Modernizacja frezarki 600x400x140

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

Modernizacja frezarki 600x400x140

#1

Post napisał: bh91 » 18 lip 2012, 06:47

Witam!
Posiadam frezarkę o polu pracy 400x600mm (przejazdy max odpowiednio: 410mm i 645mm) - skok osi Z 140mm. Frezarka chodzi na silnikach 1,9Nm 2,5A (mikrokrok 1/10). Śruby kulowe 16mm, skok 5mm. Wałki podparte fi 16mm.

Sterownik zintegrowany z driverami silników - od kolegi ZELRP.

konstrukcja stalowa - spawana + skręcana. Ruchomy stół
Wrzeciono Kress 800W. Sterowana za pomocą Step2CNC. Frezuję plexi - coraz częściej alu i mosiądz. Zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Co chcę usprawnić?
1. montaż mokrego chińczyka 2.2kW
2. montaż chłodzenia wodą
3. montaż stołu podciśnieniowego
4. dodanie chłodzenia mgłą
5. zamiana wałków na prowadnice (25 na Z i X, 15 pod stół)
6. dodanie odciągu wiórów
7. zbudowanie stolika pod frezarkę.
8. wymiana sterownika na PikoCNC
9. osłony na prowadnice i śruby
10. Panel do PikoCNC i wrzeciona


1.
Chinolek już jest u mnie wraz z falownikiem i kompletem tulejek ER20.
Uchwyt na wrzeciono 80mm kupiony u gmaro - trzeba będzie zjechać zetką z maszyny i dorobić otwory montażowe na uchwyt. To operacje raczej nieskomplikowane.
Czy nakrętka ER20 Sandvika pasuje do mokrego chińczyka?
będę chciał wyjąć wyświetlacz falownika na panel, który będzie obsługiwał również pikoCNC. Czy będzie miało znaczenie ile przedłużę taśmę?

Obrazek Obrazek

2.
Chłodzenie wrzeciona. Zakupiona polecana pompka ataman o wydajności 1200l/h. Dotoczona końcówka. Zbiornikiem będzie zamykane wiadro a czynnikiem chłodzącym woda destylowana. Ile użyć wody?

Obrazek Obrazek

3.
Pompa boczno-kanałowa siemesa 0,8kW na jedną fazę :wink: + stół podciśnieniowy o wymiarach pola pracy. Do stołu planuję zrobić płytę alu - co 2 otwory będzie otwór gwintowany - niestety nie wszystko da się na podsys zamocować, lub czasem nie ma potrzeby a prąd można oszczędzić :) Wycena stołu alu (płyty górnej) jest na 600zł. Chyba tylko zamówię płytę z otworami montażowymi i sam wymęczę otwory i gwinty. Zdjęcia z montażu przełącznika γ Δ. Na chwilę obecną już skończone.

Obrazek Obrazek

4.
Chłodzenie mgłą - atomizer, dysza i mocowanie już gotowe. Cichy kompresor z agregatu + 2 zbiorniki na powietrze z butli po gaśnicach CO2 dają radę.

Obrazek Obrazek

5.
Tutaj pierwszy poważny problem. O ile prowadnice sobie dotnę - Konstrukcja nie pozwoli na proste obniżenie stołu czy innych osi. Najprościej będzie podłożyć po całej długości szyn podkładkę np 5mm z alu.
Wpadłem na pomysł, by równo wywiercić otwory pod prowadnice zrobić sobie szablon dla wiertła - i przykręcić do otworów po starych prowadnicach - wtedy po szablonie wywiercić otwory, nagwintować a potem podłożyć szyne z dedykowaną podkładką. Szyny THK 25 mają chyba mocowanie na śruby M6?
Oś z planuję zamocować po 1 wózku na szynę. Wózki mają 8cm długości a szyna 29cm. Ten sam patent (po 1 łożysko na szynę) planuję wykonać na osi X) będą to wózki THK SSR25.
Czy w handlu są dostępne zaślepki do tych szyn?

Pod stół chcę dać wózki HIWIN EGR15C. Prowadnice również na podkładkach. Są już w drodze. Zabraknie tylko szyn na oś X (potzrebne 2szt po 760mm)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

6.
Rury już są - zakupiony karcher - powinien dać radę :smile:

Obrazek


7.
Stolik na razie w fazie projektu. Planowane jest tak, aby na dół spadały wióry a chłodziwo było filtrowane - widziałem takie rozwiązanie - chyba w temacie Gmaro ;) Niestety mogę działać w drewnie - Czy lakierowanie kilkukrotna zaimpregnuje drewno przed wilgocią z chłodziwa?
W stoliku będzie zamocowana pompa, pojemniki na chłodziwo frezu i osobne dla wrzeciona, pojemnik na odfiltrowane chłodziwo.

Obrazek

8.
Wymiana sterownika - Płytka już u mnie - uczę się programu. Teraz mam zintegrowany sterownik Zelrp. PikoCNC wykorzysta drivery silników z Zelrpa. Elektronika jest umieszczona z tyłu maszyny - na belce osi X. Piko będzie w "dobudówce" obok

Obrazek

9.
Osłony mieszkowe na wałki/prowadnice - wysłałem kilka zapytań - zobaczymy ile bedą chcieli wyssać :/

10.
Z mniejszych robót to dołożenie panelu obsługującego PikoCNC i wrzeciono. Chciałbym móc z panelu pauzować, startować i zatzrymywać obróbkę, a także mieć podgląd na obroty wrzeciona oraz sterować nimi potencjometrem.

Wrzeciono ma się włączać wraz z rozpoczęciem programu - Mgła zapewne będzie ustawiona na jakiś interwał. Falownik chcę ustawić tak, aby włączał pompę od chłodzenia podczas uruchamiania.


Zastanawiam się też, czy nie wydłużyć osi Z - brama jest przykręcana więc wystarczyło by dołożyć masywne klocki. Lecz wiązało by się to z dorobieniem nowej Zetki.

Będę umieszczał kolejne relacje z przeróbek oraz umieszczał tu swoje wątpliwości. Krytyka jak najbardziej - tradycyjnie pozwoli oszczędzić $$

Pozdrawiam!



Tagi:

Awatar użytkownika

wiesiuch
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 178
Rejestracja: 06 lut 2011, 18:38
Lokalizacja: Jordanów

#2

Post napisał: wiesiuch » 18 lip 2012, 09:48

Co do sterowania falownika z programu piko: tak załącz-wyłącz bez problemu ustawiasz sobie czas rozruchu i hamowania. Niestety nie ma możliwości sterowania obrotami bez układu dopasowującego link:https://www.cnc.info.pl/topics121/piko- ... t37149.htm.
Długość taśmy do panelu nie powinna mieć wpływu na pracę falownika tylko bez przesady
pozdr.

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

Re: Modernizacja frezarki 600x400x140

#3

Post napisał: gaspar » 18 lip 2012, 10:51

Bardzo interesujący temat. Podoba mi się ta zmiana i to że praktycznie wszystko już masz zakupione, będzie co oglądać :)
bh91 pisze: 4.
Chłodzenie mgłą - atomizer, dysza i mocowanie już gotowe. Cichy kompresor z agregatu + 2 zbiorniki na powietrze z butli po gaśnicach CO2 dają radę.
Tutaj bardzo proszę o więcej informacji, gdyż sam mam kompresor tłokowy i denerwuje mnie jego głośna praca. Do chłodzenia używam stałego ciśnienia około 0,3 bara...

Podstawowe 4 przyciski pikocnc naprawdę się sprawdzają, zwłaszcza pauza. Dodatkowo kombinacja dwóch pozwala na pomiar wysokości materiału i jazdę referencyjną. Cud miód malina :)

Co do owiercania i gwintowania stołu to nie lepiej by na końcu zrobiła to za Ciebie maszyna? Oczywiście mowa o otworach. Gwinty to zrobisz sobie wkrętarką i gwintownikiem maszynowym idzie parę sekund na gwint :)
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#4

Post napisał: gmaro » 18 lip 2012, 11:31

bh91 pisze:Krytyka jak najbardziej - tradycyjnie pozwoli oszczędzić $$
i to się chwali ... :mrgreen:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#5

Post napisał: bh91 » 18 lip 2012, 13:17

wiesiuch pisze: Niestety nie ma możliwości sterowania obrotami bez układu dopasowującego
Biorę się za czytanie - w sumie mi wystarczy wyprowadzenie potencjometru z falownika i ustawienie odpowiedniej opcji. Ekranik chcę mieć na wierzchu aby ustawiać odpowiednią wartość i nie schylać się gdzieś do wyświetlacza :wink:

P.S. - czy testowałeś układ od Cosima?
gaspar pisze:Bardzo interesujący temat. Podoba mi się ta zmiana i to że praktycznie wszystko już masz zakupione, będzie co oglądać
do tej pory zbierałem sprzęt i informacje - planuje zacząć stopowanie maszyny na początku sierpnia.
gaspar pisze:Tutaj bardzo proszę o więcej informacji, gdyż sam mam kompresor tłokowy i denerwuje mnie jego głośna praca. Do chłodzenia używam stałego ciśnienia około 0,3 bara...
robiłem testy - 0.3 0.4bar 1,5 sek co 2 sekundy Na początku nabite są zbiorniki więc jest cisza - potem jak agregat pracuje - bezgłośnie :wink: podczas psikania ciśnienie stoi w miejscu - dopompowuje w czasie 2 sekundowej przerwy - znów postój itd - po jakimś czasi eby dopompował :) Jeśli nie da rady ustawię inne wartości tak by cały układ wydolił.
gaspar pisze:Podstawowe 4 przyciski pikocnc naprawdę się sprawdzają, zwłaszcza pauza. Dodatkowo kombinacja dwóch pozwala na pomiar wysokości materiału i jazdę referencyjną. Cud miód malina
Tego mi kosmicznie brakuje - a najbardzie wielkiego guzika PAUZA - szukanie w programie w sytuacji awaryjnej (lecz nie wymagającej stopowania) to udręka. Step2 CNC ma tak, że po włączeniu Estop odłącza silniki - wrzeciono pracuje a program idzie dalej na sucho. Więc w przypadku złamania frezu przy jakieś karkołomnej obróbce nie ma możliwości idealnego trafienia w poprzedni punkt startowy. W ogóle step2cnc żle działa z moim sterownikiem (np wbudowany monitor pokazuje krańcówki ale program ich nie wygrywa więc po najechaniu na krańcówkę jedzie... To dobry program dla początkującego. Swój odsprzedam - PikoCNC i jego możliwości CAM mnie zadowalają w 100% - dotychczas wszystko musiałem rysować - na kilka przejśc oznaczać kolorami - uzupełniać to w programie id itd

Odnośnie najnowszej wersji piko cnc - nie widzę tam opcji CAM - czy może działą ona po podłączeniu sterownika? Do czego mogę wykorzystać dodatkowe wyjścia OUT?
gaspar pisze:Co do owiercania i gwintowania stołu to nie lepiej by na końcu zrobiła to za Ciebie maszyna? Oczywiście mowa o otworach. Gwinty to zrobisz sobie wkrętarką i gwintownikiem maszynowym idzie parę sekund na gwint
zależy czy otworów pod prowadnice czy pod stół podciśnieniowy - jeśli pod stół to zrobię chyba sam - chyba że znajdę wolne 600zł - choć samemu wyjdzie znacznie taniej. Otworki normalnie robie gwintownikiem maszynowym i wkrętarką - jak wszyscy, ale tu chyba kupił bym porządny ręczny Famara 3 przebiegowy - aby było raz porządnie i na tip top. Już robiłem kiedyś ponad 300 gwintów więc i 254 dam rade :D, ew 3 przebiegowy gwintownik napędzany wkrętarką. Fanarowy ma fajną fazkę - pozwoli poprowadzić równo gwint - ale tylko przy przelotowym. Najlepiej by było mieć nieprzelotowy o głębokości 8mm, ale wtedy tylko kilka nitek by było.
Oto gwintownik o którym mowa:

http://allegro.pl/gwintownik-m-6-hsse-i ... 08310.html

W tym stole są otwory dwustopniowe - przelotowy jest 0,8mm. Więc i mniejsze odpadki do pompy wlatują. Ale zrobie te gwinty przelotowe a do pompy dam filtr. Łapki mocujące tyż sam zrobię wspomagając się moją ręczną frezunią :grin:

Obrazek
Proxxonowska, niedokładna ale daje radę :wink:
gmaro pisze:i to się chwali ...
Zbieramy doświadczenie - czyli wydane $$ na błędy do jednego wora i wspólnie wyciągamy wnioski :wink:

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#6

Post napisał: gaspar » 18 lip 2012, 14:54

Ja ostatnio gwintowałem 320 otworów pod stół w mojej maszynie i szło całkiem przyzwoicie, a otwory nie były przelotowe a na głębokość 15mm ;)

Jak możesz to napisz coś więcej o tym kompresorze (to z lodówki czy jak)? Jak to działa, jak nabija. Co za układ rozłącza gdy osiągnie ciśnienie itp...

[ Dodano: 2012-07-18, 14:57 ]
bh91 pisze: Step2 CNC ma tak, że po włączeniu Estop odłącza silniki - wrzeciono pracuje a program idzie dalej na sucho.
W pikocnc na szczęście wciskasz Pauza i wrzeciono się zatrzymuje i podnosi na wysokość krańcówki w Z. Czyścimy frezik lub miejsce frezowania wciskamy jeszcze raz pauza i obróbka dalej idzie pięknie, a program się cofa o jeden wektor by płynnie kontynuować.
W przypadku gdy używam e-stop, też nie ma większego problemu o ile wcześniej spisałem koordynaty maszynowe :) Zawsze można dać zacznij od lini nr i idzie dalej ...
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#7

Post napisał: bh91 » 19 lip 2012, 22:40

gaspar pisze:Jak możesz to napisz coś więcej o tym kompresorze
Jest to agregat z automatu z wodą (takiego biurowego) więc jest mniejszy niż lodówkowy. Pompuje bez zająknięcia 8Bar. Rozłącza go presostat z allegro (chyba 35zł) - ustawiony jest na 6 i 8Bar. za zbiornik służą 2butle po 6kg gaśnicach CO2. Tak wygląda mój majdan - porozwalane bo przechodzi rozbudowę :)

Obrazek Obrazek

gaspar pisze:W pikocnc na szczęście wciskasz Pauza i wrzeciono się zatrzymuje i podnosi na wysokość krańcówki w Z
Step2cnc to niestety bardzo prymitywny program. Jak zapauzowałem - podniosłem frez , oczyściłem, opuściłem spowrotem to cały program się wykrzaczał - niszczył materiał.
Opisałem to w temacie w dziale o stepie i nagrałem w czym rzecz na przykładzie prostej linii.
Kolejnym problemem jest to, że startujac program step uznaje aktualną pozycję jako zerową. Czyli jak mam wysokość osi z na 10mm a zagłębienie na -1 to program wykona przejazd na 9mm... troche to denderwujące.

UPDATE
Pompa przeszła pomyślnie testy ze stołem. Stół jest 2-komorowy - mimo niezasłonięcia całego stołu oraz nie dopięcia dwóch wężyków materiał był trzymany nie do ruszenia - właśnie poznaję zalety podsysu :grin:

Obrazek

[ Dodano: 2012-07-19, 01:35 ]
Update!
Doszły prowadnice 15 na oś Y (pod stół) mają po 900mm a muszą mieć po 700. Kątówki nie mam więc zostanie ręczny brzeszczot. 2 dni i powinno pójść.

Po testach pompy stwierdziłem, że jest bardzo głośna - znacznie zredukowałem hałas wyprowadzając powietrze wychodzące wężem gdzieś daleko. został praktycznie sam dźwięk silnika. Czy są sposoby na wytłumienie go? Coś a'la drewniane pudełko ze ściankami wypełnionymi pianką akustyczną? Tylko czy się nie zgrzeje wtedy?

[ Dodano: 2012-07-19, 22:38 ]
Prowadzę negocjację na temat prowadnic na oś X - do końca przyszłego tygodnia powinny być. Kupiłem w Kauflandzie przypadkiem filtry powietrza :grin: tak więc dorobię sobie obudowę i będzie filtr powietrza :) próbowałem podłączyć na wyjście ale powietrze świszczało bardziej tak więc rezygnuję z tego pomysłu.

Obrazek

Dostałem wycenę osłon na prowadnice :D :D :D :D :D :grin: :cool: :shock:

Mercator wycenił osłony po przeliczeniu z euro na 2707zł brutto :cool:

Użytkownik na allegro wykonujący osłony wycenił na 910zł netto

Droga impreza. Chyba wykorzystam tutorial z CNCzone i sam zrobię byle by było a maszyna niech zarobi na osłony.

Teraz czas pomyśleć nad wyciszeniem pompy - robiłem testy poboru prądu - na Y się lekko rozkręca ale dużo pobiera (sprawdzane okiem na liczniku :wink: ) w trójkącie pobór jest już bardzo mały. Sprawdziłem jak start na trójkącie - opornie.

Gaspar - sprawdziłem ile mój agregat pompuje 2 gaśnice do których łącznie wchodzi 10kg skroplonego CO2 - ładuje do 8BAR w 11minut. Agregat nie daje oznak "zmęczenia" przy wysokich ciśnieniach.


bartkam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 152
Rejestracja: 14 maja 2007, 19:51
Lokalizacja: pl

#8

Post napisał: bartkam » 19 lip 2012, 23:02

Pytałeś o osłony u Sponsora forum? Wydaje mi się że taniej będzie.
btw kto na allegro robi takie osłony?


Autor tematu
bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 12
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#9

Post napisał: bh91 » 19 lip 2012, 23:08

Tu jest link do allegro:

http://allegro.pl/oslony-oslona-harmoni ... 58999.html

Gadałem z tym Panem - starszy gość - osłony są olejoodporne, z materiału technicznego, wykrawane mechanicznie i szyte

Zaraz przejrzę ofertę sponsora :wink:
Jest robota - jest pinonc :wink:


bartkam
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 152
Rejestracja: 14 maja 2007, 19:51
Lokalizacja: pl

#10

Post napisał: bartkam » 19 lip 2012, 23:21

O, gość z mojego miasta. Akurat potrzebuję 6 osłon prostokątnych o wymiarach zew. 280x60 i długości 300. Sponsor wycenił na 700brutto o ile dobrze pamiętam. Zobaczymy ile ten zechce. Wykonałem samemu prototyp takiej osłony ale składane nie sprawdzają się. Działają ale w bardzo wąskim zakresie, jak się więcej rozłoży to boki się odginają. Chyba że są inne sposoby na składanie. Osłony szyte powinny załatwnić sprawę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”