Budowanie pierwszej frezarki CNC i pewne problemy...

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
adamus202
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 27 lip 2007, 16:01
Lokalizacja: Wyszków

Budowanie pierwszej frezarki CNC i pewne problemy...

#1

Post napisał: adamus202 » 19 lip 2011, 18:19

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów!
Jestem w trakcie powolnej budowy swojej pierwszej maszyny CNC. "Powolnej" ponieważ głównym powodem jest bardzo ograniczony budżet na tą inwestycję.

W chwili obecnej mam wykonaną ramę frezarki. Taka konstrukcja wymyślona została pod śruby kulowe i prowadnice liniowe, które już wcześniej udało mi się zdobyć niedużym kosztem.

Teraz przyszedł czas na przefrezowanie konstrukcji pod prowadnice oraz stopy bramy i tu pojawił się problem. Mieszkam w okolicach Wyszkowa (województwo mazowieckie) i tam znalazłem firmę, która dysponuje takimi frezarkami do wykonania czegoś takiego. I wszystko było by fajnie gdyby nie koszt takiej usługi, która miała by wynieść około 3000zł.
I tu pytanie do Was drodzy forumowicze czy taka cena jest normalna dla tego typu usługi?
Przed spawaniem konstrukcji, szukałem trochę tu na forum ile takie frezowanie mogło by kosztować. Po ty małym wywadzie spodziewałem się kosztów w granicy kilkuset złotych.


ObrazekObrazek
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2011, 14:19 przez adamus202, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:

Awatar użytkownika

tom22
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 479
Rejestracja: 22 lis 2008, 18:29
Lokalizacja: Mazowsze

#2

Post napisał: tom22 » 19 lip 2011, 19:01

adamus202 pisze: 3000zł.
Przegięcie, ale na tzw wolnym rynku wszystko jest możliwe i dozwolone
Chyba na alle... widziałem taką konstrukcję frezowaną i w niższej cenie.
Głowa do góry i szukać trzeba dalej.


gigipawel
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 142
Rejestracja: 16 paź 2008, 13:51
Lokalizacja: KIELCE

#3

Post napisał: gigipawel » 19 lip 2011, 19:45

Też mam ten sam problem dlatego pierwszą maszynę muszę zmniejszyć do możliwość obróbczych.

A powiedz jaką tolerancje sobie wyznaczyłeś ? Bo wraz z zerami po przecinku wycena takiej usługi rośnie parabolicznie :)


Autor tematu
adamus202
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 27 lip 2007, 16:01
Lokalizacja: Wyszków

#4

Post napisał: adamus202 » 19 lip 2011, 21:13

gigipawel pisze:A powiedz jaką tolerancje sobie wyznaczyłeś ? Bo wraz z zerami po przecinku wycena takiej usługi rośnie parabolicznie :)
Pytając, nie narzucałem tolerancji. Ale myślę że +-0,3mm by było jeszcze znośne. Czy to mało czy dużo? Bo nie mam pojęcia z jaką tolerancją można bez problemu frezować takie rzeczy.


upanie
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1965
Rejestracja: 15 sty 2011, 09:26
Lokalizacja: Wyszków

#5

Post napisał: upanie » 19 lip 2011, 21:22

Witam ziomala :)

-/+0,3mm to jakaś masakra. Skoro w Wyszkowie tak drogo to może w Wawie będzie taniej. Pewnie konkurencja większa. Może ktoś z okolic stolicy zna jakiś "garaż" gdzie to wykonają.
czilałt...


Autor tematu
adamus202
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 27 lip 2007, 16:01
Lokalizacja: Wyszków

#6

Post napisał: adamus202 » 19 lip 2011, 21:36

No właśnie zamierzam teraz szukać w Warszawie i okolicach. Może ktoś coś poleci!?
Tylko przydało by się aby ktoś doświadczony tz. który robił taką konstrukcję, napisał ile dał za frezowanie podobnej ramy i z jaką dokładnością zostało wykonane???


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#7

Post napisał: kamar » 19 lip 2011, 21:51

upanie pisze:
-/+0,3mm to jakaś masakra. ..... zna jakiś "garaż" gdzie to wykonają.
Daj boże by sie w milimetrze zmieścił. Konstrukcja wiotka, 700mm wiszącego profila bedzie chodzić pod frezem a i plaskownik zciągnie po przejściu. Garaż na frezarkę która obrobi taki format musi być spory :) a ploterkiem i frezikiem 6 to się w tych 3000 nie zmieści.

Osobiście bym radził dołożyć po oszlifowanym płaskowniku pod szyny i przykręć śrubami do podstawy wyprowadzając liniowość podkładkami a lepiej wkrętami regulacyjnymi.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#8

Post napisał: ezbig » 20 lip 2011, 02:53

Zapytaj w Rolstalu w Ostrowi Mazowieckiej - masz nie daleko. Kiedyś dzwoniłem do nich to, na maszynie o polu pracy odpowiednim dla twojej ramy chcieli 120 zł/h (nie wiem jak teraz). Jedyny problem u nich, przynajmniej wtedy, to terminy. Jak zamówisz halę produkcyjną to przyjadą nawet tego samego dnia na pomiary, a takie roboty to mogą i 30 dni i więcej leżeć. Mnie tak zniechęcał ich przedstawiciel w dziale handlowym, ale to było 2 lata temu. Może coś się zmieniło teraz, bo jak ostatnio trzebabyło mi owiercić profile stalowe otworami od fi20 do fi50 w różnych konfiguracjach, to na poczekaniu zrobili.


Autor tematu
adamus202
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 27 lip 2007, 16:01
Lokalizacja: Wyszków

#9

Post napisał: adamus202 » 20 lip 2011, 13:52

upanie pisze:
Daj boże by sie w milimetrze zmieścił. Konstrukcja wiotka, 700mm wiszącego profila bedzie chodzić pod frezem a i plaskownik zciągnie po przejściu. Garaż na frezarkę która obrobi taki format musi być spory :) a ploterkiem i frezikiem 6 to się w tych 3000 nie zmieści.

Osobiście bym radził dołożyć po oszlifowanym płaskowniku pod szyny i przykręć śrubami do podstawy wyprowadzając liniowość podkładkami a lepiej wkrętami regulacyjnymi.
Konstrukcja wygląda na wiotką bo i prowadnice, które posiadam mają statyczne obciążenie zastępcze wynoszące tylko około 500kg na wózek ( prowadnice szerokości 15mm, wózki jednorzędowe ułożyskowanie).
Więc jak tą frezarkę uda mi się złożyć, jej przeznaczeniem będzie praca w materiałach takich jak drewno, tworzywa sztuczne, laminat i co najwyżej lekkie grawerowanie w aluminium.
Profile rzeczywiście nie wyglądają na masywne w tej konstrukcji, ale ze względu na stałą bramę, zalałem wszystkie profile betonem z wykorzystaniem stołu wibracyjnego. Czy to jest skuteczne rozwiązanie? To się okaże, mam nadzieję że niedługo!!!


ezbig pisze:Zapytaj w Rolstalu w Ostrowi Mazowieckiej - masz nie daleko. Kiedyś dzwoniłem do nich to, na maszynie o polu pracy odpowiednim dla twojej ramy chcieli 120 zł/h (nie wiem jak teraz). Jedyny problem u nich, przynajmniej wtedy, to terminy. Jak zamówisz halę produkcyjną to przyjadą nawet tego samego dnia na pomiary, a takie roboty to mogą i 30 dni i więcej leżeć. Mnie tak zniechęcał ich przedstawiciel w dziale handlowym, ale to było 2 lata temu. Może coś się zmieniło teraz, bo jak ostatnio trzebabyło mi owiercić profile stalowe otworami od fi20 do fi50 w różnych konfiguracjach, to na poczekaniu zrobili.
Rolstal przyszedł mi do głowy pierwszy, ale odpowiedzieli że nie mają możliwości wykonania tego.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: ezbig » 20 lip 2011, 14:36

adamus202 pisze: Rolstal przyszedł mi do głowy pierwszy, ale odpowiedzieli że nie mają możliwości wykonania tego.
Czyli nic się nie zmieniło :), możliwości to mają (byłem i widziałem), tylko im się nie chce takich robót przyjmować. Jak kupisz na miejscu towar i zlecisz prostą obróbkę, to robią od ręki.

Życzę w takim razie powodzenia, bo ja mam ten sam problem co ty. Szukałem przez 3 miesiące i odpuściłem. W końcu pod swoją maszynkę kupiłem niezbędne narzędzia, tylko teraz mam problem z czasem na to hobby, bo robota nie zostawia mi go wiele :oops:.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”