precyzyjna frezarka

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
komar1970
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 157
Rejestracja: 11 kwie 2009, 01:50
Lokalizacja: swidwina

precyzyjna frezarka

#1

Post napisał: komar1970 » 20 paź 2011, 00:39

hi zadam to samo pytanie , takie pytanie zadałem na jednym z forum w USA jestem ciekaw czy koledzy z doświadczeniem podziela się doświadczeniami . tak jak koledzy innych forach .

jak zbudować precyzyjna frezarkę? . Chodzi mi o to , jakich materiałów użyć (stal , odlewy ,aluminium , Kamień ) jakie śruby, jakie prowadnice ,jakie wrzeciona,silniki, jakie sterownik cnc
Czy jesteśmy w stanie zbudować naprawdę prosta maszynę bez przechyłów (jeżeli tak to jakie narzędzia nam sa potrzebne) .
I w końcu czy jesteśmy w stanie ustawić maszynę tak a by nie było żadnych luzów.

myślę ze nie jeden facet będzie z tego tematu korzystał, dlatego bardzo proszę podzielcie się informacjami, pokażcie ze my w Polsce tez umiemy się dzielić doświadczeniami. (a nie dogadywanie jeden drugiemu w niektórych sytuacjach wysiewanie się ponadto mam wrażenie ze to forum powoli zmienia się w rynek internetowej sprzedaży oraz reklamy , nie mam na myśli banerów powyżej mam na myśli użytkowników co niektórych ) to jest żałosne . Jeszcze raz dziękuje za rady
Ostatnio zmieniony 20 paź 2011, 12:44 przez komar1970, łącznie zmieniany 11 razy.



Tagi:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7612
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: pukury » 20 paź 2011, 01:09

witam.
chyba powinieneś nieco sprecyzować pytanie .
co oznacza " precyzyjna frezarka " ?
na razie to trochę tak jak bym się spytał - o ile rzeka jest głębsza ?
albo - jak można wysoko i dlaczego aż tak a dlaczego nie ?
to normalnie koany Zen :shock:
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Pawel Pawlicki
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 225
Rejestracja: 13 maja 2006, 20:20
Lokalizacja: Różnie

#3

Post napisał: Pawel Pawlicki » 20 paź 2011, 02:55

Wydaje mi się, że wiem o co Komarowi chodzi, zaczynał od maszynki do zastosowań jubilerskich na której frezował woski do opraw brylantów. To dosyć małe przedmioty i sporo się dzieje na 1 milimetrze a na dodatek bardzo ważna jest jakość obrobionej powierzchni - w co najmniej 4 a najlepiej w 5 osiach. Precyzyjne frezarki w tym kręgu zastosowań robi na przykład Minitech (od jakiegoś czasu z granitu, MiniMill3/Pro z wrzecionem precyzyjnym 50kRPM) z rozdzielczością 1µm i realnym błędem powtarzalności poniżej 5µm (0.005 mm) przy polu pracy kilku centymetrów.

Przykład wyfrezowany na Minitechu:
Duży rowek ma 200 (0.2mm) mały rowek 25 (0.025mm)
Obrazek
Inny przykład
rowek ma 100µmx100µm (0.1mm) otwór 500µm (0.5mm)
Obrazek

Z granitu:
Obrazek
Bawiłem się dzisiaj z nudów czujnikiem zegarowym (analogowym z podziałka do 0.01 mm). Naciskałem palcem ten ruchomy bolec i bezmyślnie gapiłem się na tarczę. Zauważyłem że moje dłonie są w stanie z łatwością uzyskać powtarzalną dokładność 0.01 mm czyli 10µm o ile oczy widzą tarczę czujnika. Myślę, że gdybym miał lepszy czujnik mógłbym spokojnie kontrolowanym naciskiem przesuwać bolec o 1µm i to wiele razy. Czego to dowodzi?
Moje dłonie nie są ani trochę sztywne gdzie im do aluminium, nie mówiąc o stali czy granicie ale w zamian mam niezłe liniały czy dekodery w postaci unerwionych palców no i oczy z przodu głowy.
Maszyny, które robimy działają tak: komputer wysyła polecenia, maszyna wykonuje przebijając się przy okazji przez przeciwności w postaci luzów na śrubach, wibracji wrzeciona, sztywności konstrukcji, niedokładności narzędzia, zakłóceń itd. Suma tych przeciwności to dokładność maszyny. Ale gdyby dać maszynie coś co pozwalałoby jej widzieć w czasie rzeczywistym jaki jest błąd, to mogłaby by skutecznie ten błąd korygować.
Leży przede mną tablet Wacoma (używam w pracy kilku modeli). Ma rozdzielczość (czułość) 0.01 mm może nie rewelacyjnie ale to tani model te które mam w pracy mają 0.005 mm. Wystarczy że taki tablet będzie w stoliku i komputer "będzie wiedział" gdzie dokładnie jest narzędzie (z dokładnością do setnej mm) a nie tylko będzie przypuszczał. Wtedy nie trzeba się będzie przejmować luzami.
Obrazek
Wszyscy jesteśmy bardzo dojrzali dopóki ktoś nie przyniesie folii bąbelkowej.


Autor tematu
komar1970
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 157
Rejestracja: 11 kwie 2009, 01:50
Lokalizacja: swidwina

#4

Post napisał: komar1970 » 20 paź 2011, 04:25

masz racie zbudowałem 5 osiowa maszynę do jubilerstwa , powiem szczerze ze nie bylem w stanie złapać na niej luzów , ale prostopadłośc do X stołu nie bylem w stanie usunąć to był jedyny problem tej frezarki , oczywiście nie miało to wielkiego wpływu na jakość danej rzeczy jaka robiłem bo był to wosk, małe odległości , był by problem gdybym na niej robił większe kawałki mam na myśli 2 do 3 centymetrów grubości ale na szczęście jubilerstwo nie wymaga aż tak wielkich rzeczy.


Ta frezarka dala mi sporo nauki , dlatego ktoś kto zajmuje się jubilerstwem i zdecyduje się na frezarkę niech sobie nie zawraca głowy tanimi gadżetami to nie ma sensu , wolisz zbudować sobie sam , będziesz pewien co masz , kiedyś pamiętam ktoś na forum kopił taig mini frezarkę to jest jedna z lepszych tanich maszynek , bardzo dobrze aby wymienić w niej śruby zwykle na kulowe oraz we wrzecionie wymienić łożyska na abec7 i chodzi niesamowicie , jak kolega powyżej napisał do jubilerstwa maszyny jedne z lepszych to
Revo540 ma 4, 5 osi ,
roland cnc i minitech

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7888
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: tuxcnc » 20 paź 2011, 07:05

Pawel Pawlicki pisze:Ale gdyby dać maszynie coś co pozwalałoby jej widzieć w czasie rzeczywistym jaki jest błąd, to mogłaby by skutecznie ten błąd korygować.
Tak własnie działają serwosilniki, tylko one dają dużą prędkość a nie dokładność.
Wyważasz otwarte drzwi i to do ślepego korytarza.

.

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#6

Post napisał: Zienek » 20 paź 2011, 09:17

Przy enkoderach na silnikach jesteśmy w stanie kontrolować śrubę. To co dzieje się pomiędzy śrubą, a frezem już nie bardzo.

Idealnym wynalazkiem byłoby zastosowanie bramki fotooptycznej na wysokości freza, tak aby dało radę kontrolować położenie freza dajmy na to w płaszczyźnie x'y.

Jest to zadanie karkołomne. Nie spotkałem się z czymś takim. Uproszczeniem są na przykład placer'y do elementów SMD, które posiadają enkodery liniowe wzdłuż osi. Pozwala to na osiągnięcie dużej dokładności i napęd na paskach zębatych. Jest szybko i dokładnie, a placer z definicji nie przenosi dużych sił, więc paski nadają się idealnie.

Możemy na forum opracować technologię pomiaru pozycji freza bez względu na warunki (chłodziwo i wióry). Jak nam się uda to opracować i wdrożyć prototyp - to będziemy milionerami ;)


P107R
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 17 lut 2011, 00:33
Lokalizacja: Barlinek

#7

Post napisał: P107R » 20 paź 2011, 09:26

Zienek pisze:Możemy na forum opracować technologię pomiaru pozycji freza bez względu na warunki (chłodziwo i wióry). Jak nam się uda to opracować i wdrożyć prototyp - to będziemy milionerami ;)
piękna idea, tylko raczej nie takie głowy (o większym budżecie również) już próbowały ;) (bez urazy dla nikogo :))


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#8

Post napisał: Majster70 » 20 paź 2011, 11:40

Pawel Pawlicki pisze: Maszyny, które robimy działają tak: komputer wysyła polecenia, maszyna wykonuje przebijając się przy okazji przez przeciwności w postaci luzów na śrubach, wibracji wrzeciona, sztywności konstrukcji, niedokładności narzędzia, zakłóceń itd. Suma tych przeciwności to dokładność maszyny. Ale gdyby dać maszynie coś co pozwalałoby jej widzieć w czasie rzeczywistym jaki jest błąd, to mogłaby by skutecznie ten błąd korygować.
Zdanie wcześniej udzielasz sobie odpowiedzi : ....zamian mam niezłe liniały czy dekodery....
W moim przypadku, tzn przy frezowaniu typowych metali liniały optyczne mierzące bezpośrednio drogę pozwalają uzyskać dokładność w 6 klasie, czyli da się wyfrezować np otwór FI20H6. Jednak nie za 1-szym razem, bo liniały nie uwzględniają ugięcia freza i detalu (sztywność materiałów i całego układu detal/mocowanie), a jedynie mogą skorygować najazdy maszyny.
Jedyny przykład o którym słyszałem, który mierzyłby na bieżąco, (czyli w czasie rzeczywistym :) ) to w przypadku szlifowania zatopienie przewodów w ściernicy, które pozwalały na określenie aktualnej średnicy i przez to średnicy detalu obrabianego. Może w przyszłości będzie można coś zastosować przy frezowaniu, ale na razie ciężko mi sobie coś takiego wyobrazić.


Autor tematu
komar1970
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 157
Rejestracja: 11 kwie 2009, 01:50
Lokalizacja: swidwina

#9

Post napisał: komar1970 » 20 paź 2011, 13:06

Moim zdanie to jest realne ale w przyszłości tak jak kolega pisał, dlatego bardzo ważne jest to co teraz mam I do czego mamy dostęp.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#10

Post napisał: syntetyczny » 20 paź 2011, 16:31

Zienek pisze:wdrożyć prototyp - to będziemy milionerami ;)
Takie rzeczy to już się stosuje od lat. Jest to stosowane w przemyśle ciężkim przy obróbce metali, odlewów żeliwnych itp. Żadne tam odkrycie.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”