
Duże serie wychodzą taniej i profesjonalnie z powłokami ochronnymi i cynowaniem jak sie zamówi w firmie :)
Jest robota - jest pinonc :wink:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#13

Post napisał: syntetyczny » 07 sie 2012, 14:21

bh91 pisze:Ja jeszcze nie połamałem frezu na PCB - jakich używasz?
Frezując kontury i otwory to łamię frezy, ale takie co już przepracowały z kilkanaście roboczogodzin. Frezy grawerskie łamałem, im mniejszy kąt stożka tym łatwiej było złamać. Generalnie używałem tych z najmniejszą stópką z alledrogo. Odkąd porzuciłem tą metodę, frezów z reguły nie łamię:P
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#14

Post napisał: ursus_arctos » 07 sie 2012, 18:27

Ja jadę na foto - laminat zwykły + folia światłoczuła negatywowa.
1. wykrojenie płytki (CNC)
2. 2x wydruk na folii - wydruki trzeba skleić, żeby zwiększyć zaczernienie
3. nałożenie folii światłoczułej
4. naświetlanie UV (3min na stronę)
5. wywoływanie w Na2CO3 (7zł/kg ;P, około minuty-dwóch)
6. trawienie (najdłuższy etap)
7. usuwanie maski (NaOH, minutka)
8. wiercenie otworów (CNC)
Przewaga względem żelazka: nie ma babrania przy usuwaniu tonera, nie ma odmaczania papieru, większa powtarzalność i - przede wszystkim - łatwość ustawienia maski równo po 2 stronach płytki (na żelazku jest to bardzo trudne). Ponadto maski są wielorazowe.
Czas całej operacji jest podobny.
Przewaga względem frezowania: ścieżki nawet 6 mils (odstępy >15 mils), czas operacji niezależny od stopnia skomplikowania płytki, nie ma potrzeby generowania gcodu ani tym podobnych, płytka może być dowolnie cienka (nadaje się do produkcji środkowych warstw do płytek wielowarstwowych), płytka może być bez problemu pokryta soldermaską w postaci suchej błony.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#15

Post napisał: syntetyczny » 07 sie 2012, 18:45

Ja kiedyś kupiłem papier kredowy i czekam, aż się skończy, wtedy zastanowię się, czy nie zacząć robić płytek metodą fotochemiczną. Pytanko, odtłuszczać nie trzeba?

[ Dodano: 2012-08-07, 18:46 ]
Oczywiście bez laminatora to bym nie dał rady robić większej ilości płytek:)
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


Autor tematu
Szymonides11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 06 sie 2012, 10:10
Lokalizacja: Szczecin

#16

Post napisał: Szymonides11 » 08 sie 2012, 09:50

Trzeba i zawsze będzie trzeba bo inaczej fotorezyst ci się nie rozpłynie po powierzchni laminatu równomiernie, albo będzie się nie równo trawić. Polecam do tego szorowanie gąbką z cifem, albo papier ścierny 2000, Positiv nanosimy na płytkę a potem obracamy ją tak aby siła odśrodkowa rozprowadziła równo lakier. następnie suszymy, naświetlamy przez klisze (najlepiej) albo wydruk na folii, wywołujemy, retuszujemy wytrawiamy i się cieszymy.

Tak metoda fotochemiczna jest lepsza od prasowania i laminowania.

Skończy temat z płytkami bo to nie jest główny wątek. Pytałem o frezarkę. O wykonywaniu płytek mogę wam powiedzieć wszystko bo zajmuje się tym zawodowo. Wiec proszę jeśli ktoś ma jakieś informacje o frezarce lub modelach nadających się do takich prac to ładnie proszę podzielcie się nimi.


bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#17

Post napisał: bh91 » 08 sie 2012, 10:14

Szymonides11 pisze:O wykonywaniu płytek mogę wam powiedzieć wszystko bo zajmuje się tym zawodowo
I dla tego będziesz zawsze 3 kroki przed nami :wink:

Poczytaj opinie o XMD32 na tym forum - koledzy chwalą (chyba Gaspar i Oprawcafotografi takie maszyny mają) Wymieniali oni stół (płyta alu 25mm) oraz sterownik na pikoCNC. Oryginalny podobno drętwo kierował maszyną. Oprawca nawet podnosił Oś.
Jak model 3d zrobisz to i pcb zrobisz - z testów dokładności (czyli ustawiasz 200 takich samych przejazdów tam i spowrotem i mierzysz różnicę po zakończeniu) wynikło że na jednej osi nie było odchyłki a na drugiej 0,01mm - więc powinno dać radę - ale o dokładne info musisz pytać użytkowników.

Tu masz filmik Gaspara:


Ostatnio chyba jeszcze Jafuzz kupił xmd.
Jest robota - jest pinonc :wink:

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#18

Post napisał: ursus_arctos » 08 sie 2012, 10:49

Zastanawia mnie jeszcze jedna opcja - założyć na ploter leda UV (najlepiej laser, ale chyba poniżej niebieskiego zaczynają się problemy finansowe ;)), skupić wiązkę i "rysować" tym po płytce światłoczułej.


poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#19

Post napisał: poorchava » 08 sie 2012, 15:06

Do prototypowania PCB są odpowiednie wyspecjalizowane maszyny. Zobacz chociażby firmę LPKF. Taka maszyna potrafi kosztować kilkadziesiąt tyś zł, więc musisz policzyć czy to się opłaci. Firmy zajmujące się outsourcingowym projektowanie układów elektronicznych kupują bez szemrania.

Frezowanie ścieżek w PCB w celach profesjonalnych/firmowych przy użyciu klasycznej maszyny CNC mija się z celem. Do wszystkiego jest odpowiedni sprzęt.

No chyba że mówimy o płytkach na poziomie technologicznym 15 mils to można próbować.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#20

Post napisał: pukury » 08 sie 2012, 15:19

witam.
szanowni Kol. - problem z tym że Kol. właściwie pytał o co innego :shock:
a my to tylko o PCB .
chodziło mu o rolanda - a PCB to tak przy okazji jednak.
ale zawsze coś ciekawego można się dowiedzieć .
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”