Projekcik na rok cały;)

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Frodo
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 72
Rejestracja: 20 paź 2006, 23:52
Lokalizacja: lubelskie

Projekcik na rok cały;)

#1

Post napisał: Frodo » 21 paź 2006, 00:06

Witam Wszystkich!
Jestem "stałym pzeglądaczem" Waszego forum (innych zresztąteż) i mysle ze ten post pisze we własciwym miejscu;)
Mam do wykonania frezarkę do metalu(raczej nie przewiduje stali ale mtale miekki jak najbardziej) wstepne załozenia są takie: przestrzeń robocza ok 70x100cm,konstrukcja jak na razie bramowa( cos jak maszyny typu Cinncinnati,oczywiscie w odpowiedniej skali;)).
Być moze w przyszłosci stół zostanie wydłużony do ok 2m.
I tu pojawiają sie moje pytania:jakich prowadnic użyc:szynowych czy okrągłych podpartych na całej długosci?Czy podstawe wykonac jako odlew(trocze kłopotliwe), czy pospawac(mało dokładne), czy z gotowych profili(troche drogie;)).Jaki moment powinien byc na silnikach,czy warto inwestowac w serva(nigdzie nie moge znalezc ceny serv,jesli wiecie cos na ten temat to prosze o odpowiedzi).
Aha,na wykonanie tej maszynki mam rok czasu,a co do kasy to moge poswiecic ok 5 000PLN.
Chce za tą kase zrobic cos porządnego-jak myslicie ,da sie?;)
Na razie to chyba tyle.
Dzieki za zainteresowanie.
Pozdrawiam.



Tagi:


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#2

Post napisał: olo_3 » 21 paź 2006, 00:42

Wojtek G Lato pisze:Aha,na wykonanie tej maszynki mam rok czasu,a co do kasy to moge poswiecic ok 5 000PLN.
Nie chciałbym dołować kolegi na dzień dobry ale braknie :( jednego i drugiego
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#3

Post napisał: kostner » 21 paź 2006, 01:25

Cos slabo kolega obserwuje to nasz skromne forum :) Gdyby kolega obserwowal to forum stale to wiekszosci pytan by kolega nie zadal :) Ale nic to proponuje przejrzec archiwum w poszczegolnych dzialach i w razie watpliwosci pytac do boolu.

Co do czasu wykonania wszystko zalezy czym dysponujesz ( jaki warsztat narzedzia maszyny) no i od czasu jaki mozesz dziennie,tygodniowo na budowe poswiecic. 5000 na prowadnicach podpartych to niestety przy tym polu pracy wystarczy ci na same prowadnice w sumie no i moze jeszcze na sruby trapezowe. Tak wiec jak widzisz lekko nie bedzie ale bedziemy trzymac kciuki.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#4

Post napisał: gmaro » 21 paź 2006, 06:14

Wojtek G Lato pisze:I tu pojawiają sie moje pytania:jakich prowadnic użyc:szynowych czy okrągłych podpartych na całej długosci?Czy podstawe wykonac jako odlew(trocze kłopotliwe), czy pospawac(mało dokładne), czy z gotowych profili(troche drogie;)).Jaki moment powinien byc na silnikach,czy warto inwestowac w serva(nigdzie nie moge znalezc ceny serv,jesli wiecie cos na ten temat to prosze o odpowiedzi).
Zdecydowanie użyć prowadnic szynowych znacznie ułatwiają życie oraz sam montaż ale wychodzi drożej , a jeśli maja być wałki to na całej długości podparte .Teraz sprawa podstawy ja bym polecał zdecydowanie z profili pospawać szybko i bez problemów zresztą wiele tutaj konstrukcji jest właśnie opartych na profilach ( uwaga tylko do grubości ścianki minimum to 5 mm ) Serwa można nabyć z demontażu było trochę na ten temat na forum , ceny nowych serw odbiegają trochę od ceny przyzwoitych krokowców więc kwota przeznaczona na budowę całej maszyny na pewno zweryfikuje cały projekt ...
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
Frodo
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 72
Rejestracja: 20 paź 2006, 23:52
Lokalizacja: lubelskie

#5

Post napisał: Frodo » 21 paź 2006, 14:06

Witam Wszystkich i dzieki za zainteresowanie
Hmmmm....Troszke sie roaczarowałem szczerze mówiąc...Ale nic to;)
Po drobnej weryfikacji "na szybkiego"(bo własnie wróciłem z pracy i padniety jestem,a tu jeszcze takie wiesci...) moge powiedzieć ze pozostałbym przy stole 70x100cm.Co do prowadnic szynowych to są zdecydowanie najlepsze ale jednoczesnie i najdroższe wiec chyba pomyśle o okrągłych podpartych na całej długosci.Na początek na pewno wystarczą mi silniki krokowe,pelno ich na allegro wiec poszukam(moment ok 3 Nm wystarczy do metali,przy standardowych śrubach napedzających np fi 15mm , propos-jakie śruby Panowie proponują-tzn średnica i skok?)Podstawę zdecydowanie spawaną polubiłem,chyba najtansza bedzie i w miare stabilna.
Jednak chodzi mi o maszynę w miarę porządną i jesli oszczedzam na czymś co moze miec znaczący wpływ na typową prace takiej maszyny( hałas.dokładnosc pozycjonowania,itd) to prosze o uwagi(ich nigdy za dużo;))
Prosze mi wybaczyć niektóre banalne pytania ale co innego oglądac czyjeś dzieło a co innego planowac wydawac własne pieniązki;)
Ile pieniążków wg Panów potrzeba by na konstrukcje pierwotną( z dokładnoscia do 1000PLN).
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#6

Post napisał: gaspar » 21 paź 2006, 16:10

Na maszynę jak z marzeń około 20.000. Jeśli nie więcej.(prowadnice szynowe + wózki, śruby kulowe, serwa, czujnik wysokości narzędzia, porządne wrzeciono, robocizna i mase innych dupereli które dopełnią tej kwoty). Dla przykładu jeden wózek to koszt około 250zł. A potrzebujemy ich przynajmniej 12. W maszynie do obróbki stali przydałyby się produkty w jak najlepszej klasie dokładności, a różnica w cenie w tym wypadku jest kosmiczna!

To forum powstało głównie z powodu takiego iż większości nas poprostu nie stać na maszyny przemysłowe dostępne w sprzedaży.
Jeśli będziesz miał dokładny projekt i tani dostęp do narzędzi, którymi wykonasz poszczególne elementy to uda Ci się wyeliminować dużo błędów jak i zredukować koszty do minimum.

Frezarka do stali to bardzo duże wyzwanie, gdyż sama konstrukcja musi spełniać już szereg norm. Ja zanim ukończyłem swój ploter, który nie będzie pracował w stali to spędziłem 100h na tym forum! (widać to w profilu użytkownika).
Radzę Ci dobrze się zapoznać z istniejącymi już konstrukcjami i zadawać dużo konkretnych pytań aby wyeliminować jak najwięcej błędów. Tutaj wszyscy służą pomocą :)
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


Autor tematu
Frodo
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 72
Rejestracja: 20 paź 2006, 23:52
Lokalizacja: lubelskie

#7

Post napisał: Frodo » 21 paź 2006, 22:18

Dzieki za sprowadzenie "na ziemie"
Kilka słów wyjasnienia:jestem jeszcze studentem,w tej chwili na dziekance-zarabiam pieniążki min na tą maszynke,w tej chwili bedąc za granicą chciałbym wykonac tylko projekt takiej maszynki,tak aby po powrocie do kraju móc od razu ruszyć do dzieła;)
Napisałem na tym forum poniewaz mam nadzieje z Waszą pomocą wykonac projekt rzeczywistej maszyny i za w miare rozsądne pieniądze.
Moja maszynka nie bedzie pracowac w stali,tak wiec jesli juz rozważamy prowadnice liniowe to moze to byc cos w tym stylu http://www.akcesoria.cnc.info.pl/prowad ... owe_br.htm ??Oczywiscie wykonanie normalne;)Rozmiar 15?
Co do kontstrukcjii to podoba mi sie bramowa gdyż zajmuje najmniej miejsca ze wszystkich,ale jesli przewidujecie jakies problemy technichne z wykonaniem lub montazem to prosze o komentarz.
Jakie wrzeciono bedzie optymalne przy parametrach:narzedzie max fi 10mm,obróbka np miedzi i innych metali kolorowych?
Pozdrawiam.


Dolek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 19 paź 2006, 16:47
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: Dolek » 21 paź 2006, 22:50

witaj Grzesiu!
Wiec uciekles lobuzie za granice a my tu w kole mamy tyle roboty (wyjazd "naukowy", wybor nowego szefa) sam wiesz jak to jest :mrgreen:
a teraz na powaznie moja praca dyplomowa przewiduje wlasnie taki temat i zbieram obecnie wszytskie dane dotyczace takiego projektu maszynki wiec bede wilece rad jesli bedziemy mogli sie wymieniac zdobytymi informacjami.
jesli bedziesz mial problem z zidentyfikowaniem mojej osoby to przypominam swoje imie:
bartek z grupy informatycznej ale mysle ze pamietasz kolegow "po fachu" :lol:
pozdrawiam


Autor tematu
Frodo
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 4
Posty: 72
Rejestracja: 20 paź 2006, 23:52
Lokalizacja: lubelskie

#9

Post napisał: Frodo » 21 paź 2006, 23:44

Witam kolege.
Wszystko fajnie ale to forum jest do wymiany doswiadczen a nie do relacji towarzyskich;)Jak cos to pisz na priv,pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”