wrzeciono frezarki

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

MiziAir
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:20
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: wrzeciono frezarki

#11

Post napisał: MiziAir » 16 sty 2019, 21:46

Witam.
Wiem że temat nieświeży, ale nie ma sensu nowego otwierać... Przymierzam się do budowy wrzeciona własnymi siłami, w dość podobnej konfiguracji jak autor tematu lecz z gniazdem na morsa 3. Pytanie odnosi się tulei dystansowych i pierścieni wstawianych między łożyska, czy obecnie jest coś gotowego dostępnego na rynku? Byłem w Brammerze, niestety nie ogarnęli o co mi chodzi. Sam nie uzyskam dokładności z max odchyleniem do 2 μm i wymaganej twardości, nie ze sprzętem który posiadam. A no i jaki ma być dystans dla tej tulei miedzy łożyskami (tulei miedzy czołami bieżni łożysk przednich i tylnych? Wiem że zależny od naprężenia wstępnego, mnie interesuje obróbka stali, więc zwiększona sztywność zalecana. Z ciekawości zbadałem sobie posiadane łożyska (7309 bep) i bieżnia wewnętrzna w każdym z łożysk jest krótsza o niecałe 2 setki od strony tej "otwartej" - może tyle wystarczy dystansu do naprężenia łożysk?



Tagi:


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1088
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: wrzeciono frezarki

#12

Post napisał: Robert_K » 14 mar 2024, 00:30

Tak, wiem, złoty szpadel jak nic mi się należy za odkopanie tak wiekowego tematu ale zainteresował mnie wpis kolego qqaz, a szczególnie poniższe zdanie:
qqaz pisze: sprawdzamy napięcie w zewnętrznych bieżniach pakietów (w razie potrzeby szlifuje się długość odpowiedniej tulejki)
Możesz wyjaśnić w jaki sposób mogę sprawdzić (zmierzyć?) napięcie wstępne łożysk po ich zmontowaniu? Skąd wiadomo o ile zeszlifować wspomniane podkładki? Czy to też da się czymś zmierzyć?

Pozdrawiam.


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2082
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

Re: wrzeciono frezarki

#13

Post napisał: qqaz » 14 mar 2024, 12:10

podstawowym sposobem pomiaru pasowania/napięcia łożysk jest badanie temperatury zespołu + doswiadczenie montażysty.
Przy seryjnej produkcji luzy i napięcia są stabelaryzowane i montażysta ma pomoce pozwalające obciążyć statycznie zmontowany zespół - najczęściej wywołuje się siłę poosiową i zakres przemieszczenia się wałka jest miarą dopasowania długości tulejek dystansowych (mowa o wartościach ugięć możliwych do wywołania w zespole - raczej mikrony)
Praktycznie dla jednostkowego składania bez doświadczenia i przyrządów można powiedzieć że będzie jako tako gdy łozyska zaciśniete na wałku (tulejka dobita na sztywno pomiędzy pierścieniami wewnętrznymi dla układu O) pozostawiają zacisk bieżni zewnętrznych który pozwala aby ręcznie, z wyraźnym tarciem na przyleganiu, była jeszcze możliwość ich obrotu.
Najczęściej nastąpi luzowanie zacisku wzdłużnego gdyż ciepło w łożysku powoduje wydłużenie wałka co zmniejsza zacisk tulejek ( przy stałej obudowie)
Ale co i jak to zależy od szczegółów konstrukcji zespołu.

Dodane 17 minuty 20 sekundy:
annacnc pisze:Mam pytanie z jakiej książki są podane wyżej zdjęcia wrzecion?
szpadel to szpadel
Aczerkan "Obliczanie i konstruowanie obrabiarek do metali" (o ile o moje zdjęcia pytano)
Książka z ubiegłego wieku i wrażego ustroju. Ale gdzie nie otworzyć to zawsze ciekawe.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”