Frezarka 3-osiowa 1000x600x200

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Ad.Malinski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 04 sie 2012, 10:10
Lokalizacja: zachodniiopomorskie

Frezarka 3-osiowa 1000x600x200

#1

Post napisał: Ad.Malinski » 04 sie 2012, 10:30

Witam wszystkich.
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem wykonania frezarki 3 -osiowej 1000x600x200(os-z).
Z mechanicznego punktu widzenia to nie powinienem mieć większych trudności (konstrukcję dopasuję sobie pod podzespoły tj. wrzeciono silniki krokowe etc.)
Największy problem mam właśnie z całą elektroniką, i podłączeniem tego pod kompa.
Maszyna miałaby być przeznaczona raczej do obróbki metali kolorowych , czasem do stali(tutaj raczej nastawiony jestem na mały dosuw i wolniejsze posuwy tak aby nie obciążać maszyny)
Jeżeli mogę prosić o listę wszystkich głównych podzespołów SPRAWDZONYCH w praktyce byłbym zobowiązany.
Podstawowe pytania:
1. jakie wrzeciono i na jaki chwyt pod narzędzia (wymiary średnic od powiedzmy freza 3 do max fi 20mm), bez chłodzenia (obroty 2000-3000)
2. Jakie silniki krokowe i oprzyrządowanie pod nie ( jeżeli to wpłynie na cenę to posuw 1000 (max) w zupełności mi wystarczy)
3. Jaki program CNC na komputer
4. Pozostałe elementy "elektroniki i automatyki)

Jakbym miał taką listę wszystkich tych wymienionych podzespołów cała konstrukcję bym sobie dopasował pod nie.

Z góry dziękuję za pomoc



Tagi:

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#2

Post napisał: KAJOS » 04 sie 2012, 11:05

Kolega chce wysoko wystartowac ... Spore pole robocze i obrabianie metali to maszyna musi byc masywna i konkretnie zklecona :P Jakie srodki pieniezne i czas przeznaczony na budowe ? Ja proponowałbym troszke poczytac i poprzegladac fotki z gotowymi maszynami.Tutaj na forum kazdy doradza na swój sposób i w swoich kryteriach wytrzymałosciowo - myslowych i raz dwa zrobia Ci taki bałgan w głowie ze nic nie zrobisz.
WRZECIONO najlepiej to zadoptowac do tego silnik jamnika (na allegro mozna tanio kupic perske około 4kW) do tego mocowanie narzedzia ISO30 + falownik - tak po skrócie
SILNIKI - wystarcza Ci około 4Nm - plus przeniesienie napedu to tylko sruby kulowe i jezeli zamierzasz obrabiac stal to cos o srednicy 25mm .STEROWNIKI do silników z zasilaczem i .. kupisz w granicach 1000zł na allegro.
PROWADNICE - do takiej konstrukcji tylko szynowe i rozmiar minimum 20
PROGRAM - np Mach a jak nie jest dział na forum o oprogramowaniu sterujacy i tam wszystko znajdziesz.Mach jest najbardziej rozpowszechniony wsrod konstrukcji amatorskich i nie tylko.
Pisac mozna wiele ... cza poczytac :)
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#3

Post napisał: MlKl » 04 sie 2012, 11:44

Do takich parametrów to maszynka musi ważyć kilka ton. Wykonanie możliwe, ale zupełnie nieekonomiczne. Poszukaj frezarki tradycyjnej o odpowiednich do wymagań parametrach, i ją przerób na CNC. Problemem może być znalezienie maszyny o posuwie poprzecznym 600. Ale bywają maszyny, których podstawę można do takiej samoróbki wykorzystać - egzemplum pierwsza wersja chińskiego straganu kamara.


Autor tematu
Ad.Malinski
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 04 sie 2012, 10:10
Lokalizacja: zachodniiopomorskie

#4

Post napisał: Ad.Malinski » 04 sie 2012, 14:51

Bardzo dziękuję za pomoc. Właśnie o taki krótki opis mi chodziło.
Kolejny krok jaki podejmę będzie czytanie literatury........najważniejsze czego szukać
  • . Poszukam tych zespołów na internecie i dowiem się o nich jak najwięcej. Jeszcze raz dziękuję. Jestem nowy i nie wiem gdzie dokładnie można (no nie wiem) dodawać opinie o użytkownikach . Jeżeli coś takiego jest to chętnie skorzystam. Jeszcze raz dziękuję za poświęcony czas

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”