Frezarka do aluminium 500x500x150

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
RafJab
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 30 cze 2011, 15:22
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Frezarka do aluminium 500x500x150

#1

Post napisał: RafJab » 30 cze 2011, 19:03

Witam wszystkim na początku i po raz pierwszy.
Zdecydowałem się na konstrukcję frezarki CNC do wycinania części z aluminium. Urządzenie będzie przeznaczone tylko do tego. Części będą wielkości rzędu 25x80x20 mm. - mniejsze i większe trochę również. Frezarka ma pracować kilka dni w tygodniu po kilka godzin.
Skompilowałem sobie patrząc na projekty innych takie urządzenie:
Rama
Obrazek
Rama będzie stalowa, ale nie wiem czy zdecyduję się na wyżarzanie i frezowanie. Ewentualnie z profili aluminiowych, ale to pytanie też do szanownych kolegów.

Reszta:
- wałki podparte na całej długości 20mm
- śruby kulowe 1605
- silniki i automatyka stąd
- wrzeciono - pewnie Kress 1050
- oś Z - albo od sponsora forum albo sam wystrugam

Zakładana dokładność to 0,1 mm.
Zastanawiałem się jeszcze nad listwami i wózkami zamiast wałków, ale to znacznie droższa impreza. Czy ma to sens przy tego rodzaju maszynce ?
Jak oceniacie bardzo wstępny projekt, a w zasadzie założenia wstępne ?

Pozdrawiam
Rafał



Tagi:


habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

#2

Post napisał: habit_m_ » 30 cze 2011, 20:27

Jak dla mnie w koszcie zrobienia takiej frezarki koszt zastosowania solidniejszych materiałów niż te ze ściankami 3 mm, koszt pospawania i wyrzażenia konstrukcji oraz koszt obróbki mechanicznej jest znikomy do uzyskiwanej jakości wykonywania tak precyzyjnych detali ww metalach miękkich.

Jeżeli kolega nie zamierza tego zrobić porządnie - to się tylko tak na początku wydaje ale pare razy się śmiga z klockiem samochodem po specjalistach i sprawa załatwiona - to po co kolega chce prowadnice zamienić na listwy - to niema najmniejszego sensu, jakość będzie i tak owiele gorsza niż wałków na powierzchniach z solidnych materiałów, porządnie wyspawanych, wyrzażonych i obrobionych mechanicznie.

Zresztą uważam że jak ktoś planuje zrobić coś takiego mniejszego i odrazu po kosztach to może lepiej dać sobie siana za wczasu - bo wg moich doświadczeń z budową maszyny - ja za namową kolegów zrezygnowałem bo moja nie ma takiej jakości elementów do obróbki - to jak chce się iść po kosztach to raczej niewarto. A ten etap jest raczej najtańszy w budowie CNC.



maciej


A-R-B
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 57
Rejestracja: 12 mar 2011, 18:45
Lokalizacja: Wlkp.

#3

Post napisał: A-R-B » 30 cze 2011, 20:54

Trudno oceniać konstrukcję bo model jest bardzo uproszczony. Nie podajesz żadnych dokładniejszych informacji dotyczących zastosowanych materiałów (wymiary, grubości ścianki). Sama konstrukcja podobna do wielu przedstawionych na forum. Ja sam przymierzam się do wykonania grawerko frezarki do aluminium i raczej wstrzymam się z rozpoczęciem budowy do czasu aż zbiorę tyle kasy, że będę mógł zastosować mocne materiały ( min. ścianka profili 5 - 6 mm), prowadnice liniowe (zamiast podpartych wałków). Konstrukcja napewno będzie wyżarzona i obrobiona. Nie stać mnie na robienie maszyny dwa razy dlatego pierwsza ma być możliwie dobrze wykonana.
Moja sugestia jest taka żeby kolega też przemyślał swoją konstrukcję, aby ograniczyć późniejsze wydatki na poprawki. Oczywiście mówię to w kontekście obróbki elementów z aluminium, które chce kolega na tej maszynie obrabiać z już nie tak małą dokładnością.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”