Strona 1 z 1

Frezarka aluminiowa. Jak łączyć elementy?

: 21 paź 2010, 22:41
autor: Cojones
Witam kolegów. Mam pytanie jak w temacie. Poniżej wrzucam fotki mojej konstrukcji (śruby kulowe, silniki 3Nm). Oś Z już mam, teraz chcę dać do wykonania plecy Z-ki, boki, oraz płyty przednią i tylną. Jednak muszę zaplanować otwory pod śruby. I tu pytanie do Was, boki lepiej przykręcać śrubami do takich wkładek dedykowanych do profili, czy może przewiercić i nagwintować? nie mam doświadczenia w takich konstrukcjach stąd moje wahanie. W kwestii płyty przedniej/tylnej, wystarczą po 2 śruby w nagwintowanych otworach?

Pytanie z innej beczki: czy w osi Y (stół) wystarczą wałki fi 25 nie podparte? Wymiary poniżej:

profil 80x40 ma długość 810, odległość między profilami 580.

Zastanawiam się, czy nie przesadziłem troszkę z wielkością maszyny... dodam, że zależy mi na dokładności.

pzdrawiam :) :roll:

cj

: 21 paź 2010, 22:48
autor: Bbuli
Jeśli chcesz dokładnie to koniecznie wałki podparte.A czy śruby dedykowane-zalezy jaki to profil.Dobre firmy podają w katalogach wytrzymałości wszystkich połączeń swoich komponentów. Jak je poznasz to podejmiesz decyzję.

: 22 paź 2010, 09:10
autor: Cojones
Kurcze wałki podparte trochę skomplikują mi realizację. jaką średnicę zastosować? 16, 20? długość 800mm.

: 22 paź 2010, 10:22
autor: pit
Musisz zwiększyć sztywność całej podstawy a jak już usztywnisz ją to wałki podparte 16 będą ok.

: 22 paź 2010, 11:10
autor: Cojones
Dobra zrobię tak: zamienię płytę przednią i tylną na profile, a w środek włożę H z położonych profili. I tu pytanie: czy jeżeli zamówię profile, np. na stronie sponsora, docięte na odpowiednią długość, to czy będą one wymagały obróbki na końcach? chodzi mi o pasowanie połączeń.

: 23 paź 2010, 10:13
autor: surmacer
Są jakieś informacje na temat ciężaru stołu i przykładanego obciążenia od osi Z? Bo jak mamy równanie z trzema zmiennymi, z czego 2 tu mamy nie wiadome to rozwiązanie jednego problemu będzie parametrcznie zależało od drugiego.
Przekładając na polski, jeśli waga stołu będzie mała i obciążenia po osi też, to może wytrzyma a może nie. :roll:
Nie da się policzyć tylko trzeba zgadywać?
Znasz sposób podparcia, przewidujesz obciążenia, masz w normach dane materiału, przekrój, Wx, wystarczy policzyć ugięcie.
Jak rysujesz w przyzwoitym CADzie nawet tyle robić nie trzeba, każdy ma moduł liczenia obciążeń

Spotykam dwie szkoły: pierwsza nie modeluje tylko liczy, co wyliczy to rysuje (powoli na wymarciu ;) ), druga odwrotnie, niczego nie liczy tylko modeluje i zgaduje, czasami się udaje.
Ja jestem wyznawcą trzeciej drogi.Lepiej dłużej poprojektować i zweryfikować pomysły poddając je obliczeniom i analizie na kompie niż narzekać na luzy i deformacje.
Cóż, antyczna strona PKM ;)

Dlatego zaufałbym tym którzy powiedzą WYTRZYMA i NIE WYTRZYMA jak mi powiedzą na jakich przesłankach opierają werdykt. Fajnie jest podzielić się odpowiedzialnością.

Liczyć i jeszcze raz liczyć.

: 23 paź 2010, 17:02
autor: Cojones
Ja mam kaca, ale Ty kolego chyba jeszcze nie wytrzeźwiałeś :lol:

: 25 paź 2010, 12:30
autor: surmacer
Cojones pisze:Ja mam kaca, ale Ty kolego chyba jeszcze nie wytrzeźwiałeś :lol:
Odniosłem się do drugiej części pytania wprawdzie bez wstawienia cytatu, ale fakt, w moim wieku rzadko się już pisze "bez wsparcia". :grin:

Próbowałem uczulić na fakt że jak się nie poda danych to nikt się nie podejmie podania rozwiązania, no chyba że ma szklaną kulę :???: