Belka drabinkowa, stary pomysł z przed lat.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Belka drabinkowa, stary pomysł z przed lat.

#1

Post napisał: oskaeg » 14 sie 2018, 14:53

Obecnie niczego nie buduje i nie mam zamiaru, jednak odkopałem dzisiaj mój stary pomysł z przed lat i w dalszym ciągu nie wiem co o nim sądzić, mam takie mieszane uczucia, dlatego wystawiam go tu dzisiaj na krytykę :)

Ogólnie jestem fanem odlewów żeliwnych. Zawsze szukam gotowych, fabrycznych konstrukcji, bo tak jest po prostu najlepiej, najpewniej i najtaniej... Ale mam też małe zboczenie zawodowe co do wałków, ale takich wałków ogromnych :) rzędu fi 60 i fi70 i fi80.

Nowe wałki precyzyjne są bardzo drogie, z tego co pamiętam, metr wałka precyzyjnego fi80, kosztował chyba 800zł. Ale co ciekawe, czasami można dorwać takie wałki z demontażu maszyn, np wtryskarek.

Kupiłem sobie kiedyś 1500 mm wałka fi 70, za cene z tego co pamiętam 150 zl. Więc jak za darmo... Wałek pochodził z wtryskarki, był oczywiście szlifowany, hartowany i miał gwint.

Dysponując dwoma takimi wałkami, można było osadzić na nich belkę w taki oto sposób:
CALOSC.jpg
Korzystając z gotowego gwintu, można było wytoczyć jedynie 8 nakrętek i precyzyjnie ustawić belkę, tak aby była ona równoległa do stołu frezarki. Same wałki miały za zadanie nadać prostopadłość belce, jak widać brak jest tutaj elementów spawanych na tym odcinku konstrukcji.
202927675_1_1000x700_uslugi-na-wtryskarcewtryskarkiwtryskarkewtryskowe-bielsko-biala.jpg
Jak widać na tym zdjęciu, wtryskarki potrafią mieć na prawdę bardzo długie gwinty, ten wałek który ja posiadałem z demontażu, miał chyba gwint długość 300 mm. U mnie we wtryskarce gwinty mają długość np 600 mm.

Kolejnym kluczowym elementem, miało być wykonanie obejm na wałki. Taką obejmę miała znana dobrze tutaj frezarko-wiertarka Zosia. Ponieważ taka obejma jest praktycznie nie do zdobycia, trzeba było by takie obejmy odlać z żeliwa samodzielnie.

Co do samej belki, to tutaj miała już panować totalna dowolność. Równie dobrze można było zamontować na niej kawał mięsa o wymiarach 1000 x 100 x 220 o wadzę 172,326 kg. (stal) i 76,365 kg (aluminium)
003.jpg
Albo zastosować tą belkę drabinkową, która miała ważyć jedynie 48,238 kg. (stal) i 16,701 kg (aluminium)

Obrazek

Belka "drabinkowa" miała być konstrukcyjnie bardzo prosta, miała się składać z płaskowników stalowych 1000x100 x20 i trzech wałów fi 60, oraz 6 rurek. Rurki miały być spawane do płaskowników, a po odprężeniu cieplnym bazy miały być planowane na frezarce. Chodź tutaj temat też jest dyskusyjny gdyż rury miałby być wsadzone na wcisk, a spawy założone tylko po to, aby to się nie rozleciało, punktowo, co powinno wyeliminować jakieś deformacje materiałowe.

Wszystkie te elementy, które są tutaj zamieszczone, mogą zostać pozyskane jako złom użytkowy. Myślę ze nawet teraz byłbym wstanie to wszystko skompletować jadać na duży złom, który mam koło siebie, jednym elementem trudno dostępnym są owe wały... Chodź czasami da się je dostać...

Starając się to kiedyś projektować, miałem na uwadze główna myśl przewodnią że "geniusz tkwi w prostocie", ale ponieważ w końcu tego nie zrealizowałem, więc nie mogę jednoznacznie powiedzieć czy jest to takie dobre... Dlatego zamieściłem temat, aby sobie trochę na luzaku o tym podyskutować, w końcu od tego jest to forum :)



Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Belka drabinkowa, stary pomysł z przed lat.

#2

Post napisał: Yarec » 14 sie 2018, 15:52

Belka solidna jeśli chodzi o masę ale na ugięcie w rozpiętości ok. 800 mm to "cienko to widzę".
Ile ma przenosić (w kg czy tonach) albo łatwiej: do czego to ma być ?
A o kratownicach kolega słyszał ? (jak w mostach)
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4693
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

Re: Belka drabinkowa, stary pomysł z przed lat.

#3

Post napisał: pitsa » 14 sie 2018, 16:22

Chodzi o to, że belki mają ściskać gruby pakiet płaskowników?
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ

Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Belka drabinkowa, stary pomysł z przed lat.

#4

Post napisał: oskaeg » 14 sie 2018, 16:25

Yarec, to miała być belka do frezarki amatorskiej :) Nic więcej :)

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Belka drabinkowa, stary pomysł z przed lat.

#5

Post napisał: Yarec » 14 sie 2018, 16:31

O konstrukcjach kratownicowych czytałeś (np. ładna i sztywna kratownica Warrena)
Tobie wyszedł puc ciężki i mało sztywny, chyba że wykorzystasz toto jako podstawę dla "ciuchci" nie zmiażdzy się w osi pionowej, ilość pracy nie adekwatna do efektu końcowego.
Obrazek
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Belka drabinkowa, stary pomysł z przed lat.

#6

Post napisał: oskaeg » 14 sie 2018, 16:59

Oglądałem bardzo duża ilość konstrukcji, oraz różnorodną budowę maszyn. Znam kratownicę Warrena, jednak myślisz ze wykonanie takiej kratownicy było by łatwiejsze? (w kontekście bramy grawerki.) Zapomniałem napisać ze belka miała mieć zastosowanie do frezarki/grawerki, bo tak to, faktycznie ktoś mógłby zacząć sobie wyobrażać jakieś cuda z tym związane :)

To miał być projekt/zabawka bo prawdziwe frezarki CNC, to się zaczynają od 6 ton. To miała być odpowiedź na ramę stalową wykonaną z profili zamkniętych 80x80. Dużo osób z forum takie ramy wykonało, no i niestety z różnym skutkiem. Niektórzy zalewali je również betonem o ile dobrze pamiętam...

Może ta moja belka, nie jest jakimś cudem z punktu widzenia techniki, ale wydawało mi się kiedyś, ze była by z tego fajna grawerka, chodziło o to aby założyć sobie na to mokrego chińczyka i sobie fajnie działać...

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Belka drabinkowa, stary pomysł z przed lat.

#7

Post napisał: Yarec » 14 sie 2018, 17:07

oskaeg pisze:wykonanie takiej kratownicy było by łatwiejsze?
tak a to poniżej kawałek szablonu do wykonania z duralu (L=1600) było i jest pomiędzy profilami zamkniętymi
Obrazek
co nie znaczy że nie można pospawać tego z profili
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Belka drabinkowa, stary pomysł z przed lat.

#8

Post napisał: oskaeg » 14 sie 2018, 17:47

Yarec, nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi, pokaż mi model albo zdjęcie bramy frezarki/grawerki zrobiony w oparciu o kratownice Warrena. Podobne żebrowania mają łoża tokarek, pamiętam jak nasz kolega IMPULS3 robił samodzielnie łoże mini tokarki używając właśnie takich żebrowań, jednak z tego co pamiętam to wcale to nie było takie pikuś...

Chodzi o ten temat: budowa-tokarki-cnc-t41688.html

Awatar użytkownika

Yarec
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 13
Posty: 2115
Rejestracja: 14 lis 2015, 10:11
Lokalizacja: Warszawa

Re: Belka drabinkowa, stary pomysł z przed lat.

#9

Post napisał: Yarec » 14 sie 2018, 18:09

Jako że utraciłem kontakt mail'owy z kol. Karolem a loginu nie pamiętam nie poproszę Go o foto "gotowca"
ale wizualizacja poniżej
Obrazek
To chyba kolega Rayu85 z profile-stalowe-do-frezarki-o-polu-robo ... 79-20.html
Ostatnio zmieniony 14 sie 2018, 18:24 przez Yarec, łącznie zmieniany 1 raz.
Ale ja to się na niczym nie znam, czytać też nie bardzo - Art Tech Design

Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Belka drabinkowa, stary pomysł z przed lat.

#10

Post napisał: oskaeg » 14 sie 2018, 18:23

Yarec, ta belka którą zamieściłeś, jest na ruchomej bramie, więc zmniejszanie ciężaru belki ma sens, a jaki sens ma to w belce stałej, która jest nieruchoma?

Moja belka sama waży 40 kg, jakie to ma znaczenie czy ważyła by np 30 kg, skoro 40 kg, każdy w rękach podniesie i samodzielnie sobie taką frezarkę zmontuje? Co innego jakby belka ważyła 200kg, wtedy mógłby być problem...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”