Pomoc przy budowie y-1500 , x-650 , z-200

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

Pomoc przy budowie y-1500 , x-650 , z-200

#1

Post napisał: kot1979 » 06 lip 2006, 10:58

Witam . Pytania:)

Mam zamiar zbudowac frezarke z mysla do drewna. Moc wrzeciona przewiduje okolo 1kw. Wrzeciono narazie bylo by z frezarki gornowrzecionowej.(gdzies kiedys moze wrzeciono na lozyskach ceramicznych).
Szerokosc konca frezu do 6 mm na glebokosc na jedno przejscie okolo 3 mm. ewentualnie 2 mm.
Obszar roboczy frezarki to y- 1500 (ewentualnie 1600-zalezne od kosztow i skomplikowania mechanicznego) x - 650, z- 200.
Dokładność obrobki w granicach 0,5 mm bedzie zadawalajaca . Wiekszej nie ma potrzeby.

Mysle o konstrukcji stolu przesowanego w osi - y i bramy 2 pozostalych osiach (czyli brama zamocowana na stale).
Blat wykonany bedzie prawdopodobnie z MDF 28 mm + podpory z profili stalowych.

1. Pytanie moje jest takie -czy to co mowie ma sens czy lepiej cos innego zastosowac do konstrukcji oczywiscie w granicach rozsadku cenowego bo na frezarke mam okolo 3000 zl plus minus maxymalnie 3,5 tys.
Elektronike sam sobie zrobie to akurat nie jest problem i mysle o sterowniku z mikrokrokiem na ukladzie A3977.

2. Niewiem jak przeliczyc silniki krokowe - znaczy niby mam ten arkusz kalkulacyjny odnosnie przeliczenia silnika , niemniej nie rozumiem wszystkich danych tam przedstawionych.

3. Inaczej mowiac jakie potrzebuje predkosci do obrobki drewna przy tym wymiarze obszaru roboczego . ? y-1500, x- 650 , z-200.
Jakie zaklada sie szybkosci srednie ,zeby znowu nie usnac przy maszynie.?

( zakladam ze wielkiej szybkosci nie potrzebuje poniewaz wykonywanie zamowien w stolarstwie nie wykonuje sie od reki). Inaczej mowiac czy silniki do 1,6 Nm wystarcza ? czy wieksze ?

4 . czy silniki krokowe musza byc takie same? . Czy silnik pola "z" moze byc mniejszy np. 0,9 Nm a silniki pola "x i y" wieksze. Czy ma to sens? (wzgledy ekonomiczne).

5. na co szczegolnie zwracac uwage przy budowie takiego urzadzenia. Narazie zamierzam budowac mechanike -elektronike na pozniej bo sam jeszcze nie wiem jakiej mocy potrzeba silniki itp. (grawerowac w metalu nie bede nie jest mi to potrzebne no moze do plytek PCB ale nie koniecznie)

6. Przy zalozeniu tej konstrukcji i gabarytow jakich powinienem uzyc srub napedowych , ile podpor pod wozkiem w stole ruchomym .

Narazie koniec z pytaniami bo bedzie ich za duzo:)
Dziekuje z gory za odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 06 lip 2006, 21:12 przez kot1979, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 06 lip 2006, 11:59

i za 3500 tys chcesz zrobić taki duzy ploter ?
na tak duzym Y konieczne są wałki z podporami no chyba że prowadnice toczne, profile alu sie do tego raczej nie bardzo nadają, no chyba ze te konstrukcyjne kanya albo bosh rexroth, ale to koszty ... samo wrzeciono to pryszcz, ale trzeba wpierw wykonać napędy xyz, poza tym wałki na xy przynajmniej fi25 oba z podporami - ze względu na moment od zespołu osi Z - 200mm to dużo, bo jeszcze trzeba dorzucić drugie tyle na przemieszczenie wrzeciona od punktu 0 do 200.

najpierw zbuduj stół, zrób zalożenia że na xy dasz srube TR20x4, na Z Tr16x4
silniki 1,6 Nm wystarczą, a jaki jest amperarz ?
200 kroków na obrót przy tym skoku to okolo 0,02 mm na jeden krok (teoretycznie)
potem trzeba uwzględnić sposób zamocowania śrub, podparcia wałków itp,
poza tym ruchomy stoł w polu 1500mm to prowadnice muszą mieć przynajmniej 3 m, nie lepiej ruchoma bramkę ?
jakby to miało porządnie wyglądać to koszt części wynioslby około 8000 zł.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#3

Post napisał: kot1979 » 06 lip 2006, 12:31

Odnosnie ruchomej bramy oki. To ze napisalem o stole ruchomym o niczym nie swiadczy. Zastanawiam sie tylko ,ktore rozwiazanie jest lepsze a raczej tansze.
Zadaje sobie sprawe ze 3,5 tys to malo:) niestety obecnie niestac mnie na wiecej:) jestem nawet sklonny na wydanie tych 3,5 tys na mechanike z silnikami - na elektronike moge poczekac bo to zawsze mozna zmienic.

Odnosnie zdjecia chodzilo mi tylko o konstrukcje dla wyobrazenia. O aluminium nawet nie myslalem bo pewnie zeby to wszystko bylo sztywne wydalbym majątek:) wiec o aluminium odrazu zapominamy:)

A co do bramy moge z osi "z" zjechac na okolo 150 mm. Granica 200 mm to tylko przyklad . Ja tak naprawde potrzebuje maxymalnie okolo 140 mm z zalozeniem 10 mm luzu.(jesli nie mozna opuscic materialu)
No i podstawowe pytanie chodzi mi tak naprawde o ruch frezu maxymalnie do 25 mm w glad materialu. Niemniej chcialbym wsadzic belke o grubosci np: 140 mm i wyfrezowac np wpust na glebokosc 25 mm. Moze wogole nie ma potrzeby wykonywac tak wysokiej bramy tylko miejsce gdzie mozna material opuscic na stole??


Jesli uwazasz ze brama ruchoma jest latwiejsza i tansza w wykonaniu to szczerze jestem za bo ja ogolnie doswiadczenia w tej dziedzinie za grosz nie mam:) i raczej zdaje sie na doswiadczenia ludzi tego forum.

Co do Amperarzu silnikow to jeszcze nie wiem bo nie wiem tak naprawde o planowanym konkretnie zalozeniu. Czy brama czy ruchomy stol. Ale prawdopodobnie taka jaką jestem w stanie zasilic ze sterownika do 3 A.

Zakladam jednak ze chetnie skorzystam z rady odnosnie bramy.

Czyli najlepiej zaprojektowac stol + prowadnice na brame pod stolem?

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 06 lip 2006, 13:56

prowadnice do bramy możesz zamocowac na bokach stolu i obudowy lozysk bezposrednio przykrecić do boczkow bramy, wazne jest aby boczki stołu były idealnie współliniowe wzgledem siebie - to zalezy potem od dokładności przesuwania bramki i oporów toczenia
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#5

Post napisał: kot1979 » 06 lip 2006, 21:00

A wiec zaprojektowalem stol , ktory ma odwzorowane wymiary profili 60x40 i 2 sztuki ceownikow przy prowadnicach fi25 - 80x40mm.

Kazda z prowadnic jest podparta w 2 miejscach(oczywiscie brama bedzie miec otwarte lozyska linowe otwarte)- Wymiar zewnetrzny stolu 1900x870x510.

Do tego trzeba wykonac gwinty napedowe do bramy, tylko na gorze nad walkiem prowadzacym czy na dole ? czy w srodku pod stolem? Jak myslicie:)
Ostatnio zmieniony 14 lip 2006, 18:37 przez kot1979, łącznie zmieniany 1 raz.
Nauczycielem wszystkiego jest praktyka.
www.galerianastrojow.pl


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#6

Post napisał: pit202 » 06 lip 2006, 21:28

tak naprawde to wszystko wyjdzie w praniu :)

odnosnie frezowania : jezeli maja byc duze obroty to musza byc duze posuwy , dlatego, ze jezeli frez bedzie mial za malo na zab bedzie z grubsza mowiac ocierał sie o material nie skrawajac go co bedzie doprowadzalo do nadmiernego nagrzewania i tepienia no i oczywiscie o emulsji nie ma mowy :D jezeli duze posuwy to sruby kulowe ( z trapezowymi osiwiejesz jak bedziesz chcial za szybko ) , no i na koniec jezeli duze posuwy to mocne silniki ( przy srubach kulowych takie 1.2Nm mogą byc OK )

proponuje zalozyc takie parametry fz=0.05 do 0.1mm , reszty nie oblicze bo nie znam obrotow wrzeciona.
PiteR

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#7

Post napisał: bartuss1 » 06 lip 2006, 21:43

co Ty tu waść za kity cisniesz ?
jesli np obrabiany będzie dąb itp albo nawet miękkie materiały, to parametry sie ustawia albo na podstawie diagramu łamania wióra f do ap ( każdy frez z fabryki w pudełeczku ma taki wykresik) posuw na ząb fz, albo ze wzoru na prędkośc skrawania
Vc=pi D n/1000, gdzie D to średnica freza, n prędkośc obrotowa.
pojęcie duże lub małe posuwy nie brzmi najlepiej a tym bardziej niczego nie tłumaczy.
poza tym do obróbki drewna, gdzie budowniczy zakłada wrezowanie wpustow w belkach wystarczy dokladnośc rzędu 0,25mm, cenowo zaś śruba kulowa i trapezowa to jak 10:1.

na marginesie do drewna nie uzywa sie emulsji, co do samej zaś emulsji ostatnimi czasy mamy mode na HSM gdzie obróbke prowadzi sie albo na sucho albo przy znikomej ilości mgły chłodzącej.
nowoczesne frezy - katalogi sandvik, seco, iscar, baildonit itp. - ceramika tlenkowa itp zaleznie od rodzaju obrabianego materiału.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#8

Post napisał: pit202 » 06 lip 2006, 22:42

wiesz co bartuss1 , az mi kolana sie gną, jak czytam, co piszesz , co ma piernik do wiatraka - jak sie nie znasz, to lepiej nie smaruj tu nic.
jesli np obrabiany będzie dąb itp albo nawet miękkie materiały, to parametry sie ustawia albo na podstawie diagramu łamania wióra
widziales kiedykolwiek na frezie wykres lamania wiora dla dęba ? albo parametry dla dęba ?
albo ze wzoru na prędkośc skrawania
Vc=pi D n/1000, gdzie D to średnica freza, n prędkośc obrotowa.
a po co ty chcesz Vc liczyc ? Vc jest podane w katalogu i z tego wzoru liczysz obroty, nijak do obrotów ma sie fz i nie pisalem nic o zagłębianiu w materiał.
poza tym do obróbki drewna, gdzie budowniczy zakłada wrezowanie wpustow w belkach wystarczy dokladnośc rzędu 0,25mm, cenowo zaś śruba kulowa i trapezowa to jak 10:1.
rozumiem, ze chcesz mi pokazac, jak na srubie trapezowej uzyskujesz predkosci 2-5m/min ?
na marginesie do drewna nie uzywa sie emulsji,
ja na marginesie bym ci przepisał okulary - tak na powaznie albo kurs czytania ze zrozumieniem
co do samej zaś emulsji ostatnimi czasy mamy mode na HSM gdzie obróbke prowadzi sie albo na sucho albo przy znikomej ilości mgły chłodzącej.
i tu zaś kolega sie popisał niewiedzą : nijak sie ma HSM do emulsji , gdyby szanowny kolega raczył poczytać to by wiedzial, ze chlodzenie emulsją stosuje sie w materialach miekkich gdzie nastepuje szybkie ich podgrzanie i materiały stają sie bardziej miękkie, emulsja dodatkowo przeciwdziala zaklejaniu sie miekkich wiorow w rowkach freza, chlodzimy glownie materiał a nie frez. uzywanie dyszy powietrznej jest wykorzystywane tam gdzie musi byc prowadzona obrobka na sucho np. stale gatunkowe gdzie podgrzany wior hartuje sie i jest twarszy od samego skrawanego materialu , dysza powietrzna jest po co aby te wiory usunac z kieszeni i okolic freza aby nie nastepowalo ponowne skrawanie twardych wiorow. istnieje tez kilka innych powodow ... ( http://www.millstartool.com/techarticle ... le_002.htm )
PiteR


Adalber
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 687
Rejestracja: 10 lip 2005, 15:13
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: Adalber » 06 lip 2006, 22:51

Nie wiem jak inni , osobiście ustawiam prędkość frezowania drewna doświadczalnie . Różnica dla kilku "rodzajów" dębiny może być znaczna .Poza tym drewno nie jest materiałem jednorodnym .
Zdarza się ,że obrabiając element 90 % czasu maszyna poświęca na przejazdy i wtedy śruby kulowe by się przydały.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kot1979
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 533
Rejestracja: 05 lip 2006, 09:01
Lokalizacja: Sulejowek
Kontakt:

#10

Post napisał: kot1979 » 06 lip 2006, 23:13

wszystko oki ale sruby kulowe to moze i fajna rzecz ale mnie na nia obecnie nie stac :) koszty sa astronomiczne ,moze kiedys gdy mi się ploter zwroci jak go zrobie:P

a narazie chetnie poslucham na temat bram. Bo do frezowania to jeszcze dluga droga.
Moje zalozenia sa takie : frezowanie w miekkich i twardych gatunkach drzew:)

przezyje szybkosc ja nie bede obsługiwał ludzi mi sterczacych nad glowa:) wiec naped srub kulowych odpada z przyczyn tak przyziemnych jak finanse:))

Na podstawie waszych wypowiedzi bede rysowal projekt bramy na bieżąco. Wszystkie uwagi , rady itp super mile widziane :) z gory tfx:)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”