Frezarka bramowa - 200x65x20cm

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Abrax
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 23
Posty: 24
Rejestracja: 25 maja 2012, 22:49
Lokalizacja: Kraków

#21

Post napisał: Abrax » 11 cze 2012, 16:50

:-)

Oczywiście zgadzam się z tym co piszesz, jednak w pierwszym poscie napisałem jakie są założenia:-)

Jeszcze raz, żeby nie szukać :-) :
PLAN:

Frezarka będzie głównie używana do skrawania MDF i prawdopodobnie małych elementów z 3mm aluminium, jednak bez właściwego frezowania w płycie aluminiowej.

1. dokładność na poziomie 0,1mm całkowicie wystarcza. To chyba najważniejsze założenie. Elementy po wyciągnięciu z frezarki będą jeszcze dodatkowo obrabiane, więc spokojnie +/- 0,05mm jest do przyjęcia.

i dalej pisałem:

Nie zależy mi na jakiejś szczególnej szybkości działania ale dobrze by było przyjąć przesuw na poziomie 100cm/min za podstawę projektową.

Co do przyspieszeń to nie zakładajmy niczego z góry - wyjdzie jak wyjdzie.

Podejrzewam, że spokojnie uzyskamy znacznie większą precyzję przy tej prędkości.
Dobrze doradzacie, mam to szybciutko w głowie poukładane.



Tagi:


Autor tematu
Abrax
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 23
Posty: 24
Rejestracja: 25 maja 2012, 22:49
Lokalizacja: Kraków

#22

Post napisał: Abrax » 13 cze 2012, 08:34

Załączam propozycję stołu z prowadnicami. Jest to na razie pierwszy rysunek. Wolno idzie to rysowanie ale to jest tak, że teraz właśnie jest najwięcej myślenia i szkiców. Wydaje mi się jednak, że narysowana konstrukcja będzie raczej docelowa. Biorąc pod uwagę chęć chłodzenia wodą, chciałem zminimalizować ryzyko zachlapania wałków prowadzących wodą. Profile 100x60X5 ,profil konstrukcji stołu - 40x40x4 . Gdzieś tam na górze obok wałka prowadzącego zrobię napęd śrubą kulową. Tego elementu na razie brak ale oczywiście jest przewidziany.

PYTANIE: Czy myślicie, że jedna śruba napędowa po jednej stronie wystarczy? Chciałbym uniknąć robienia napędu na podwójnej listwie zębatej i przenoszenia go na drugą listwę za pomocą wałka. Brama jaka będzie po tym jeżdzić ma mniej więcej 86cm a na podporach jest 20cm od końca jednego łożyska półotwartego do końca drugiego. Zastanawiam się, czy 30cm jest tu wskazane czy też nie - jak to wygląda?

Ze względu na gabaryt maszyny, nie chciałbym jej już przedłużać. Rozstawienie podpór o 30cm spowoduje więc skrócenie obszaru roboczego do 190cm co w dalszym ciągu jest dla mnie zupełnie satysfakcjonujące.

Zastanawia mnie jak to jest z dokładnością maszyny na silnikach krokowych - kolega złożył maszynę 2-3 lata temu i mówi, że to się strasznie gubi przy frezowaniu i koniecznie trzeba zastosować enkodery. Moje pierwsze wrażenie po tej rozmowie jest takie, że cos im po prostu nie do końca ta maszyna wyszła...
Czy nie jest tak, że przy odpowiednich ustawieniach, sterowniku, płycie głównej i odpowiednio mocnych silnikach "gubienie" się maszyny będzie sporadyczne?
Mam wrażenie, że zazdrosny kolega robi wszystko, żebym maszyny nie zbudował... :-) Jak sądzicie?
Załączniki
Picture 5.jpg
wizualizacja
Picture 5.jpg (70.97 KiB) Przejrzano 480 razy
frezarka CNC.zip
.3DS NIE JEST OBSŁUGIWANE PRZEZ FORUM! WOW. NAWET JAKO ZWYKŁY ZAŁĄCZNIK - NIE DO WIARY!
(5.38 KiB) Pobrany 148 razy
Ostatnio zmieniony 13 cze 2012, 08:55 przez Abrax, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#23

Post napisał: spol » 13 cze 2012, 08:52

Generalnie jest ok, osobiście stół podniosł bym do góry bo schylanie nie będzie Ci sie podobać , to moge zagwarantować. Jednocześnie z podniesieniem stołu do góry trzeba by spiąć nogi.

Tutaj masz kilka podobnych projektów :

Biała maszynka kolegi z Wrocławia jak dobrze pamiętam. Jak poszukasz
to na forum znajdziesz cały temat z budowy tego ploterka.

Ewentualnie coś to ja naskrobałem tam kiedyś
.
Tematu nie ma ,ew. kilka fotek w mojej galerii.

Osobiście lubie tego typu model budowy plotera. Brama jest idealnie podparta bo to stół
jest obniżony względem bramy a nie podniesiona na nogach. Jak można sie domyślić w nogach sztywność a nie każdemu to wychodzi :)

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#24

Post napisał: AOLEK » 13 cze 2012, 08:56

Wiem że założenie jest takie że szerokość ma być 60cm ale apetyt rośnie wmiare jedzenia warto się jeszcze raz zastanowić czy niezwiększyć szerokości w przyszłości może to później zaowocować :)
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !


Autor tematu
Abrax
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 23
Posty: 24
Rejestracja: 25 maja 2012, 22:49
Lokalizacja: Kraków

#25

Post napisał: Abrax » 13 cze 2012, 09:00

dzieki spol - wbiłem Ci się przed odpowiedź z editem postu - sorry.

Co do wysokości to pewnie podniosę, nie jest to jeszcze docelowy rysunek a jedynie baza dla tej konstrukcji. Wałki mają być na wysokości 87cm, tak, żeby położona na nich płyta 3cm mogła zmieniać frezarkę na stół montażowy.

Te filmy z pewnością pomogą :-)

Czy ta frezarka Twoja ma napęd tylko po jednej stronie? jak z błędami związanymi ze skręcaniem ramy?

W dużych maszynach jakie znam stawia się wałek z 2 zębatkami i 2 listwy obok wałków prowadzących, żeby mieć pewność, że obydwie strony maszyny będą się równomiernie przemieszczać. Mam nadzieję, że przy mojej ramie o podstawie 86 x 20 nie będzie takiej potrzeby...

AOLEK:
Szerokość wynika z najczęściej wykonywanych elementów czyli frontów meblowych o wymiarach max 597mm.

A co do zwiększenia - oczywiście :-) Ale nie na tej hali - sam nie wiem gdzie tą maszynę ustawię i wygląda na to, że nakrywana stołem montażowym będzie stała na samym środku tam, gdzie w tym momencie montujemy meble.

Awatar użytkownika

spol
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 422
Rejestracja: 20 lut 2012, 21:13
Lokalizacja: Polska

#26

Post napisał: spol » 13 cze 2012, 10:09

Napęd jest z 2 stron , w środku bramy idzie wał napędzany tym silniczkiem a na końcach wału są koła zębate. Ja przy montażu profili zastosowałem kilka przymiarów o identycznym rozmiarze w celu równego ustawienia. Otwory prowadnic były nawiercane przed ostatecznym montażem ramy. Mi tak było to robić najwygodniej , być może że inni koledzy najpierw montują ramę a potem nawiercają pod prowadnice.


Autor tematu
Abrax
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 23
Posty: 24
Rejestracja: 25 maja 2012, 22:49
Lokalizacja: Kraków

#27

Post napisał: Abrax » 13 cze 2012, 10:20

Tak, tak, montaż ramy najpierw i po pospawaniu i ustawieniu na miejscu docelowym, precyzyjne pozycjonowanie wałków prowadzących i ramy stołu. Gdyby wywiercić przed spawaniem i ostudzeniem, nie można by myśleć o wystaczającej precyzji maszyny.


Spring
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 22 gru 2010, 08:53
Lokalizacja: Kraków

#28

Post napisał: Spring » 15 cze 2012, 09:30

Witam,

Mam na imię Szymon, to mój pierwszy post na tym forum. Śledzę je od 1.5 roku i w końcu dojrzała we mnie decyzja o stworzeniu frezarki CNC. Jako że również jestem z okolic Krakowa i chcę stworzyć podobną maszynę do Twojej, pozwolę się Abrax podpiąć pod Twój wątek, żeby nie zakładać niepotrzebnie nowego.


Autor tematu
Abrax
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 23
Posty: 24
Rejestracja: 25 maja 2012, 22:49
Lokalizacja: Kraków

#29

Post napisał: Abrax » 15 cze 2012, 14:44

Witaj Spring... Super idę w to ! Mój projekt ruszy pewnie z opóźnieniem... Ale jak nas będzie 2 to odrazu będzie łatwiej i będziemy się wzajemnie pchać do przodu. Masz PM, to będzie łatwiej się kontaktować i w ogóle.


Autor tematu
Abrax
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 23
Posty: 24
Rejestracja: 25 maja 2012, 22:49
Lokalizacja: Kraków

#30

Post napisał: Abrax » 18 cze 2012, 22:53

Witajcie, od tygodnia myslenie. Dzisiaj wszedlem w posiadanie frezarki cnc o polu roboczym okolo 100x150cmx20.

Nie specjalnie zmienia to moje plany konstrukcyjne gdyz wykonanie frezarki jest mocno "studenckie" (frezarka jest pracą magisterską kolegów) ale mam w zwiazku z tym caly komplet silniki / sterowniki / plyta glowna.

Calosc steruje sie z MACH2 -> mniemam ze mach3 tez pojdzie.

Silniki 15Nm... Jutro to ozdjeciuje.

Frezarka ma os x na podpartych walkach 20mm, os Z na walkach wolnych 20mm, i os y na profilu stalowym i prowizorycznie zrobionych lozyskach. Bledy to jakies 0,5cm przekoszenia na osi y i jak sie mozna spodziewac niezauwazalne na pozostalych osiach. naped srubami trapezowymi.

Konstrukcja jest piekielna bo to polaczenie spawanego z profili 40x40x3 albo nawet 40x40x2 stolu i skrecanej z profili alu ramy.

Wrzeciono 1,5kW jakies zwykle jest.

To wszystko powoduje, ze puki co bede musial wyspawac stol, zaadoptowac do niego aluminiowa brame i cale to ustrojstwo i troche poczekac.

Jak to troche popracuje to zmienie kilka elementow i bedzie cacy :-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”