Strona 1 z 2

Jak to zrobic...?

: 28 lis 2006, 21:34
autor: Kufcio
Witam serdecznie.
zbieram informacje na temat sposobu wykonania pewnych elementow po to by ostatecznie wybrac konstrukcje frezarki ktora chce wykonac w najblizszym czasie.
Zainspirowany produkcja PiotrJub i przekonany wypowiedziami innych na forum odnosnie stalej bramy przyjrzalem sie konstrukcji piotra.. wszsytko pieknie tylko zaczolem sie zastanawiac jak on to wszystko ladnie ustwia, jak to spawa ze to jest dokladnie pod katem prostym, ze jest zachowana liniowosc itp.
- Mianowicie sposob w jaki sa pozycjonowane przyspawane plytki pod brame...?
- pozniej jak ta brame spawac zeby miała katy proste??

Duzy kątownik wystarczy? no i pozadne spawy zeby nie sciagaly podczas procesu spawania? czy jest na to jakas inna metoda?

Wymyslilem ze podstawe z plytkami to mozna na duzej szlifierce wyrownac do jednego poziomu.. ale czy tak sie to robi..?

Mozne ktos wie, moze cos podpowie a moze sam Piotrjub odkryje rabek tajemnicy:)


Obrazek

: 28 lis 2006, 21:50
autor: upadły_mnich
Przy spawaniu zawsze trzeba się liczyć, że "pościąga"
Najlepiej od razu założyć, że odchyłki będą i uwzględnić to w konstrukcji i technologii aby wyeliminować tego wpływ - np istotne powierzchnie obrabiając na końcu.
no i pozadne spawy zeby nie sciagaly podczas procesu spawania?
właśnie pożądne potrafią pościągać :wink:
- Mianowicie sposob w jaki sa pozycjonowane przyspawane plytki pod brame...?
po co je dokładnie pozycjonować przed spawaniem?

: 28 lis 2006, 22:58
autor: Kufcio
No wlasnie chodzi o technologie, co wazne co pierwsze co na koncu, itp dla tak charakterystycznej konstrukcji.

Wczesniejsze zdjęcie nie wypalilo wiec posłuzyem sie kolejnym ze strony kol. piotrjub

Zauwazylem ze na "ramie" sa wspawane blaszki/podstawy pod brame... Zakladam ze na duzej szlifierce mozna to wyrownac po spawie i wyrzazaniu jednak co z brama.. jak to sie dalej dzieje... Spawam to wszystko, niby ładnie ale jednak... ?

kolego mnichu, skoro nie pozycjonowac przed spawem to jak to zrobic po spawie? blaszki/podlkadki w ruch?

Obrazek

: 28 lis 2006, 23:39
autor: skoti
Kolego robi sie to tak ze spawasz z profili bramę . Następnie dajesz do wyżarzenia oczywiście jeśli chcesz :) I na końcu frezowanie . Frezer powinien wyrównać wszystkie istotne powierzchnie i połapać potrzebne katy . Istotne powierzchnie to w tym przypadku owe blaszki :) , boki bramy tam gdzie są przykręcane blachy trzymające łożyska śruby oraz powierzchnie pod prowadnice . Oczywiście na etapie projektowania należy uwzględnić te wyrównywanie na frezarce i na przykład te blaszki jeśli chce sie je mieć grube np 10mm to zrobić je z 12 żeby było z czego wyrównywać . Wspominasz o szlifowaniu , można tez przeszlifować te powierzchnie ale dopiero po frezowaniu . Szlifowanie jest obróbka wykańczająca dokładniejsza niż frezowanie . To tak w wielki skrócie . Nie wiem czy patrzyłem do wątku gdzie Pitrjub pokazuje jak powstawała ta maszyna jeśli nie to zerknij pewnie kilka kilka rzeczy podpatrzysz :wink:

: 29 lis 2006, 01:08
autor: Piotrjub
Kufcio pisze:skoro nie pozycjonowac przed spawem to jak to zrobic po spawie? blaszki/podlkadki w ruch?
Pozycjonowanie przed spawem to podstawa. Blaszki / podkładki w ruch – jak ktoś nie umie tego dobrze zrobić można próbować i tak.
Obróbka i technologia prac to podstawa.
Jak dobrze przygotowujesz sobie elementy i je pospawasz a później obrobisz to nie musisz kombinować z podkładkami.
Płyta duża traserska do ustawiania detali to podstawa, dalej różne kostki które wynikają z opracowania technologii wykonania danego elementu które służą do umieszczania np. pod dane elementy aby one były w odpowiednim miejscu przyspawane itd.
Przejrzyj moje tematy z wykonywania maszyn na zdjęciach widać.

: 29 lis 2006, 11:25
autor: upadły_mnich
zdaje się, że mówimy o różnej dokładności "pozycjonowania" przed spawaniem a właściwie różnie to słowo interpretujemy :wink:
Piotrjub pisze:Blaszki / podkładki w ruch – jak ktoś nie umie tego dobrze zrobić można próbować i tak.
:smile: kolega Kufcio ma na myśli hmm... stopki, płyty bramy, dolne powierzchnie ustalające, podstawy kolumn pionowych...(niepotrzebne skreślić :wink: )

: 29 lis 2006, 15:50
autor: kostner
https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=876 tutaj masz caly temat o maszynie na ktorej sie wzorujesz. Nie dosc ze bogato opisany prze tworce to jeszcze wszystko poparte fotkami. Jezeli masz pojecie o obroobce bez problemu mozesz odkryc wiekszosc rozwiazan konstrukcyjnych.

: 30 lis 2006, 21:26
autor: Kufcio
tak, podpowiedz kolegi mnicha mnie naprowadzila na ten temat..i nie tylko. Pozdr
PS jeszcze sie odezwe:)

: 02 gru 2006, 00:03
autor: Krzysiek
no właśnie -co jeśli nie da się obrobić stóp bramy i powierzcni pod prowadnice z jednego mocowania? Jak można elegancko rozwiązać problem regulacji pochylenia bramy względem podstawy?

PS: elegancko- to nie przez podkładanie płytek, taśm, podkładek itp.
pozdrawiam

: 20 gru 2006, 19:10
autor: azaz
mam pytanie odniosnie technilogii pasowania prowadnic walkow oraz opraw.
Poniewaz nie posiadam frezarki a jedynie wiertarke stolowa czy nastepujacy proces zda egzamin :
najpierw w 2 profilach od ramy wykonam po dwa rzedy otworow ktore nastepnie nagwintuje
po czym wykonam podobne rzady w podporach pod walki jednak te otwory beda o jakies 2-3mm wieksze tak abym mogl dokladnie ustawic rownoleglosc prowadnic i wszystko bardzo mocno skrecic, chce uzyc profili 80x80x4 o dlugosci 500mm.
kolejnym krokiem bedzie wykonanie rzedu otworow w podporze pod walkek.
walek sciskami przymocuje do 2 plaskownikow tak abym mogl wykonac dosc rowny rzad otworow przesuwajac plaskowniki z wlakiem w imadle od wiertarki.
Chce wykorzystac oprawy lozysk z cnc.info.pl. a wiec planuje przymocowac te 4 oprawy na os do plaskownika aluminiowego ale znowu chce zrobic otwory o te 2-3 mm wieksze w tym plaskowniku i wszystko reczie ustawic a nastepnie mocno skrecic.
bardzo prosze o jakies opinie czy cos takiego ma w ogole sens