Schemat osi Z z ręcznej frezarki Proxxona?

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Arco
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 30
Rejestracja: 04 wrz 2011, 12:22
Lokalizacja: Poznań

Schemat osi Z z ręcznej frezarki Proxxona?

#1

Post napisał: Arco » 04 wrz 2011, 12:30

Witam,
nie do końca jestem przekonany czy piszę w odpowiednim miejscu, ale wydaję mi się że jest tu największa liczna ludzi którzy wiedzą o co w temacie chodzi.

Nazywam się Arek i jestem z Poznania :mrgreen: probówałem zbudować sobie ręczną frezarkę w oparciu o drewno, ale z racji problemów z kątami niektórych elementów wyszło z tego nic...

Obecnie, próbuję zaprojektować, albo w zasadzie skopiować pomysł rozwiązania osi X ze stojaka wiertarsko-frezarskiego proxxona
Obrazek

Ale nie mam pojęcia jak wykonać tą oś X, by miała dokładność do 0,1-0,2mm. Frezarka ma słuzyć do zabawy z modelami, frezowanie profilów itd.

W chwili obecnej mam stół krzyżowy, połowę wiertarki stołowej z której chcę wykorzystać rurę pionową, mocowanie stołu roboczego do owej rury, może podstawę + DREMELA jako wrzeciono i napęd.


Mój jedyny problem to taki, że nie mam pojęcia jak rozwiązać sprawę osi X. Czy mógłby ktoś mi mniej więcej powiedzieć, opisać jak jego zdaniem jest to rozwiązane w powyższym PROXXONie?



Pozdrawiam
Arek



EDIT:

Przepraszam, wstyd mi faktycznie pomyliłem oś X z Z. :( Wyszedłem na gamonia
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2011, 22:52 przez Arco, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#2

Post napisał: smouki » 04 wrz 2011, 21:39

w tym proxxonie jest oś "z" nie ma tu "x" , "x" będziesz miał w stole krzyżowym.
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: BYDGOST » 04 wrz 2011, 22:08

Najlepiej byłoby wyszukać gotową prowadnicę. Na wyposażeniu tokarki TSA 16 był suport poprzeczny z zabudowaną listwą zębatą i kołem zębatym na wałku. Napęd był dźwignią. Gdyby coś takiego się znalazło to byłoby prawie gotowe.
Inna możliwość to poskładać z wałków i łożysk liniowych z oferty na tym forum. Przykładów jest cała masa.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
Arco
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 30
Rejestracja: 04 wrz 2011, 12:22
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: Arco » 04 wrz 2011, 22:54

@ smouki Faktycznie, masz rację. Wstyd mi, pomyliłem osie. Moją branżą jest tokarka, nie frezarka :neutral:

@BYDGOST TSA 16, może jest to dobra opcja, tylko będę musiał się rozejrzeć za częsciami. Obawiam się że skończy się przeanalizowaniem większości projektów z forum. Dzięki za pomysł.


Arek


Dudi1203
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1350
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:42
Lokalizacja: Pabianice

#5

Post napisał: Dudi1203 » 05 wrz 2011, 10:46

I od razu zmień sobie założenia odnośnie tego wrzeciona. Dremelkiem to można najwyżej coś posmyrać, ewentualnie balse powycinać. Proponuje cos w okolice 800-1000W zeby to mialo sens.


Autor tematu
Arco
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 3
Posty: 30
Rejestracja: 04 wrz 2011, 12:22
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: Arco » 05 wrz 2011, 12:17

Wczoraj bardzo spodobał mi się pomysł wykorzystania frezarki górnowrzecionowej, i chyba spróbuje zrobić coś w ten "deseń".

Jak już pisałem, zamierzam pobawić się w detale w drewnie czy też POMie, więc bez przesady, to nie metale.


Obrazek

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#7

Post napisał: smouki » 05 wrz 2011, 20:02

a jak to się tłucze!!! wyje i wyje. Ja już mam dość swojego wrzeciona pokroju takiej frezarki. Dzisiaj uruchomiłem silnik BLDC, ale muszę kupić większy i mocniejszy, ale do pcb wystarczająco.

Obrazek
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”