Nowa maszyna Kimla, teraz dwie bramy

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#51

Post napisał: syntetyczny » 29 maja 2011, 19:08

Prosiłbym o przeczytanie linka(oraz materiałów dydaktycznych jak i filmików na youtube), który podałem.
Dziwi mnie to, że firma której główną zaletą jest bazowanie na własnych częściach i rozwiązaniach, woli w tej kwestii stać w miejscu, a nie spróbować STWORZYĆ coś nowego.


Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Tagi:

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#52

Post napisał: pitsa » 29 maja 2011, 20:10

Silniki liniowe są fascynujące w takich zastosowaniach jak to: .
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 23

#53

Post napisał: www.kimla.pl » 29 maja 2011, 20:35

Szanowni Koledzy,

Materiały dotyczące silników liniowych analizowałem i to wielokrotnie.
W firmie Kimla przeprowadzono wiele testów i analiz dotyczących przydatności tych napędów do frezarek.
Niestety po dokładnym przyjrzeniu się temu tematowi okazało się że nie ma to sensu ani ekonomicznego ani praktycznego.

Bardzo proszę o zadanie sobie odrobiny trudu i odpowiedzenie na pytania zadanie przeze mnie w poprzednim poście.

Pytania nie są podchwytliwe, one mają uzmysłowić szanownym kolegom skalę problemu.


krank1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 141
Rejestracja: 30 cze 2006, 23:37
Lokalizacja: Piątek
Kontakt:

#54

Post napisał: krank1 » 30 maja 2011, 00:08

Więc dlaczego DMU w lini maszyn z ich najwyższej półki stosuje napędy liniowe ?
Np DMU 50 evo linear ma napęd liniowy tylko w osi X. W tym układzie kinematycznym maszyny jest to oś najbardziej obciążona bo jeździ na niej jeszcze Y a potem Z. Piszą w ulotkach że zastosowanie napędu liniowego w osi X daje lepszą dokładność i moc. Ta oś cechuje się lepszymi osiągami od innych choć jest najbardziej obciążona właśnie dzięki zastosowaniu napędu liniowego.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4654
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#55

Post napisał: pitsa » 30 maja 2011, 07:29

krank1 pisze:Więc dlaczego DMU w lini maszyn z ich najwyższej półki stosuje napędy liniowe ?
Ciekawe dlaczego stać ich na napęd liniowy tylko w jednej osi? ;-)
Rok temu widziałem napęd liniowy na byczej maszynie - cichy i bardzo szybki - maszyna była bardzo długa i chyba tylko z tego powodu stosowany był ten napęd.

Ciekawostka kosmiczna: http://nextbigfuture.com/2011/05/startr ... ystem.html


Znalazłem tą szybką maszynę:
Obrazek
- brama śmigała od jednego do drugiego końca.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2011, 21:19 przez pitsa, łącznie zmieniany 1 raz.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 23

#56

Post napisał: www.kimla.pl » 30 maja 2011, 20:56

Szanowni koledzy,

Pozwolę sobie przypomnieć moje pytanie, ponieważ odpowiedź wytłumaczy dlaczego nie jest to najbardziej optymalne rozwiązanie.
Również z ekonomicznego punktu widzenia koszty takiego napędu są wielokrotnie wyższe.


Załóżmy następującą sytuację:
Potrzeba nam napędu do maszyny która ma poruszać się z prędkością max 0.5m/s i z przyspieszeniem 1g. Przy masie bramy np 500kg i długości osi 5m.
Czyli siła niezbędna do osiągnięcia takich wartości to 5000N.

I teraz zagadka:
Jakiej mocy silnik serwo (zwykły obrotowy) jest potrzebny aby zapewnić takie osiągi?
Wskaż mi proszę również silnik liniowy który to będzie mógł obsłużyć i porównaj ich moce oraz ceny.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#57

Post napisał: syntetyczny » 30 maja 2011, 21:45

Oto proszę silnik Siemensa:
Moment 20,700 N na silnik przy prędkości maksymalnej 360m/min

[ Dodano: 2011-05-30, 21:48 ]
Cena z ebaya
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

kostner
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1290
Rejestracja: 13 gru 2005, 04:41
Lokalizacja: Haan / Niemcy

#58

Post napisał: kostner » 30 maja 2011, 23:01

DMU linear ma rowniez silniki liniowe w osi Z. Maly ploter na silnikach liniowych jest bardzo latwy do zrobienia. Duze maszyny wymagaja naturalnie duzych silnikow ale bez przesady. A to ze chlodzone woda - w czym problem wrzeciona tez sa chlodzone woda :) A co do oporow powstajacych przy obrobce - jezeli silnik jest w stanie ruszyc 1 tonowa brame, to opory obrobki sa dla niego niewyczuwalne.
Jeżeli prąd nas nie zabije to nas napewno nie wzmocni :(


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 23

#59

Post napisał: www.kimla.pl » 30 maja 2011, 23:05

Szanowny Kolego Syntetyczny,

Przyznać trzeba, że Kolega z grubej rury tak od razu.

Jedyny silnik, który znalazłem z takim momentem w tym pdf-ie to 1FN3 900 - 4WB00 - 0AA1,
który ma i owszem siłę 20700N ale tylko chwilowo a siła nominalna to 8100N czyli ok 800kg

Prędkość też nie 360 tylko 253 m/min i to przy f nominalnym bo przy F Max tylko 115m/min
co oznacza, że ten silnik jest bardzo miękki, to znaczy że przy pełnym obciążeniu prędkość spada ponad 2 razy co z kolei oznacza, że jego sprawność w tym zakresie siły jest poniżej 50%

Chłodzenie wodą jest niezbędne ponieważ przy maksymalnej prędkości i obciążeniu straty na silniku są na poziomie 40kW!!!

Tak, ten silnik mam moc maksymalną 80kW!
I to ma być alternatywa dla silnika serwo obrotowego 3000 rpm o mocy 4-5kW, który napędzi przykładową maszynę z założonymi parametrami?

No chyba, że ktoś lubi ciepło i to ma być rodzaj pieca do centralnego ogrzewania sporego domu :)

No i jeszcze te koszty, taki silnik o długości kilku metrów to koszt olbrzymi więc zbyt wielu klientów nie będzie.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#60

Post napisał: syntetyczny » 30 maja 2011, 23:30

Kol. www.kimla.pl, ten silnik znalazłem w 35sec. Nie zagłębiałem się w to, gdyż znalazłem urządzenie spełniające wymagania. Ba, widzę że kolega się nie spodziewał takiego wyniku.
Nie będę się zagłębiał w dane techniczne,ale wymóg 5000N,1g i 0.5m/s chyba spełniłem?

Poza tym, nie zarabiam na kol. maszynach, żeby tu od razu dawać na tacy kompletne rozwiązania.

W silnikach liniowych, tarcie wynosi 0. Gdyż jest to układ lewitujący. Więc obliczenia 'na oko' dla układów tocznych-ślizgowych(czyli takich zwykłych) są tutaj bezużyteczne.

Dla naszych teoretycznych rozważań starczy 1FN3600-4WB00-0AA1 co ma 5000N.

Tak z ciekawości: Jak zinterpretować wykres ze strony 2 datasheetu??
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”