Mała frezarka 350x320x160 konstrukcja spawana

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
wwwektor
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 27 sty 2008, 13:03
Lokalizacja: Wrocław

Mała frezarka 350x320x160 konstrukcja spawana

#1

Post napisał: wwwektor » 02 lis 2010, 09:49

Witam serdecznie.
Forum obserwuje już bardzo długo i wreszcie nadszedł ten moment kiedy zdecydowałem się na budowę frezarki. Wstępny projekt już mam, chciałem się nim podzielić z wami, może ktoś z Was wypatrzy w nim elementy wymagające jeszcze poprawy - byłbym bardzo wdzięczny.
Założenia:
Wstępnie stół roboczy miał mieć wymiary kartki a4, ale po krótkiej analizie okazało się, że w zasadzie tym samym kosztem można zbudować większy i wyszło 350x320 a w osi z 160mm.
Frezarka ma służyć głównie do aluminium, też tworzywa sztuczne jak pleksi i inne plastiki.
-Zdecydowałem się na wałki podparte fi 16 z łożyskami liniowymi w gotowych obudowach
-Śruby TR14x4 (podparte przy napędzie na dwóch łożyskach skośnych pojedynczych)
-Konstrukcja spawana z profili stalowych 60x60x4,
-Pod wałki do konstrukcji przykręcane płyty stalowe 12mm grube
-Krokowe silniki dla wszystkich osi 2Nm 1.8st/krok - już mam

Wyszedłem z założenia, że im więcej zaprojektuje tym taniej mnie to wyjdzie, będzie mniej poprawek i w ogóle będzie się łatwiej montować przemyślaną konstrukcję.

Z moich wątpliwości:
- Mocowania łożysk śrub TR - planuje je wykonać z blachy 10mm, mam nadzieje, że ta blacha dokręcona śrubami do podstawy wałków nie będzie odchylać się na boki
- Mocowanie bloku nakrętek TR do wózków - ciągle mam wątpliwości co do samego mocowania - czy na sztywno, a może z luzem na boki. Boję się, że konstrukcja może nie wyjść precyzyjnie i śruby będą się blokować przy końcach jeśli nakrętki nie będą idealnie w osi.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dorzucam też plik pdf z poglądowym projektem

Za wszelkie wskazówki serdecznie dziękuję
Załączniki
CNC_Poglądowo.pdf
(1.98 MiB) Pobrany 356 razy



Tagi:

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: clipper7 » 02 lis 2010, 10:29

Tak umieszczone podpory bramy będą przeszkadzać, przenieś je za bramę, będzie wygodniej.
Dałbym trochę dłuższą ramę za bramą i przeniósłbym wyżej punkt podparcia podpór. Silniki krokowe lepiej osadzić na cylindrycznych mocowaniach, są dużo sztywniejsze od prętów dystansowych.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


surmacer
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 32
Rejestracja: 19 paź 2010, 09:57
Lokalizacja: Opoczno

#3

Post napisał: surmacer » 02 lis 2010, 11:56

Maszyna mi sie podoba poza jednym nie wymienionym elementem.
Kolega zrobił dość zgrabną i zwartą konstrukcję do której nijak nie przystaje mocowanie śrub pociągowych poziomych w jednej i drugiej osi. Co da stabilna i mocna konstrukcja ramy jeśli mocowanie wiotkich obudów nie zapewni przeniesienia na nią odpowiednich sił?
TenisNet Team

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”