Frezarka z ruchomą bramą

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#21

Post napisał: dudis69 » 12 lut 2012, 00:21

Pitejro1 pisze:a płyta granitowa lub marmurowa, taka jak na nagrobek nadaje się na stół spawalniczy? czy ktoś już tak robił. można by ściskami stolarskimi skręcić tylko czy naprężenia w stali nie połamią płyty o to jest pytanie?
Zapewne wielu już tak kombinowało ja Ty, ale wzięli kalkulator w łapkę i otrzeźwieli.
Granit nadaje bardziej na płyty traserskie i jest do tego celu bardzo popularny. Mniej niż żeliwo, ale jest.
Grubości rzędu 150...200mm. Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie chciał by sobie popalić przy spawaniu wypolerowanej płyty za ponad 2k. O marmurze już nie wspomnę :mrgreen:
Pitejro1, może masz kawałek wolnej ściany nośnej z żelbetu gdzieś w tym warsztacie...
Ponawiercaj ją na wylot, przykręć profile na jakieś grubsze gwinty np: M16 i porządne obejmy, przykręć solidnie każdy przygotowany profil w kilku miejscach, a zwłaszcza na końcach jak najbliżej krawędzi łączenia, zaklinuj dodatkowo śruby pomiędzy profilami i spawaj sobie do woli, na pewno nic nie popęka. Jak już zespawasz to pewnie będziesz wiedział co dalej robić...
Ścisków stolarskich to używaj raczej do spawania drewna :twisted:
A jak już tak się upierasz przy kamieniu, bo niewątpliwie posiada swój urok, to wykonaj
całą podstawę właśnie z granitu zamiast spawać jakąś blaszankę. Ponawiercaj płytę powklejaj gwintowane tuleje (kotwy) pod śruby mocujące na jakąś chemię, poskręcaj do kupy, wtyczka do gniazdka i... :wink:


Pozdrawiam Sławek


Tagi:


Autor tematu
Pitejro1
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 9
Posty: 76
Rejestracja: 12 maja 2011, 10:57
Lokalizacja: Lubuskie

#22

Post napisał: Pitejro1 » 12 lut 2012, 10:01

dzięki za podpowiedź nigdy bym na to nie wpadł żeby zrobić podstawę z granitu ile to odpada zamieszania
Rozwiązanie bardzo proste cały czas je widziałem ale nie widziałem ha ha.
Pole robocze około 1500*1000mm jakiej grubości ta płyta?


spawtech
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 251
Rejestracja: 15 lut 2007, 20:49
Lokalizacja: 123

#23

Post napisał: spawtech » 12 lut 2012, 11:06

Mój pomysł stołu konstrukcyjno-spawalniczego,(era przed demelerowa),blat roboczy z płaskowników przykręcanych(możliwość wymiany,brak problemów związanych ze spawaniem) wpuszczanymi imbusami do kształtownika podstawy,w nim umieszczony płaskownik 60x20mm z nagwintowanymi otworami do mocowania elementów blatu.Szczelina 16,5mm między płaskownikami dla wprowadzenia śrub mocujących stopery tworzące przyrząd spawalniczy(szerokie pole do pomysłów),całość na solidnej ramie z nóżkami do regulacji.Przy szerokości roboczej blatu ponad 1 metr(długość płaskowników) trzy kształtowniki poziome.Nie miałem możliwości frezowania,pomysł był taki aby płaskowniki od dołu miały wybranie umożliwiające wprowadzenie typowych nakrętek teowych,umożliwiałoby to niezakłócone przesuwanie śrub mocujących stopery.Obrazek[img]

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#24

Post napisał: dudis69 » 12 lut 2012, 13:12

Pitejro1 pisze:Pole robocze około 1500*1000mm jakiej grubości ta płyta?
Minimum 100mm przy powierzchni powyżej 1.7m², a to w twoim przypadku ok 0,25m³ kamienia* 2,7t , to bez mała 700 kg. w tej lżejszej wersji :mrgreen: Nie wiem czy sobie poradzisz z taką masą, a jak widzisz jest znaczna różnica między 100kg profilu. :wink:
Jeżeli się zdecydujesz na profile stalowe, to wybierz takie o grubości ścianki od 5mm w górę.
Swoją drogą to spawtech zastosował w swoim stole ładny profilek 100x100x8....
Pozdrawiam Sławek


ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”