Zmiana wymiarow pola roboczego z 1000 x 1000 na 800 x 600 mm

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
bbmaniek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 44
Rejestracja: 09 gru 2011, 02:28
Lokalizacja: Polska/UK

Zmiana wymiarow pola roboczego z 1000 x 1000 na 800 x 600 mm

#1

Post napisał: bbmaniek » 30 gru 2011, 01:50

Witam Wszystkich :)
Tak jak w temacie chcial bym zaczac budowe frezarki - plotera o polu roboczym 1000 x 1000 x 150 mm do obrobki raczej miekkich materialow ( plexi drewno metale kolorowe )
Poczytalem troche ( moze troche wiecej ) forum ale nadal mam troche niewiadomych odnosnie konstrukcji ktora chce wykonac Jeszcze nigdy nie konstruowałem takiej maszyny wiec mam nadzieje ze grono szanownych bywalcow tego forum pomoze mi przebrnac przez gaszcz niewiadomych ktore mnie trapia
Załozenia jakie do tej pory sobie postawilem to
1. pole pracy ok 1000 x 1000 x 150 mm
2. konstrukcja spawano - skrecana z profili stalowych ( os Z moze aluminium )
3. konstrukcja z ruchoma brama
4. wszystkie osie podparte wałkami podpartymi na calej dlugosci o srednicy 16 mm (moze 20 mm )
5. naped srubami trapezowymi i nakretkami z brazu poliamidu lub igus (jeszcze do ustalenia )
6. silniki krokowe ok 3 Nm
7. wrzciono chyba Kress moze na poczetek Dremel
8. dokladnosc ok 0,1 mm
9. budżet ok 4 tys zl

Prosil bym o porady gdzie najlepiej kupic elementy takie jak prowadnice, sruby trapezowe, silniki krokowe oraz ich sterowanie oraz inne elementy ktorych raczej nie wykonuje sie we wlasnym zakresie W miare mozliwosci preferowal bym zakup wszystkich elementow w jednym miejscu Chcial bym skonstruować maszyne w miare tania ale oczywiscie o dosc dobrej jakosci ( dokladnosci, zywotnosci )

Myslalem o konstrukcji podobnej do tych ze zdjec ponizej

Obrazek
Obrazek

Wiem ze wiekszosc podpowie mi zebym konstrukcje wzorowal na drugim zdjeciu (ruchoma brama napedzana dwiema swubami ) Zmiana ktora chcail bym wprowadzic bylo by zastosowanie pojedynczych walkow w osi X
Postaram sie zrobic jakies rysunki jak by miala wygladac moja konstrukcja ale bedze ona wygladala podobnie do konstrukcji pokazanej ponizej

Obrazek

Mam nadzieje ze otrzymam pomoc ( i oczywiscie z gory za nia dziekuje ) jaka bedzie mi potrzebna podczas konstruowania wymazonego CNC :)
Pozdrawiam Wszystkich
Ostatnio zmieniony 05 sty 2012, 02:03 przez bbmaniek, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


P107R
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 17 lut 2011, 00:33
Lokalizacja: Barlinek

#2

Post napisał: P107R » 30 gru 2011, 16:51

Nie kupisz raczej wszystkiego w jednym miejscu a na pewno nie w dobrych cenach ;)
Budżet jest nieduży, nie wiem czy się zmieścisz, usiądź sobie z kartką i policz wszystko, będziesz z grubsza wiedzieć co i jak, sam miesiąc temu to przerabiałem :D
Co do wyboru wrzeciona to polecałbym kressa, bo to dobry i żywotny sprzęt

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#3

Post napisał: ursus_arctos » 30 gru 2011, 23:35

Hmmm... musi być 1000x1000 czy może być np. 800x850? W drugim przypadku zrobisz na metrowych wałkach.

Jak na razie wychodzi mi koło 2000 bez ramy.


Autor tematu
bbmaniek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 44
Rejestracja: 09 gru 2011, 02:28
Lokalizacja: Polska/UK

#4

Post napisał: bbmaniek » 31 gru 2011, 00:35

Witam i dziekuje za odpowiedzi :)
Przemysle to jeszcze raz i moze zdecyduje sie na 800x850 tak jak piszesz wsumie zawsze moglbym przesunac material i dalej frezowac jak by byla potrzeba cos dluzszego wykonac Kupujac metrowe walki zaoszczedzil bym troche :)
2000 zl bez ramy ?? a co jest w tym zawarte ? prowadnice, sruby , lozyska ?? czy cos wiecej jeszcze ? Z ktorego sklepu brales ceny ? a moze kilku sklepow ??
Myslalem tez nad konstrukcja na paskach do przesuwania bramy kolega bartuss1 cos takiego wykonal czy moze jednak sruby trapezowe beda lepsze ??

Obrazek

Pozdrawiam


P107R
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 17 lut 2011, 00:33
Lokalizacja: Barlinek

#5

Post napisał: P107R » 31 gru 2011, 10:49

Paski są szybsze, ale czy dokładność nie spada??
Musisz już sam dokonać wyboru (zależnie co w większości będziesz obrabiać i jaką tolerancję chcesz osiągnąć), ale chyba na śrubach maszynka jest bardziej uniwersalna, IMHO oczywiście :)

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#6

Post napisał: KAJOS » 31 gru 2011, 11:25

P107R pisze:Paski są szybsze
- paski szybsze,tylko troche w tym prawdy liczac opory - reszta wszystko kwestaia ''przełozenia''.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#7

Post napisał: ursus_arctos » 31 gru 2011, 11:42

W tych moich 2 tysiach jest:
1000 zł wałki + łożyska
200 zł śruby + nakrętki
400 zł silniki + sprzęgła
400 zł jakiś sterownik nieduży

Nie ma w tym ramy, stołu oraz bloków łożyskujących (IMHO trzeba po swojemu coś tu kombinować albo użyć jakichś łożysk w obudowie żeliwnej) ani kosztów zataczania śrub na końcach.

Paski są szybsze, jeżeli są mniej dokładne - jak kolega napisał, kwestia przełożenia - handlujesz rozdzielczość za szybkość. Przy szybkich gwintach jest to samo. Pasek może się rozciągać i tutaj możesz trochę stracić względem śrub, ale paski nierzadko mają jakiś metalowy szkielet, który zapobiega rozciąganiu.
Można użyć systemu ServoBelt - jest to skrzyżowanie napędu pasowego z listwą zębatą, łączące zalety obydwu. Jest "patent pending" i nie wiem, czy ten patent jest tylko w USA czy u nas też uznawany (rozwiązanie jest nowatorskie, więc może być uznawany i w Europie). Jak maszyna jest na własny użytek, to Cię to nie dotyczny.


habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#8

Post napisał: habit_m_ » 31 gru 2011, 16:36

Popelnilem maszynke na paskach i wczesniej niedokonczona konstrukcje na srubach trapezowych.

zalety paskow:
- duza predkosc liniowa,
- mniejsza dokladnosc wymiarowa calej konstrukcji napedu gdyz paski niweluja niedokladnosci wykonania napedu dzialajac jak sprzegla,
- prostota konstrukcji.

wady:
- sa zbyt elastyczne mimo wewnetrznego kordu i wg moich doswiadczen nawet do miekkich metali obrobki sie nie nadaja,
- za duza rozdzielczosc liniowa powdujaca duze przemieszczenie liniowe w stosunku do jednego obrotu kola napedowego. u mnie co prawda dziala to bez przelozenia ale bede musial zastosowac przekladnie posrednka bo mam za malo mikrokokow na 1mm i krawedzie wychodza niezbyt idealne.

Sruby.
zalety:
- duza sztywnosc napedu, przy solidnej konstrukcji ramy miekki metal nie stanowi problemu w obrobce,
- duza rozdzielczosc nawet przy,malym mikrkroku lub jego braki, poniewaz na obrot przypada niewelkie przemieszczenie liniowe,

wady:
- konstrukcja napedu musi byc dokladniej wykonana, bez obrobki mechanicznej sr

[ Dodano: 2011-12-31, 16:51 ]
sie nieobedzie. trzeba zatoczyc sruby, bloki lozyskujace i punkty frezowane na ramie w celu dokladnego montazu,
- mala predkosc liniowa, obrobka to jeszcze ujdze ale puste przejazdy moga troche denerwowac. do tego zauwazylem dla drewna przy za malych predkosciach posuwu drewno sie przypala. dla sruby o malej podzalce moze to byc problem. na poczatku czlowiek godzi sia niewielkie predkosci liniowe ale pozniej troche to jest denerwujace.

pozdrawiam
Jeśli pomogłem wciśnij "pomógł"

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#9

Post napisał: ursus_arctos » 01 sty 2012, 14:06

Są jeszcze listwy zębate i ServoBelt
Coś na kształt servobelt łatwo zrobić w domu. Wymagany jest symetryczny pasek zębaty (tzn. taki, w którym pasek zazębia się sam ze sobą po złożeniu)


Autor tematu
bbmaniek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 44
Rejestracja: 09 gru 2011, 02:28
Lokalizacja: Polska/UK

Zmiana wymiarow pola roboczego z 1000 x 1000 na 800 x 600 mm

#10

Post napisał: bbmaniek » 05 sty 2012, 01:57

Witam
Po przeczytaniu jeszcze wiekszej ilosci tematow na forum zdecydowalem sie zmienic zalozenia dotyczace mojej konstrukcji
A mianowicie :

1. ruchomy stol ( wczesniej ruchoma brama ) wydaje mi sie ze konstrukcja bedzie dla mnie latwiejsza do wykonania a do tego duzo sztywniejsza

2. zmniejszenie pola roboczego z 1000 x 1000 na 800 x 600 mm co pozwoli mi zastosowac walki o dlugosci 1 m ( podpowiedz kolegi ursus_arctos )

Wlasnie tworze projekt calej maszyny jak ukoncze to wrzuce na forum

Pozdrawiam

Mario

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”