Bardzo prosze o pomoc w budowie maszyny 2000x1500.

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Mechanik24
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Sosnowiec

Bardzo prosze o pomoc w budowie maszyny 2000x1500.

#1

Post napisał: Mechanik24 » 25 sie 2006, 12:47

Witam.
Proszę o pomoc i wyjaśnienie zagadnień.
Podejrzewam ze te tematy były już poruszane jednak nie znalazłem wszystkich informacji.
Chce zbudować maszynę ( Wiertarkę współrzędnościową) o gabarytach stołu 2000mm 1500mm bramową.
Mam mały problem ze sterowaniem tą maszyną a dokładniej z doborem odpowiednich silników jak i sterowników.
Zakładam ze waga bramy to około 60kg.
Prowadnice (wałki z łożyskami otwartymi)
Napędy będą przekazywane przez śruby kulowe.
Chciałbym uzyskać dokładność 0,05 mm ( jest to bardzo satysfakcjonujący wynik).
1. Jakie zastosować silniki krokowe by nie mieć utraty kroku lub tez utrzymać taką dokładność.
2. jakie sterowniki dobrać do tych silników.

Z góry dziekuje za odpowiedz.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2006, 18:14 przez Mechanik24, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#2

Post napisał: gaspar » 25 sie 2006, 13:55

Mechanik24 pisze:Chce zbudować maszynę ( Wiertarkę współrzędnościową) o gabarytach stołu 2000m 1500m bramową.
Czy aby na pewno masz na myśli wiertarkę bramową? Chyba chodzi Ci o ruchomą bramę.
Mechanik24 pisze:1. Jakie zastosować silniki krokowe by nie mieć utraty kroku lub tez utrzymać taką dokładność.
2. jakie sterowniki dobrać do tych silników.
Ad 1. Utraty kroku nigdy nie da się przewidzieć w silnikach krokowych (tylko w servo napędach z enkoderem, nie spotkasz tego zjawiska). Do takiej konstrukcji optymalne silniki to 3Nm. (de fakto to nie frezarka tylko wiertarka)
Ad 2. Sterowniki tylko z mikrokrokiem (większa dokładność i mniejsze ryzyko gubienia kroków)
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#3

Post napisał: olo_3 » 25 sie 2006, 17:17

Nie napisałeś czym chcesz sterować (jakim programem)

Ja proponuje założyć na każda os po 1 listwie pomiarowej optycznej i podłączyć te sygnały do programu (np.mach3 - akurat kwadratowe) tym sposobem program będzie wiedział zawsze gdzie się znajduje w stosunku do punktu zerowego.
Enkodery na osi silnika są molo skuteczne szczególnie po czasie kiedy w napędzie (śruba / nakrętka) pojawia się luzy.

Silniki 3Nm mogą okazać się za słabe (za wolne i mało dokładne pod obciążeniem) – sugeruje większe ale to podniesie znacznie koszta.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Autor tematu
Mechanik24
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#4

Post napisał: Mechanik24 » 27 sie 2006, 15:01

Jeżeli chodzi o sterowanie to raczej bedzie to MACH 2 lub MACH 3 .


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#5

Post napisał: olo_3 » 27 sie 2006, 15:07

Właśnie koledzy w innym temacie doszyli do wniosku ze mach nie skoryguje utraty kroku nawet z listwami, ponieważ służą one jedynie do wyświetlania informacji na DRO, ale sprawdzę to jeszcze, choć wątpię aby Vector11 się mylił.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Autor tematu
Mechanik24
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#6

Post napisał: Mechanik24 » 27 sie 2006, 16:57

wiec jakie silniki poradziły by sobie z taką bramą (70 kg)


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#7

Post napisał: olo_3 » 27 sie 2006, 17:10

Nie jest łatwo Ci doradzić,
Ponieważ śruby kulowe nie są samohamowne, idealnym rozwiązaniem dla tego problemu byłby srevomotor + hamulec elektromagnetyczny, masa bramy nie jest mała, a jeszcze dodaj opory skrawana.


Musisz zdecydować jaki jest budżet i można myśleć co zrobić z tymi środkami.


Napisz na pw do kolegi Vector11 on ma wszystko co potrzeba (sterowniki, serva itd.) Rozumiem ze konstrukcja nie ma być amatorska wiec musisz w takim wypadku liczyć się z wysokim kosztami, ale otrzymasz odpowiedni i długo trwały efekt.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#8

Post napisał: Piotrjub » 27 sie 2006, 21:27

olo_3 pisze:Nie jest łatwo Ci doradzić,
Ponieważ śruby kulowe nie są samohamowne, idealnym rozwiązaniem dla tego problemu byłby srevomotor + hamulec elektromagnetyczny, masa bramy nie jest mała, a jeszcze dodaj opory skrawana.
Ale hamulec elektromagnetyczny działa wtedy kiedy znika napięcie aby wyhamować daną oś tak mam przynajmniej w swojej maszynie w osi Z.
Mogę tylko potwierdzić słowa kolegi
olo_3 pisze: Napisz na pw do kolegi Vector11 on ma wszystko co potrzeba (sterowniki, serva itd.)
sam wielokrotnie zasięgałem opinii kolegi Vector11.


Autor tematu
Mechanik24
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 25 sie 2006, 12:31
Lokalizacja: Sosnowiec

#9

Post napisał: Mechanik24 » 28 sie 2006, 08:56

Dziekuje za pomoc.
Po kilku wypowiedziach dochodze do wniosku ze jednak bede musiał zastosować serwa. Co umożliwi mi zwiększenie masy bramy. Wracając do konstrukcji maszyny moge z całą pewnością powiedzieć ze nie bedzie to amatorska budowa. Nawet jestm skłonny do zleceń na wykonanie odlewów żeliwnych.
Troche mnie przeraża wchodzenie w serwa i falowniki.
Ten temat jest mi obcy tym bardziej sterowanie w/w urządzeniami.

[ Dodano: 2006-08-28, 09:34 ]
OK.
Wiem ze analizujecie dokładnie wszystkie tematy.
Postaram się opisać problem z którym męczę się dość długo.
Jak już napisałem na początku chce złożyć wiertarkę współrzędnościową.
Konstrukcja bedzie bardzo dokładna i wykonana tak by wyeliminować wszelkie luzy.
Zakładałem w projekcie ze waga ruchomej bramy bedzie około 70 kg.
1. Jednak jest możliwość odchudzenia owej bram poprzez zastosowanie innych materiałów i zmiane ustawień żeber, minimalna waga do jakie moge zejść to 18-21 kg.
2. pozostanie przy założeniach 70 kilogramowej bramy zmusza ,mnie do wejścia w drogie napędy i sterowanie

[ Dodano: 2006-08-28, 09:40 ]
Chciałbym pozostać jednak przy silnikach krokowych i sterowaniu z MACH'A. Ponieważ silniki osi X,Y nie bedą miały większch obciążeń jedynie zadanie ustawienie narzędzia nad danym punktem. Natomiast silnik na osi Z chciałem zastosować przełożenie które zapewni mi zmiejszenie ilości obrotów a zwiększenie mocy silnika. Czas wykonania otworu moze być nawet o 50 % większy od zakładanego( czyli otwór fi 10 gł 10 mm wykonam w 7 minut) i jet OK.
Moze jednak mam bardzo małe pojęcie do jakich celów wykorzystywane są silniki krokowe.


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#10

Post napisał: olo_3 » 28 sie 2006, 13:02

Kolego weź pod uwagę następujące czynniki:

Sterowanie serwami, zasadniczo nie rożni się do sterowania krokówkami (step/dir, no chyba ze chcesz kupić sinumerika).

Zmieszenie masy maszyny nie jest wskazane wprost na odwrót ja bym zwiększał.

Na krokówkach zanim maszyna pokona 2m to zdążysz kawę wypić.

Owszem sterownie servami u Vector11 będzie 2-5razy droższe od sterowania korkowcami (a w twoim wypadku, nie możesz założyć silnikowi i sterowników z allegro) ale jest to jeden zakup na wiele lat (10-20 !) .

Jeszcze moje 3grosze o dokładności, jeśli kupisz sterowanie u
Vectora to dostaniesz takie do którego można podłączyć 2 pętle sprzężenia zwrotnego – czyli enkoder z serwomotoru i np enkoder wzdłużny (listwa pomiarowa) która kupisz z kolej u kolegi Piotr_jub w całkiem przyzwoitych cenach, w niezłym wykonaniu. Pamiętaj tez ze nawet nakrętka kulowa (teoretycznie bez luzowa) ma luz i dostaje go podczas pracy, a w takim wypadku (bez listew pomiarowych) będziesz zawiedziony z maszyny !

Nie poddawaj się tylko brnij w serva temat jest prosty i wdzięczny, daje się sterować tak samo jak silniki krokowe (np. z MACHA) , gwarantuje Ci ze będziesz zadowolony w przeciwieństwie do silników krokowych (chyba ze założysz takie po 25Nm).




Ps
Wszystkie maszyny dorosłe (firmowe) maja serwo motory z enkoderami oraz dodatkowo listwy optyczne – jest to jedyna kombinacja zapewniająca dokładność pozycjonowania.
Są jeszcze serwomotory wzdłużne z wmontowanymi enkoderami, ale to już temat nie do tej dyskusji.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”