Mocna, mała, precyzyjna frezarka do stali.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
Tom01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 88
Rejestracja: 26 cze 2011, 14:16
Lokalizacja: Białystok

Mocna, mała, precyzyjna frezarka do stali.

#1

Post napisał: Tom01 » 29 cze 2011, 14:30

Po naczytaniu się tyle ile wlezie zaczynam prace nad maszyną. Pole robocze planowane na pomiędzy 500x500x250 a 1000x500x250, materiały obrabiane to czasem stal, aluminium, tworzywa sztuczne. Ramę zamierzam wzorować na następującej konstrukcji:

Obrazek

Nadaje się ona? Sądzę że sensownie zmodyfikować ją dając dookoła profil zamknięty, łącznie z poprzeczkami zamiast płaskownika. I pytanie, czy bramę na szerokich łapach przykręcać, jak jest na zdjęciu czy spawać? Przykręcana nie ukrywam jest łatwiejsza technologicznie.

PS. No i szukam solidnego wykonawcy co to tej ramy. Sam niestety nie dysponuję zapleczem.



Tagi:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#2

Post napisał: syntetyczny » 29 cze 2011, 16:55

A jakie prace w stali kolega chce wykonywać???
Bo taka konstrukcja strasznie wpada w drgania. Zresztą jedyne konstrukcje jakie się nadają do stali, to żeliwne, gdyż w nich drgania nie rozchodzą się aż tak.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

Autor tematu
Tom01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 88
Rejestracja: 26 cze 2011, 14:16
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: Tom01 » 29 cze 2011, 17:31

syntetyczny pisze:A jakie prace w stali kolega chce wykonywać???
Bo taka konstrukcja strasznie wpada w drgania. Zresztą jedyne konstrukcje jakie się nadają do stali, to żeliwne, gdyż w nich drgania nie rozchodzą się aż tak.
Nie znam się na metalurgii, żeby podawać symbole stopów, ale chodzi głównie o kształty z blachy ok 2mm, rzadziej wycinanie niewielkich elementów 2,5D, np osada małego łożyska, podkładka dystansowa, jakiś element montażowy czy coś w tym stylu. Stale "miękkie" nie narzędziowe. Poza tym to nie maszyna produkcyjna, raczej do jednostkowych projektów i prototypów. Absolutnie nie zależy mi na szybkości, bo jak wiem szybkość i dokładność to warunki przeciwstawne. Mogę frezować element stalowy i w 50 przebiegach na jedno wyfrezowanie. Byle precyzja maszyny była odpowiednia.

Podałem "do stali" aby mieć pewien zapas wytrzymałości, choć elementy stalowe mogą się trafiać w 5% wszystkich zadań. Żeliwna odpada ze względów lokalowych. Przynajmniej na razie. Jaki kształt ramy założyć aby drgania minimalizować? Może kolega coś podpowiedzieć? Może dodatkowo też wypełnić betonem?


azaz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 02 sty 2005, 20:45
Lokalizacja: wwa

#4

Post napisał: azaz » 29 cze 2011, 17:48

kolega syntetyczny nie do konca ma racje, owszem zeliwo lepiej tlumi drgania jednak stal jest znacznie sztywniejsza

to ze duze frezarki najczesciej robi sie z zeliwa wynika tylko z tego ze sa tansze w wykonaniu

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#5

Post napisał: syntetyczny » 29 cze 2011, 18:23

Tom01 pisze:Nie znam się na metalurgii, żeby podawać symbole stopów, ale chodzi głównie o kształty z blachy ok 2mm,
Ja frezowałem na takiej konstrukcji nakrętki teowe i od drgań mocowanie materiału mi się luźniło i trzeba było dokręcać.
Tom01 pisze:to ze duze frezarki najczesciej robi sie z zeliwa wynika tylko z tego ze sa tansze w wykonaniu
Jest to jedna z zalet żeliwa. Jednak ziarnista struktura tego materiału b.dobrze tłumi drgania.
Sztywność maszyny zależy w głównej mierze od konstrukcji...
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16243
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#6

Post napisał: kamar » 29 cze 2011, 18:41

azaz pisze: stal jest znacznie sztywniejsza
A w czym niby ta lepsza sztywność się objawia ? Macam sobie żeliwny ruszt od małago grila,
żeberka może po 5mm i za cholere nie mogą ugiąć. Obok leży ruszt z nierdzewki, drut fi 8,
powyginany od ciężaru kiełbaski :)


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#7

Post napisał: rynio_di » 29 cze 2011, 19:08

Propozycja dla Tom01.
W garażu u mnie leżą wałki L-800 średnica 40 mm . wałki są powiercone pod pięć podpór, podpory L-100mm H-18 mm. powiercone , Do tego łożyska otwarte cztery szt, o długości 80 mm. Materiał z rozbiórki nie wiem jakiej maszyny. Reszta na PW.


STELMI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 551
Rejestracja: 23 mar 2008, 11:30
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

#8

Post napisał: STELMI » 30 cze 2011, 07:13

syntetyczny pisze:
Tom01 pisze:Nie znam się na metalurgii, żeby podawać symbole stopów, ale chodzi głównie o kształty z blachy ok 2mm,
Ja frezowałem na takiej konstrukcji nakrętki teowe i od drgań mocowanie materiału mi się luźniło i trzeba było dokręcać.
Tom01 pisze:to ze duze frezarki najczesciej robi sie z zeliwa wynika tylko z tego ze sa tansze w wykonaniu
Jest to jedna z zalet żeliwa. Jednak ziarnista struktura tego materiału b.dobrze tłumi drgania.
Sztywność maszyny zależy w głównej mierze od konstrukcji...
podpinając się pod temat to czy możesz rozwinąć ostatnie zdanie? Może masz jakieś pomysły odnośnie poprawienia powyższej konstrukcji? Jakie są koszta i czy w ogóle można kupić podobną ramę z żeliwa? (i gdzie oczywiście) Temat mnie ciekawi, bo myślę o podobnej maszynie i zastosowaniu dla niej, jednak z mniejszym polem roboczym

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#9

Post napisał: syntetyczny » 30 cze 2011, 08:49

No konstrukcja sztywniejsza nie będzie, zastosowanie jej jest zgodnie z tym co piszą w ergwindzie. Metale kolorowe, i lekkie prace w stali konstrukcyjnej. A jeżeli chcemy poważnie robić w stali, to wg mnie pozostaje kupienie jakiejś starej frezarki i przerobienie jej na CNC. Albo kupienie jakiegoś centra obróbczego.
Co do ramy żeliwnej, to spotkałem się jedynie tu.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

Autor tematu
Tom01
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 6
Posty: 88
Rejestracja: 26 cze 2011, 14:16
Lokalizacja: Białystok

#10

Post napisał: Tom01 » 30 cze 2011, 10:05

syntetyczny pisze:No konstrukcja sztywniejsza nie będzie, zastosowanie jej jest zgodnie z tym co piszą w ergwindzie. Metale kolorowe, i lekkie prace w stali konstrukcyjnej.
Czyli mogę z tą konstrukcją przejść do etapu projektowania konkretnych wymiarów? Bardzo proszę zatem o podpowiedź jakie profile zastosować przy ramce na pole 500x500 a jakie przy polu 1000x700? Jak zwiększenie rozmiarów przekłada się na użyte materiały? Podejrzewam że nie liniowo. Liczenie układów mechanicznych 100 lat temu na Politechnice to był dla mnie Krzyż Pański i kompletnie nic z tego nie pamiętam. Zdam się więc na Wasze doświadczenie. Poza tym jak dam masywniejszą ramę to nic się nie stanie. To wszak nie jest maszyna przenośna. ;)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”