Nowa maszyna Kimla, teraz dwie bramy

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 23

Nowa maszyna Kimla, teraz dwie bramy

#1

Post napisał: www.kimla.pl » 09 maja 2011, 01:04

Witam serdecznie,

Postanowiłem zaproponować ciekawą alternatywę dla tych co mają dużo pracy ale niekoniecznie miejsca w warsztacie na dwie maszyny.

Zdarza się, że mamy problem z wyborem obszaru roboczego maszyny.
Najczęściej jest tak, że większość prac wykorzystuje tylko niewielką części obszaru roboczego maszyny. Rzadko bo rzadko, ale czasami jest potrzebny duży stół.

A jak na dodatek potrzebna jest więcej niż jedna maszyna to pierwsze co przychodzi do głowy to kupić jedna małą i jedną dużą.

Właśnie zaproponowałem alternatywę dla takiego rozwiązania.
Dwie bramy na jednej maszynie.
Każda ma własny system sterowania i można pracować na nich jednocześnie, wcześniej definiując zakresy robocze tak aby nie doszło do kolizji.
Jeśli jednak musimy zrobić coś długiego możemy jedną bramę wyłączyć, wówczas mamy cały obszar roboczy do wykorzystania.

Pokazana maszyna ma stół 2x4m i waży 5 ton, ma na jednaj bramie wrzeciono 7kw bez ATC a na drugiej 9kW z wymiana automatyczną i magazynem obrotowym na bramie (tak zamówił klient). Stół próżniowy z dwoma obwodami napędza pompa próżniowa 250 m3/h. Zastosowano stół typu matrix z kolektorami co 300 mm z możliwością zdefiniowania zakresu ssania uszczelką typu D.

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2

Post napisał: Piotr Rakowski » 09 maja 2011, 07:07

A jak to wychodzi cenowo, w stosunku do dwóch maszyn?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

Re: Nowa maszyna Kimla, teraz dwie bramy

#3

Post napisał: kamar » 09 maja 2011, 07:30

www.kimla.pl pisze:
a na drugiej 9kW z wymiana automatyczną i magazynem obrotowym na bramie (tak zamówił klient). ]
Rozumiem ,że propozycja wyszła od klienta :). Mam tylko pytanie odnośnie mocowania materiału: wrzeciono 9kW sugeruje możliwość ciężkiego frezowania ale utrzymanie mało równego arkusza grubszej blachy stalowej na stole podciśnieniowym wydaje się problematyczne.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 09 maja 2011, 10:09

Frezarki to nie moja działka ale w plazmach często się spotykam że na jednym torowisku pracują dwa...trzy portale i bazując na tym mam pytanie.
Kol KIMLA , napisałaś że są dwa niezależne sterowania czyli ich wspólną częścią zakładam że są tylko miejsca wyłączników lub czujników kolizyjnych :?:

A może by tak pomyśleć nad z synchronizowaniem sterowania żeby mogły bramy przekraczać pole pracy przeciwnej bramy podczas gdy brama jedna znajduje się po za "obszarem" pracy drugiej :?:


Na pewno tako rozwiązanie przynosi klientowi końcowemu oszczędności
1. miejsca dla maszyny.
2. ceny zakupu dwóch maszyn.
3. zatrudnienia jednego a nie dwóch operatorów.
4. jeden CAM - to w przypadku skrajnym kiedy klient planuje kupić dwa różne urządzenia

osobiście jak dla mnie to takie rozwiązanie ma sens. Jest to godne zainteresowania.
Oczywiście też zalezy od specyfiki pracy ... zrozumiałe. Nie każdemu to jest potrzebne ale myślę że w brew pozorom może to być częściej wykorzystywane niż "rzadko" . Nie każdy klient o tym pomyślał że jest i taka opcja :!:

LOGO.
To jest dużo fajniejsze ...
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


AndrzejJS
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 508
Rejestracja: 24 lip 2008, 03:06
Lokalizacja: Europa

#5

Post napisał: AndrzejJS » 09 maja 2011, 11:59

Moim marzeniem jest taka właśnie maszyna, ale ze stołem 2 x 5 m i z jedna
brama o wysokości 300 mm i obrotowym ATC na niej.
Druga brama miałaby metr wysokości i odpowiednio wyposazona, tworzyłaby
razem ze stołem, maszynę pięcioosiową! Na co dzień pracowałoby się z ta niską,
szybką bramą a od święta – na tej pięcioosiowej.
Niestety to tylko marzenia :-)

Pozdrawiam, AndrzejJS

P.S.

Tez uwazam ze nowe logo ladniejsze od starego.

Awatar użytkownika

podrzeźbi
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 512
Rejestracja: 17 sty 2009, 00:46
Lokalizacja: Mielec

#6

Post napisał: podrzeźbi » 09 maja 2011, 17:08

Ciekawe jaki napęd dla 2 bram. Niezależne 2 napędy ? Nakrętki napędzane ? To zdejmowanie jednej bramy może być problematyczne. I będą się sumować drgania. Ale na pewno są jakieś nisze, że takie rozwiązanie może być najlepsze.


Autor tematu
www.kimla.pl
Posty w temacie: 23

#7

Post napisał: www.kimla.pl » 09 maja 2011, 17:18

Po kolei,

Cena: ok. 150% jednaj maszyny.

Maszyna ma dwa niezależne systemy sterowania, dwa pulpity, dwa sterowniki itp.
Każdy ze swojej strony.

W trybie pracy obu maszyn obszar jest podzielony i może być tak, że jest dwóch operatorów i każdy robi co innego w tym samym czasie. To tak jak by były niezależnie dwie maszyny tyle że z mniejszym obszarem roboczym. W sytuacji gdy potrzebujemy długiej maszyny wyłączamy jeden system i jedna brama ma cały obszar dla siebie.

Napędy oczywiście helikalne więc nie ma ograniczeń co do ilości bram na prowadnicach. Napędy jeżdżą z bramą.

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Nowa maszyna Kimla, teraz dwie bramy

#8

Post napisał: tuxcnc » 09 maja 2011, 17:44

kamar pisze:
www.kimla.pl pisze:
a na drugiej 9kW z wymiana automatyczną i magazynem obrotowym na bramie (tak zamówił klient). ]
Rozumiem ,że propozycja wyszła od klienta :). Mam tylko pytanie odnośnie mocowania materiału: wrzeciono 9kW sugeruje możliwość ciężkiego frezowania ale utrzymanie mało równego arkusza grubszej blachy stalowej na stole podciśnieniowym wydaje się problematyczne.
No tak, pięć ton, dziewięć kilowatów i ... stół podciśnieniowy.
Gdyby Pan Kimla robił w nagrobkach, to by piramidy budował.

--------------

Pewnie ktoś powie że się czepiam, ale nurtuje mnie pytanie jakie będą ostatnie myśli operatora, który pomiędzy te bramy wlezie ....

.


miernik2
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 53
Rejestracja: 17 lis 2008, 19:57
Lokalizacja: Częstochowa

#9

Post napisał: miernik2 » 09 maja 2011, 18:41

Witam,

Ogólnie maszyna dość innowacyjna. Szczerze mówiąc jeszcze nie spotkałem się z frezarką CNC z dwoma bramami. Ciekawie wygląda sprawa ploterów tnących z dwoma niezależnymi głowicami, w jednym kawałku materiału tną dwa narzędzia. Czy możemy spodziewać się takich nowości u Kimli? :mrgreen: Sprawa oczywiście odpowiedzniego oprogramowania i sterowania.

Chciałbym jeszcze zapytać o pompę użytą w tej maszynie. Jest to pompa bocznokanałowa, czy łopatkowa?

I jeszcze taka mała dygresja do wypowiedzi kolegi tuxcnc. Masz racje dwa kressy 1050 w zupełności by wystarczyły. :razz: No bo FME 800 to trochę małe...


Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika

tomolc
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 708
Rejestracja: 17 paź 2009, 13:45
Lokalizacja: Mazowieckie
Kontakt:

#10

Post napisał: tomolc » 09 maja 2011, 18:46

Dla mnie pomysł ok i na pewno następny zakup to będzie takie rozwiązanie,
tylko tak jak kolega tuxcnc radzi w jednej Z będzie wiertarka a w drugiej kress
zejdę z wagi na 4.5 tony

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”