Strona 1 z 2
Pierwsze stracie z CNC
: 17 sie 2006, 22:27
autor: Obleśny Szczur
Witam!!
To mój pierwszy post na tym forum, więc najpierw powiem ze mam lat 18 i ucze sie w technikum mechatronicznym więc coś tam już wiem.
Problem przedstawia się następująco. Kolega mój zakupił sobie frezarkę proxxona MF70. Maszyna bardzo fajna, jemu potrzebna jest w pracy (budowa modeli). Właśnie z tego powodu chcielibyśmy przerobić ją ze sterowania ręcznego na CNC, żeby można było wykonywać wiele części identycznych. Potrzebne nam będą na pewno silniki krokowe no i sterownik, program jest do załatwienia bez problemu. Nie mam tylko pojęcia jakie będą najlepsze (i przy okazji niezbyt kosztowne)
Zwracam się z prośbą do wszystkich użytykowników tego forum o wszelkie sugestie i porady na ten temat, z góry dziękuje.
: 17 sie 2006, 23:39
autor: gaspar
Tutaj masz jedną przeróbkę.
http://www.timgoldstein.com/cnc/Proxxonconversion.asp
Silniki coś około 0,6 Nm powinny styknąć.
Na allegro tego od groma za grosze.
Sterowniki coś do 1,5A na fazę.
Pamiętaj by dobrać silniki do sterownika.
Zobacz sterowniki na
www.akcesoria.cnc.info.pl, albo poczytaj posty, ktoś z forumowiczów sprzedaje sterowniki, lub elementy do ich zbudowania.
: 18 sie 2006, 07:52
autor: gmaro
coś podobnego można podglądnąć w paru linkach podanych tutaj :
https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=2449
[ Dodano: 2006-08-18, 07:53 ]
gaspar pisze:Pamiętaj by dobrać silniki do sterownika.
to jedna z zasad .. bo na forum było pare wpadek z tego tytułu..
: 18 sie 2006, 22:08
autor: Obleśny Szczur
Może to pytanie zabrzmi głupio, ale o co dokładnie chodzi z dobraniem silnika do sterownika, chodzi o pobór prądu? I co się stanie jak sie źle dobierze?
: 18 sie 2006, 22:25
autor: markcomp77
Obleśny Szczur pisze:Może to pytanie zabrzmi głupio, ale o co dokładnie chodzi z dobraniem silnika do sterownika, chodzi o pobór prądu? I co się stanie jak sie źle dobierze?
sterownik powinien dać prąd nie mniejszy niż wymaga silnik... a lepiej jeśli sterownik może być zasilany z jak najwyższego napięcia...
jeśli prąd sterownika będzie niższy niż zanamiono na silniku - wtedy moment silnika już na starcie będzie mniejszy
natomiast moment siły silnika z zapasem nawet większym niz 50% powinien spełniać wymagania statyczne... oraz dynamiczne maszyny... zwłaszcza wtedy gdy będzie planowany silnik krokowy - każdy z krokowców jest
bardzo ograniczony jeśli chodzi o prędkość z jaką daje się kręcić... a moment siły już przy prędkości 3obr/sek jest dużo mniejszy od momentu statycznego... a przy 10obr/sek prawie go niema
zastosowanie serva pozwoli na wyższe obroty... i pracę bez kumulującego się błędu

jednak koszty są nieco wyższe... za nowe trzeba zapłacić DUUUUUŻO
za używane - jedynie DUŻO

: 20 sie 2006, 00:25
autor: Obleśny Szczur
A czy w tym przypadku potrzebne są naprawde duze obroty tych silników krokowych? Czy można zastosować jakąś przekładnie?
: 20 sie 2006, 09:17
autor: gaspar
Wszystko zależy od tego jakie masz oczekiwania od maszyny. Można zastosować przekładnie pasową np 1:2 lub 1:4. W tak małej maszynie raczej bym się nie martwił o prędkość silnika, gdyż we wszystkich osiach masz małą drogę poruszania się, bardziej bym się skupił na silniejszym silniku, niż na szybszym. Jednak tak jak napisałem wcześniej, wydaje mi się, że na początek silniki 0,65 Nm wystarczą, widziałem takie montowane w takich właśnie maszynach poprzez przekładnie pasową 1:4, a i większość ich pracuje do 1,5A.
: 20 sie 2006, 21:15
autor: Obleśny Szczur
Z racji tego, że będzie stosowana do budowy raczej miniaturowych części do modeli najbardziej zależy nam na dokładności a nie szybkości.
I jeszcze pytanie co do tego sterownika, czy jest jakiś wielkie problem w wykonaniu go własnoręcznie? Chodzi o to że np. mam wzór płytki drukowanej i spis elementów i składam sam całość.
: 21 sie 2006, 07:16
autor: gaspar
Obleśny Szczur pisze:Z racji tego, że będzie stosowana do budowy raczej miniaturowych części do modeli najbardziej zależy nam na dokładności a nie szybkości.
Czyli śruba o mniejszym skoku, sterowniki z mikrokrokiem (1/128).
Dla zwykłego rozwiązania czyli sterownik w pełnym kroku:
powiedzmy dla śruby 16x4 lub 18x4 lub 20x4 i silnika który ma 200 kroków na obrót wygląda to tak:
4mm:200=0,02mm - rozdzielczość.
Nic nie wspominam o servach, bo szkoda tematu. (za drogie)
Obleśny Szczur pisze:I jeszcze pytanie co do tego sterownika, czy jest jakiś wielkie problem w wykonaniu go własnoręcznie?
To zależy od umiejętności i ogólnego pojęcia o elektronice.
Dla mnie jest to ogromny problem, gdyż 10x łatwiej mi wykonać mechanikę, niż prosty układ elektroniczny, a powoduje to mój brak wiedzy na ten temat.
Jeśli czujesz się na siłach, to nie widzę problemu. Wiele osób na tym forum korzysta ze zrobionych przez siebie sterowników.
: 21 sie 2006, 07:24
autor: gmaro
gaspar pisze:Obleśny Szczur napisał/a:
I jeszcze pytanie co do tego sterownika, czy jest jakiś wielkie problem w wykonaniu go własnoręcznie?
można sobie o takim steroniku poczytac np: tutaj
https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=1783
wiele informalcji i problemów poruszono a pozatym zawsze możesz liczyc na pomoc..
