Strona 1 z 2

Frezarka, profile aluminiowe, skrecana, 130x160x80

: 19 lut 2011, 17:21
autor: kejtu
Za projektowanie frezarki wiozłem się zaraz po zarejestrowaniu się na forum i zapoznaniu z tematem (2007, całkiem dawno). Pierwsza konstrukcja oparta była o profile stalowe, wałki szlifowane itd, ale bark miejsca w domu aby ją postawić oraz środków na wykonanie zatrzymały projekt. Około 1,5 roku temu postanowiłem zaprojektować inna oparta w całości o profile aluminiowe, z prowadnicami szufladowymi, śrubami metrycznymi i generalne wszystkim innym z czego nie powinno się budować frezarki.

I oto ona po roku strugania, wiercenia, piłowania w pokoju powstała pierwsza działająca wersja frezarki biurkowej. Wszystkie elementy wykonane są domowymi metodami (piłka do metalu, pilnik, imadło, wiertarka wraz chińskim statywem). Ponieważ profile aluminiowe lubią się zgniatać podczas skręcania, miedzy każde dwa otwory w które wchodzi śruba wciśnięta jest aluminiowa tulejka wykonana z rurki aluminiowej. Prowadnice szufladowe przyciąłem na odpowiedni wymiar. Do wykonania osi Z wykorzystałem dwie najzwyklejsze prowadnice z Castoramy. Prowadnice osi X i Y to 3 częściowe prowadnice pozbawione 1 części, tak więc przerobione na 2 częściowe. dodatkowo rozgięte w celu skasowania luzów (prosto z sklepu maja bardzo duży luz).

Pole robocze: 130x160x80 (x/y/z)
Gabaryty: 370x400x450
Wrzeciono: Frezarka ręczna do drewna Falon-Tech (tania imitacja Kres'a)
Prowadnice: Szufladowe (lekko zmodyfikowane)
Silniki: 3 silniki Sanyo-Denki 1A, 200 kroków, około 0.5Nm
Sterowniki: 3x TA8435 projektu kolegi ottop
Inne: zasilacz(5/12v i 24v), bob, wszystko własnej konstrukcji oparte o wiedzę z forum

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pierwsze frezowania w poliamidzie i plexi zakończone sukcesem.
Obrazek

W najbliższym czasie planuje zamknąć całe sterowanie w odbudowie, wymienić stół na mdf albo poliamid, wyfrezować oprawy łożysk, zainstalować krańcówki, wrzucić filmik z frezowani i lepsze fotki.

------------------------------- Aktualizacja 19.10.2011 -------------------------------

Obudowa na sterowania wykonana z puszki elektrycznej.
Obrazek
Obrazek
Wszystkie płytki przykręcone są poprzez dystansy do pleksi, od góry znajduje się wyłącznik bezpieczeństwa, na lewej ściance podwójne gniazdko załączane przekaźnikami (wykorzystane do załączania wrzeciona).

Ponieważ maszyna stoi na biurku wykonałem odpowiednia obudowę z kartonu żeby wiór się za bardzo nie rozprzestrzeniał.
Obrazek

Czujnik obiciowy oraz naklejony na wrzeciono czarno biały pasek świetnie sprawdza się jako czujnik obrotów. Aby oświetlić frezowany detal nakleiłem pasek z trzema białymi diodami.
Obrazek

Diody sprawdzają się bardzo dobrze.
Obrazek

W planach mam wyfrezowanie nowych opraw łożysk oraz nakrętek.

: 19 lut 2011, 18:30
autor: DPosk
Gratuluję ukończenia maszyny.
kejtu pisze:Wrzeciono: Szlifierka do drewna Falon-Tech (tania imitacja Kres'a)
Gdzie kolega kupił taką szlifierkę i za ile jeśli można wiedzieć?

: 19 lut 2011, 19:06
autor: kejtu
Nie wiem czemu napisałem szlifierka, chodzi o frezarkę ręczna do drewna. Kupiłem w zeszłym roku na allegro za około 100zł.

: 19 lut 2011, 20:24
autor: namemartin
kejtu pisze:Nie wiem czemu napisałem szlifierka
Maszynka ta, zwie się szlifierką prostą więc dobrze napisałeś.

: 19 lut 2011, 21:07
autor: smouki
kejtu, gratuluję dobrnięcia do końca projektu i działającej maszynki, widzę tu bratnią duszę, która dopieła swego za pomocą "pilników", jest to kolejny dowód na to co pisze w moim podpisie. Więc tym którzy szukają wymówek proponuję zamilczeć. Jeszcze raz gratuluję

: 19 lut 2011, 22:58
autor: FlashEF
Bardzo mnie ciekawi jak sztywna jest ta maszyna i ile może. Ze swojej na szufladówkach i profilach alu wyciskam ostatnie soki. Niestety barierą są głównie prowadnice, konstrukcja jest przy nich sztywna jak skała. Dasz radę na tym ciąć aluminium? Mi się na mojej udaje, ale tylko cienkie blachy i bardzo powoli.

: 20 lut 2011, 03:32
autor: DPosk
kejtu pisze:Nie wiem czemu napisałem szlifierka, chodzi o frezarkę ręczna do drewna. Kupiłem w zeszłym roku na allegro za około 100zł.
Można jeszcze gdzieś kupić coś takiego?

: 20 lut 2011, 09:49
autor: smouki

: 20 lut 2011, 11:06
autor: kejtu
FlashEF sztywność jest niewielka, szczególnie w osi Z i X. Dla osi Z chce wyfrezować rynienki w które wcisnę prowadnice żeby ograniczyć ich rozginanie się. Pod oś X chce przykręcić duży kawałek blachy aluminiowej zamiast płaskowników którymi jest skręcona. Podejrzewam że "jakoś" dało by się frezować aluminium ale szkoda maszyny.

namemartin to wrzeciono kupowałem jako frezarka do drewna, mam do niej cała przystawkę do frezowania, tylko był to jedyny model który pozwalał na odłączenie całości od wrzeciona.

: 20 lut 2011, 12:25
autor: namemartin
kejtu pisze:Dla osi Z chce wyfrezować rynienki w które wcisnę prowadnice żeby ograniczyć ich rozginanie się.
Pomysł dobry, ale łatwiej (chyba) kupić np płaskownik 4x40 i pręt 8x8 - przykładowo. Wykonać z tego odpowiedni ceownik pod prowadnicę. Chyba trochę szkoda tą maszyną frezować póki nie jest odpowiednio sztywna.