Frezarka na plycie granitowej

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
HenrykWysocki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 07 paź 2022, 21:58

Frezarka na plycie granitowej

#1

Post napisał: HenrykWysocki » 07 paź 2022, 22:35

Witam wszystkich, jestem nowy na forum, przyszedl rowniez czas na mnie i moj nowy projekt...

Jakis czas temu kupilem takie oto dwa zeliwne korpusy
Obrazek

Ktorych w przyszlosci chcialbym uzyc aby zbudowac frezarke. Calosc wazy jakies 700 kg w sumie.
Plan byl taki zeby uzyc to co jest ale sie niestety zmienil, chcialbym zrobic konstrukcje sztywna ktora zniesie bardzo duzo, korpusy sa ozebrowane od srodka, wpadlem na pomysl zeby ozebrowanie wypelnic betonem lub najlepiej epoxy granite aby lepiej tlumilo drgania i bylo jeszcze sztywniejsze. Prowadnice w tej chwili sa tam 20mm wiec troche male tymbardziej ze mam stol teowy ktory wazy okolo 350 kg... W przyszlosci zamierzam oddac te korpusy do firmy ktora przefrezuje mi je na nowo pod wieksze prowadnice np 35/40 mm, przynajmniej 35 mam na dmg mori na ktorej pracuje. To samo wozki, robia oczywiscie wypad bo na ta chwile sa tam sruby M5 hehe.

Swoja droga czy mozecie polecic kogos kto zajmuje sie obrobka gabarytowa w okolicach Wroclawia? Najlepiej z terminami do konca roku.

Sadzicie ze 4 wozki spokojnie wystarcza na taki ciezki stol? Czy lepiej dac dodatkowe dwa?

Na razie o niej tyle, nie mam zbyt wielkiej wiedzy na temat budowy maszyn, tyle co z filmikow z youtube i roznych for, jednak chetnie poslucham madrzejszych, jestem zwyklym programista :)


Jednak przed budowa tego monstera, chcialbym zbudowac cos mniejszego na czym sie naucze. Pomysl jest taki zeby to rowniez dzialalo i obrabialo miekkie metale takie jak aluminium ale nie frezikiem 4 mm i 25 tys obrotow tylko rzeczywiscie zeby moglo skubnac conieco i przy tym sie nie rozpadlo.
Obrazek

Kupilem taka oto plyte granitowa 650x400x100, w klasie 00, wiec bardzo dokladna, waga okolo 100 KG.
Do tego (jeszcze nie przyszedl) katownik precyzyjny
Obrazek
Z misumi, tolerancja prostopadlosci to 3 setki wiec calkiem niezle moim zdaniem.

Majac juz dwie calkiem proste plaszczyzny chce je wykorzystac jako bazy do osi Y I Z, niestety nie do konca wiem jak sie za to zabrac, pewnie jest to calkiem proste ale wole sie upewnic :)))

W plycie granitowej i katowniku chce wywiercic otwory, w plyte wpuscic tuleje z gniazdami i zalac epoxy, natomiast w katowniku wywiercic otwory i nagwintowac. Wykorzystam rowniez stare prowadnice z tych dwoch duzych korpusow zeby nie generowac kosztow.

Zanim sie zabiore sie do psucia chcialbym zasiegnac waszej rady, od czego tak naprawde zaczac? Czy jestem w stanie wykonac takie otwory bez frezarki CNC? Czy wystarczy wytrasowac otwory na plycie bazujac sie na jednej krawedzi plyty, wywiercic a nastepnie zamontowac prowadnice? Pozniej wykonac to samo z druga i ustawic ja do poprzedniej za pomoca czujnika zegarowego?

Widzialem kilka filmikow jak ludzie wyprowadzaja geometrie ale szczerze mowiac nadal mam problem ze zrozumieniem tego wszystkiego, chetnie poslucham jakichs rad kogos kto juz sie w to bawil i moze mi wytlumaczyc :))


Jesli chodzi o wrzeciono to znalazlem cos takiego za 1100 euro
Obrazek

Wydaje mi sie ze pozwoli to na dosc duze kesy w materiale, w dodatku BT30 bo w przyszlosci bedzie tez ATC. 6000 obrotow okolo 5-10 NM w zaleznosci jakie serwo bedzie zamontowane.

Silniki oczywiscie serwomotory bodajze zintegrowane, mam kilka do wyboru ale jeszcze zanim do tego dojde to minie troche czasu.

Sterowanie Masso G3 TOUCH. I to by bylo chyba na tyle na ten moment. Czekam na wasze komentarze, tylko blagam nie piszcie zebym sie za to nie bral bo nie mam pojecia :))))




251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Re: Frezarka na plycie granitowej

#2

Post napisał: 251mz » 08 paź 2022, 06:46

Te korpusy są od maszyn PnP.
Prowadnice są adekwatne do nich.
Jeśli masz zamiar coś rzeźbić na prowadnicach 40mm to daruj je sobie...

Awatar użytkownika

Autor tematu
HenrykWysocki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 07 paź 2022, 21:58

Re: Frezarka na plycie granitowej

#3

Post napisał: HenrykWysocki » 08 paź 2022, 07:56

Co masz na mysli PNP?


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

Re: Frezarka na plycie granitowej

#4

Post napisał: 251mz » 08 paź 2022, 09:19

Są to góry korpusów z maszyn fuji nxp do nakladania komponentów na płytki drukowane.
PnP - pick and place

Awatar użytkownika

Autor tematu
HenrykWysocki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 07 paź 2022, 21:58

Re: Frezarka na plycie granitowej

#5

Post napisał: HenrykWysocki » 08 paź 2022, 09:42

Dzieki za informacje, byc moze tak jest, ale nadal uwazam ze jako baza to jest calkiem dobry wybor. Te male srubki m5 sie urwa jak poloze na to 350 kg stol. Wiec dlatego chce tam dac wieksze prowadnice i inne wozki, ludzie buduja frezarki na podstawie bloku silnika a ty mi mowisz zebym dal.sobie spokoj, rozwin swoja odpowiedz prosze


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1113
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Frezarka na plycie granitowej

#6

Post napisał: Robert_K » 08 paź 2022, 17:25

251mz pisze:Te korpusy są od maszyn PnP.
Prowadnice są adekwatne do nich.


Przecież masz napisane - szyny są dobrane do korpusów pod względem parametrów. Jeśli dasz większe prowadnice to korpusy mogą się okazać za słabe, albo rozstaw prowadnic za mały albo wyjdą jeszcze inne kwiatki, tym bardziej jak mówisz że to ma orać w metalu a nie tylko lekko frezować.


Wg. mnie jeśli już chcesz tak lecieć po grubości (prowadnice 40-stki itp.) najlepszą opcją dla Ciebie będzie sprzedanie tych korpusów, które masz i kupienie korpusu typowej frezarki, w której padło sterowanie albo są wypracowane niektóre elementy mechaniczne albo jedno i drugie. Tam będziesz miał grube korpusy, do których bez problemu będziesz mógł przykręcić prowadnice 40-stki albo i lepiej. I na pewno będzie to lepiej frezować w metalach niż taka domowa samoróbka, z uwagi chociażby na (poza sporą masą całości) m. in. masywne łożyskowanie wrzeciona. Dodatkowo taki korpus ma jeszcze jedną zaletę - nie wymaga sezonowania bo po pierwsze to odlew a po drugie ma już tyle lat że każde naprężenia poprodukcyjne gdzie by nie były to zdążyły już zejść.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
HenrykWysocki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 07 paź 2022, 21:58

Re: Frezarka na plycie granitowej

#7

Post napisał: HenrykWysocki » 08 paź 2022, 20:30

Dalem za to tyle co za zlom wiec chcialbym na tym sprobowac co jest. Wiadomo ze rozstaw srub itd nie pasuje ale mozna to obrobic bez problemu. Napisalem ze w celu wzmocnienia korpusu (jest ozebrowany od srodka) chce go zalac epoxy granite i zakotwic. Do tego jeszcze bedzie masa elementow, zdjecia nie oddaja tego jakie to jest masywne, caly korpus ze stolem i wzmocnieniami ( bez wypelnienia ) bedzie wazyl okolo 2t wg moich obliczen.

Wrzeciono do tego potworka bedzie z firmy Hiteco z przeznaczeniem do metalu, ewentualnie znalazlem jeszcze drugie z alibaby w podobnej cenie (5500 eur i 6500)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Frezarka na plycie granitowej

#8

Post napisał: tuxcnc » 08 paź 2022, 21:38

HenrykWysocki pisze:
08 paź 2022, 20:30
Dalem za to tyle co za zlom wiec chcialbym na tym sprobowac co jest.
Elementy zdobyte na złomie w 99% przypadków są za krótkie, za długie, za wąskie, za szerokie, za wysokie, za niskie ... albo w inny sposób nie pasują do projektu.
Kiedyś zrozumiesz, że szkoda na to czasu i pieniędzy...

Awatar użytkownika

Autor tematu
HenrykWysocki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 07 paź 2022, 21:58

Re: Frezarka na plycie granitowej

#9

Post napisał: HenrykWysocki » 09 paź 2022, 18:38

Nie napisalem ze zdobylem je na zlomie lecz zaplacilem tyle co za zlom. To jest BAZA. Nie mam problemu z pieniedzmi ani czasem, od czegos trzeba zaczac


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

Re: Frezarka na plycie granitowej

#10

Post napisał: creative1agh » 09 paź 2022, 20:50

:) heh. To koledzy właśnie radzą, żeby zacząć inaczej.
Może to jest właśnie to doświadczenie, którego szukasz ?

Przepatrz jeszcze raz ogłoszenia z używanymi maszynami, zobacz przeróbki/maszyny z profilu "kamar" na tym forum, następnie zderz to ze swoimi oczekiwaniami.
Osobiście za te kilkadziesiąt tys. włożone w zabawkę wolałbym kupić używaną maszynę numeryczną do uzdrowienia (sterowanie, prowadnice, śruby) i po kawałku ją odbudować.
Mam na oku coś takiego ze starym HH 135 - jak działa, można się trochę pobawić, a w perspektywie zmienić sterownik + ew. resztę osprzętu i masz dorosłą maszynę.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”