Strona 1 z 1

Ploter frezujący o polu 3000x3500mm w osi Z max 150-200mm, d

: 17 sie 2011, 07:40
autor: qooki
Witam.

W związku z tym iż w pracy najprawdopodobniej będziemy budować ploter frezujący o polu 3000x3500mm w osi Z max 150-200mm, do obróbki płyt aluminiowych, ja najprawdopodobniej będę musiał zając się jego częścią elektroniczną prosiłbym o kilka porad- uwag co dobudowy takiego układu.

Założenia:
- ploter frezujący o polu X-3000mm, Y-3500mm, Z- 150-200mm,
- konstrukcja bramowa,
- materiał obrabiany: aluminium,
- dokładności: absolutne minimum 0,1mm,
- program do obsługi: Mach
- maksymalna głębokość skrawania nie musi być duża, wystarczy 1-2mm na "przejście",
- prędkość skrawania wg. założeń kolegów mechaników maksymalna dla wybranych przez nich śrub- z tego co kojarzę to 500mm/min,

Z tego co wyczytałem dotychczas to do budowy takiego urządzenia kategorycznie odradzane są silniki krokowe ze względu na ich niechlubna cechę utraty momentu ze wzrostem prędkości, z czym może wiązać się wysokie prawdopodobieństwo utraty kroku.
Grono forumowiczów stawia na serwo-napędy. Najpopularniejsze jak dotąd są serwo-napędy DC, AC, BLDC. Lecz jaki typ będzie najodpowiedniejszy dla mojego urządzenia, czym się kierować, czemu np DC a nie AC i vice versa. Za wyborem serwo-napędu ciągnie się dobór sterownika, kolega Jazzi, zastosował Allen'a Bradley'a, inni na forum polecają ABARCH, jeszcze inni UHU. Odradzają natomiast "Wieloryba". Można się w tym wszystkim pogubić.
Będę dozgonnie wdzięczny za nakierowanie na właściwe tory.
Jedno jest pewne, muszą to być rozwiązania profesjonalne i niezawodne- cena nie jest tu priorytetem w doborze.

Wysoce prawdopodobne jest że pośród kilku tysięcy postów, już trafił się ktoś z podobnymi pytaniami, jeżeli znacie takie posty, proszę o namiary.

Podejrzewam że większość asortymentu będzie pochodzić ze sklepu sponsora tego forum.

Kolego Jazzi życzę sukcesów w budowie i czekamy na efekty.

Frezarka bramowa - 3500 X 2200 X 500

Jako zwór posłuży najprawdopodobniej ploter z poniższego zdjęcia.

Obrazek

Wymaga on podwójnego napędu osi Y. Aby zastosowanie dwóch serwo-napędów w osi Y zdało swoje zadanie czy wystarczy sygnały Step/Dir przeznaczone dla jednego serwo-napędu zrównoleglić dla dwóch???

Pozdrawiam.[

: 17 sie 2011, 07:46
autor: paulg
Witam.
qooki pisze:Lecz jaki typ będzie najodpowiedniejszy dla mojego urządzenia, czym się kierować, czemu np DC a nie AC i vice versa.
Serwa AC np. Delta , lub BLDC + sterowniki Arbach - oba wybory dobre
qooki pisze:Aby zastosowanie dwóch serwo-napędów w osi Y zdało swoje zadanie czy wystarczy sygnały Step/Dir przeznaczone dla jednego serwo-napędu zrównoleglić dla dwóch???
NIE - musi być synchronizacja napędów , w Machu tzw osie zależne , lub po prostu serwa Delta gdzie osie zależne realizowane są "sprzętowo"
qooki pisze:Podejrzewam że większość asortymentu będzie pochodzić ze sklepu sponsora tego forum.
I to się chwali :wink: