Witam wszystkich kolegów...postanowiłem na forum przedstawić kolejne etapy budowy mojej frezarki. A więc do budowy zamierzam wykorzystać podstawę oraz niektóre podzespoły wielkoformatowego plotera (drukarki do reklam). Do wykorzystania będą prowadnice liniowe podparte 16mm wraz z wózkami INA, podstawa maszyny wykonana z spawanych profili AL w której jest miejsce do zamontowania komputera oraz całej elektroniki sterującej. Założone pole robocze to 600x600x200. A oto co do tej pory powstało:
Te wałki to dobry wybór. Obudowy łożysk też wyglądają porządnie. Gdzie zostały kupione?
Maszyna zapowiada się bardzo rozsądnie, części są nieco przewymiarowane, z zapasem, jak na takie pole robocze. To bardzo dobrze, bo można się spodziewać porządnych efektów dzięki temu Będę z zainteresowaniem śledził rozwój konstrukcji.
Te elementy pochodzą właśnie z rozebranego plotera wielkoformatowego który służył do drukowania reklam jedyną jak do tej pory inwestycją są profile stalowe 100x50 i ceownik 100x50 oraz łożyska podporowe śruby osi x i y oraz śruba z nakrętką 18x4
No tak, już w drukarce atramentowej A2 znalazłem chromowane wałki 12 mm. Można się było spodziewać że w takim dużym ploterze będzie jeszcze porządniejsze prowadzenie liniowe.
Ploter nabyty po znajomości, czy są jakieś punkty w których można kupić podobny "złom"?
Napiszę tak.. ploter uratowany przed wywiezieniem na złom z jednego hipermarketu kosztowało to mnie 50pln. w skład wchodził panel sterujący praca manualną sterownik 3 sporych silników krokowych wraz z zasilaczem oraz masa różnych czujników itp.Całość mniej więcej wyglądała tak:
Tak z racji iż podstawa jest wykonana z alu a rama frezarki będzie ze stali muszę wykonać wzmocnienia samej podstawy.Co do rodzaju materiałów obrabianych to myślę o tworzywach i metale miękkie. Jako wrzeciono mam zamiar na początku zastosować Kressa 1050 a potem zobaczymy
Aż się przykro robi, jak się słyszy że taki sprzęt mógł iść na śmietnik. Dokładnie to samo co nasza gdańska politechnika. Mam 2 dobre mikroskopy oraz sporo różnych pierdółek z kasacji. Wszystko co wyrzucają zazwyczaj jest 100% sprawne, tylko dobiegło wieku 20 lat i ma iść na śmietnik.
Na pg na mechanicznym są pełnosprawne roboty przemysłowe usunięte z taśm produkcyjnych w Indiach. Fabryka robiła modernizacje taśm i 5 letnie roboty były cięte i wyrzucane na złom. Jedyny koszt jaki wydział poniósł, to transport maszyn z Indii. Fabryka oddała maszynki za free z pocałowaniem ręki.
Chwilę się nie oddzywałem, ale to nie znaczy ,że prace nad frezarką nie poszły dalej.Zostały wykonane mocowania silników krokowych :
zakupiłem sprzęgła :
oraz zdobyłem panel dotykowy do sterowania całą maszyną :
Na dniach zostanie wykonana oś X i zamontowana w bramie.
[ Dodano: 2010-11-21, 13:46 ]
Jednocześnie trwają prace i badania nad różnymi rodzajami układów napędowych które mógłbym zastosować zamiast silników krokowych do napędu śrub.
[ Dodano: 2011-01-02, 19:40 ]
Witam ...i kolejne prace tym razem w programie do modelowania 3D które już w niedługim czasie zostaną wykonane na obrabiarkach i dodatkowo cały rzut budowanej przeze mnie frezarki
[ Dodano: 2012-02-01, 20:04 ]
Po długim czasie witam ponownie...temat CNC nie umarł jednak brak czasu spowodował znaczne spowolnienie prac...ale nie ma tego złego co na dobre by nie wyszło.Otóż fakt że w ręce wpadły mi fajne prowadnice a także kolejne przemyślenia nad projektem spowodowały pewne zmiany w projekcie.A oto rezultaty dotychczasowych prac: