Niektórzy koledzy na forum budują maszynki z profili ze ściankami np. 3 mm, lub 4 mm kwadratówki 100x100 lub 80x80. Później przyspawują płaskownik do ścianki (10-12 mm), który następnie frezują i tam umieszczają wałek podparty lub szynę. O ile rozumiem takie zamierzenia dla np. wycinarek gazowych lub plazmowych to jednak zawsze fascynują mnie takie konstrukcje w przypadku frezarek cnc. Wg mnie to trochę nielogiczne rozwiązanie ale każdy robi jak uważa.
Kolega napisze jakiej wielkości maszynę chce zbudować to doradzimy jakieś sensowne rozwiązanie. Belka o wymiarach 250x150 ze scianką 5 lub 6 mm będzie odpowiednia dla np. wypalarki gazowej czy plazmowej o rozpiętości powiedzmy 2,5 m, ale dla frezarki na konstrukcję ramy to już nie. Mi się wydaje że materiał powinno się dobierać w zależności od przeznaczenia maszyny.
Np. mała frezarka o polu powiedzmy 800x400 z nieruchomą bramą (sztywna wyżażona konstrukcja) wydaje mi się że optymalne byłyby profile 80x80 ze ścianką 8-10 mm, lub coś lżejszego 60x60x6,3 aby wykorzystać w pełni jej sztywność.
Sam popełniłem (i nadal popełniam) lekki plotterek z ruchomą bramą o ramie 1200x900 mm z profili 60x60x6,3 oraz 40x40x5 z płaskownikiem na profilu 12 mm i uważam że to dopiero była konkretna konstrukcja (przy okazji ciężka jak diabli

) ale dla maszyny rzeźbiącej w aluminium raczej niezbyt wyglądała solidnie. Dla małej zwartej konstrukcji wykorzytującej w pełni sztywność ja osobiście robiłbym małą grubą ramę.
Mój lekki plotter okazał się za duży i za ciężki jak na moje potrzeby i niestety zdecydowałem się go przerobić. Człowiek uczy się na błędach ale niestety wyczucia nie da się bez doświadczenia nabyć.
Z ciekawości mogę powiedzieć że doszedłem do wniosku i teraz wykonuję - lekki niewielki plotterek do drewna (nawet twardego) z ruchomą bramą o wymiarach bramy 840x600 mm z profili 60x40x5 oraz wypełnienie 40x40x5. Rama stalowa spawana, surowa - reszta aluminium pod wałki. Ale moja maszyna będzie na paskach i nie będzie osiągała tak dużej sztywności co konstrukcje na śrubach oraz szynach. Będzie to lekki ploterek do drewna do robienia niewielkich płaskorzeźb o wymiarach góra 500 x 300.
Chciałem powiedzieć, że dla takiej maszyny jak kolega pisze 1x1 m jest to za duży wymiarowo materiał i nie ma sensu takiego stosować. Dla takich wymagań proponuję koledze wogóle zrezygnować z profili zamkniętych i zrobić ramę na czymś konkretnym pospawaną a nie na profilach. Ceowniki są konkretne, teowniki, dwuteowniki, dwuteowaniki IPE - o to są materiały nadające się na konkretną ramę do frezarki gwarantujące porządną sztywność. Łatwo osiągalne na krótkie odcinki - nie trzeba całych 6 lub 12 metrowych lag kupywać i dających możliwość pospawać porządną konstrukcję która nie będzie ulegała wibracją jak profil zamknięty.Ten materiał wydaje mi się raczej odpowiedniejszy dla takiej maszyny. Profile są dobre ale dla lekkich plotterków tablicowych ze słabym wrzecionkiem kress do reklamy, a nie do obróbki metali kolorowych.
maciek