Frezarka biurkowa budżetowa

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#51

Post napisał: zacharius » 18 sty 2015, 09:12

Dragon, odpuść.
niech zrobi i pokaże rezultat, przedstawi kosztorys i pokaże ile to zajęło czasu.

ja na swojej stali się nie tykam bo i nawet wrzeciono nie do tego jest. ale jak miałem zlizać z kółka HTD5 centymetr piasty a tokarki wtedy nie było to dała radę i to na wałkach wiszących 16 co prawda krótkich


Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Tagi:


BB_84
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 67
Rejestracja: 30 maja 2013, 16:00
Lokalizacja: Śląsk

#52

Post napisał: BB_84 » 18 sty 2015, 13:41

zacharius pisze:Dragon, odpuść.
niech zrobi i pokaże rezultat, przedstawi kosztorys i pokaże ile to zajęło czasu.
Nie chce mu się udowadniać. Niech tamten udowodni, że się nie da. Nie rozmawiajcie z nim. Litości ... zabrakło argumentów, zaczęło się pisanie w osobie trzeciej i zniechęcanie pozostałych do kontynuacji tematu.

Zamiast bezmyślnie krytykować napisz lepiej gdzie wystąpić mają luzy. Jeszcze raz opiszę jak przebiegać ma regulacja. Element trapezowy (u Alvar4 kątownik) jest poluzowany, dociśnięcie kątownika z zastrzałami, czyli wózka do wałka powoduje ułożenie/dopasowanie się łożysk na wałku, wtedy dokręcany jest element trapezowy. Każdy wózek ma więc cztery punkty podparcia. Gdyby pojedynczy wózek posiadał większą ilość łożysk, luzy wystąpiłyby z pewnością.

Nie wiem jaką drogę obiorę, maszyna nie ma zarabiać, więc pozostają tanie wałki, które poradzą sobie w stali. Możliwe, że skończy się na wałkach niepodpartych fi 30 szerokości 80cm w bramie. Wrzeciono będzie z pewnością samoróbką na ER16, prawdopodobnie ze sprzęgłem pasowym, zakres 5-20 Krpm.


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#53

Post napisał: dragon44 » 18 sty 2015, 13:54

BB_84, już wczoraj odpuściłem bo nie dopuszczasz do siebie kontrargumentów, ale skoro chcesz ciągnąć to dalej to ok...

1. Przede wszystkim policz na początek koszty materiałów i robociznę w przypadku gotowego systemu i Twojego.

2. Luz. Wałek będzie podparty tylko tam, gdzie klin będzie go odpychał. W pozostałych miejscach będzie nie podarty co będzie powodowało drgania w pozostałych płaszczyznach. Łożyska toczne mają luzy osiowe i to tutaj będzie najsłabszy punkt układanki.

3. 20 000 obrotów na minute?? :mrgreen: O łożyskach jak widzę wiesz już sporo, więc pewnie masz pojęcie jakich będziesz potrzebował?


BB_84
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 67
Rejestracja: 30 maja 2013, 16:00
Lokalizacja: Śląsk

#54

Post napisał: BB_84 » 18 sty 2015, 14:48

dragon44 pisze:BB_84, już wczoraj odpuściłem bo nie dopuszczasz do siebie kontrargumentów, ale skoro chcesz ciągnąć to dalej to ok...
Dopuszczam jak najbardziej, jednak stwierdzenia typu łożysko za 1zł jest be nie jest dla mnie argumentem.
dragon44 pisze:1. Przede wszystkim policz na początek koszty materiałów i robociznę w przypadku gotowego systemu i Twojego.
Pojęcie względne, z gotowym systemem też jest nieco roboty.
dragon44 pisze:2. Luz. Wałek będzie podparty tylko tam, gdzie klin będzie go odpychał. W pozostałych miejscach będzie nie podarty co będzie powodowało drgania w pozostałych płaszczyznach. Łożyska toczne mają luzy osiowe i to tutaj będzie najsłabszy punkt układanki.
Kontrargument

Kliny rozstawione są co 10cm, wózki dociskają wałek na długości 30cm, więc wałek "lata" na pozostałych odcinkach, w połowie długości jest zawsze dociśnięty. Łożysko pracuje "czołem" i styka się z wałkiem dokładnie na środku czoła. Luz promieniowy jest skasowany przez docisk, więc osiowy powinien być pomijalny.

Kontrargument

Co mają powiedzieć posiadacze łożysk liniowych w obudowach zamkniętych, tych najtańszych, gdzie luz kasowany jest przez skręcenie takiego łożyska lub rozsunięcie/zsunięcie łożysk na równoległych wałkach ?
dragon44 pisze:3. 20 000 obrotów na minute?? O łożyskach jak widzę wiesz już sporo, więc pewnie masz pojęcie jakich będziesz potrzebował?


Przy ER16 z wałkiem fi 20 potrzebne będą skośne jednorzędowe typu 7004, ale ze względu na cenę mogą być 7204 po 10,50zł, fakt, przesadziłem, 15 Krpm to wartość maksymalna :wink:

Może rzeczywiście lepiej ER11 z wałkiem fi 12 i łożyskami typu 7201 po 6zł, ale coś za coś, 20 Krpm osiągnie, za to mniej "mięsa" na wałku, słabsze łożyska i maksymalnie 7mm frez.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#55

Post napisał: zacharius » 18 sty 2015, 15:09

BB_84 pisze:Zamiast bezmyślnie krytykować
a rób jak chcesz co mi to, ja zaznaczyłem punktu newralgiczne twojego rozwiązania.
zresztą tak jak mówiłem nie pierwszego i nie ostatniego. ten super pomysł wyłania się raz na jakiś czas na tym forum i każdy kończy się tym samym - przekonaniem się że to zbyt trudna, droga albo długo nad tym trzeba siedzieć albo wynik jest taki że skoda gadać.
ja mam konkretny rezultat do pokazania, Alvar tak samo pokazał wyniki pracy maszynki.
co oprócz pomysłu (który zresztą już dawno był wymyślony wystarczy poguglać) i świętego przekonania że twoje rozwiązanie jest super we wszystkich kierunkach masz do pokazania? są te słowa podparte jakimś przykładem? pomiarów luzów i nośności nie chce, chce wynik, stalowy szpej przefrezowany na maszynie z tym rozwiązaniem na posuwach i kosztorys zrobienia tej maszyny.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


BB_84
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 67
Rejestracja: 30 maja 2013, 16:00
Lokalizacja: Śląsk

#56

Post napisał: BB_84 » 18 sty 2015, 15:33

zacharius pisze:ja mam konkretny rezultat do pokazania
Pokaż jak frezujesz stal na wałkach niepodpartych 16.


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#57

Post napisał: dragon44 » 18 sty 2015, 19:09

BB_84 pisze:Luz promieniowy jest skasowany przez docisk, więc osiowy powinien być pomijalny.
I tu jest pies pogrzebany, powinien, a jest to nie synonimy.
BB_84 pisze:Przy ER16 z wałkiem fi 20 potrzebne będą skośne jednorzędowe typu 7004, ale ze względu na cenę mogą być 7204 po 10,50zł, fakt, przesadziłem, 15 Krpm to wartość maksymalna :wink:

Może rzeczywiście lepiej ER11 z wałkiem fi 12 i łożyskami typu 7201 po 6zł, ale coś za coś, 20 Krpm osiągnie, za to mniej "mięsa" na wałku, słabsze łożyska i maksymalnie 7mm frez.
Wygrałeś...

Masz pojęcie o wyważaniu wału, tolerancjach montażowych łożysk i o maksymalnej prędkości liniowej pasa napędowego (i jego promieniu gięcia)?

A potem będziesz się dziwił że stożek na zero, a przy obrotach bije jak sku***syn... Ale co ja tam wiem... przecież łożyska za kilka złotych też są okej. Ostatnio był poruszany temat wymiany kulek w wózkach szynowych i padły tam kwestie tolerancji kulek łożyskowych, ciekawa lektura.

I dalej czekam na kosztorys i prace związane z produkcją Twojego jednego wózka. A mowa że z gotowymi systemami też jest trochę roboty... tak, zamontuj i przykręć, ehh....



I nie piszę się Krpm, tylko krpm jak już. A najlepiej obr/min. ;)[/b]


BB_84
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 67
Rejestracja: 30 maja 2013, 16:00
Lokalizacja: Śląsk

#58

Post napisał: BB_84 » 18 sty 2015, 20:06

dragon44 pisze:I nie piszę się Krpm, tylko krpm jak już. A najlepiej obr/min. [/b]
Mea culpa i vice versa, pisze się krpm, chyba, że się na to nie piszesz ... :wink:

Dziwię się, że jemu nie bije, a chyba nawet skośnych nie dawał http://www.metallmodellbau.de/Eigenbau- ... pindel.php

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#59

Post napisał: zacharius » 18 sty 2015, 20:38

bije, i jemu i mi i każdemu. kwestia ile bije i na ile odczuwa to frez.
ja swoje odczuwam przy frezikach 0,8 a alu, pękają

teraz nie będę frezować bo późno a hałasu przy tym jest.
ale tamto kółko owszem pokaże.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

tak jak pisalem ani mokry chińczyk ani konstrukcja mojej frezarki nie są dobrą opcją do stali ale można
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


BB_84
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 10
Posty: 67
Rejestracja: 30 maja 2013, 16:00
Lokalizacja: Śląsk

#60

Post napisał: BB_84 » 18 sty 2015, 21:09

zacharius pisze:ale tamto kółko owszem pokaże.
Czyli jakoś idzie ...

Napisz proszę jeszcze jakiej długości są wałki w poszczególnych osiach, ewentualnie link do frezarki, będzie punkt odniesienia. Z obliczeń wynika mi, że stosując wałki 30 długości 60cm mógłbym osiągnąć parametry zbliżone do tych co mike217 na wałkach 40 100cm w bramie https://www.cnc.info.pl/topics66/jak-tr ... t51970.htm

Gdyby wystrugać obudowy z kasowaniem luzu np. stosując łożyska 30 otwarte to byłoby to cenowo do przełknięcia, roboty tyle samo. W tych gotowych zamkniętych pozostaje skręcanie wózków ...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”