Po pewnym dłuższym okresie studiowania forum, planowania, oglądania i rozmyślania nadszedł czas na stworzenie własnej maszynki. Początkowo miało to być „cokokolwiek” byle ze stali, jednak wiedza z forum kazała pójść dalej i zaprojektować „coś konkretnego”, oczywiście także ze stali, żeby się nie uginało pod własnym ciężarem.
Do czego? Drewno, tworzywa sztuczne, myślę o aluminium – da rade? To jest podstawowe pytanie. I mam wielką nadzieję że tak.
Pole robocze – wyjdzie takie, jakie mi zostanie po zrobieniu racjonalnych rozstawów łożysk. Puki co wychodzi 800x500x250 ale pewnie się zmniejszy, wymiar 800 na pewno spadnie na mniejszy coś koło 750 (minus na wyjazd poza pole robocze do czujnika narzędzia), oś Y pewnie zostanie, oś Z będzie zależeć od profilu, 200 lub 250 (po powiększeniu profilu bramy, na rysunkach jest Z-290).
Konstrukcję przedstawiam poniżej.






Proszę o krytykę, ew. wskazówki co źle, co poprawić, co zmienić.
Konstrukcja ramy: stal:
- profile pod prowadnice na ramie: 70x50x5 (z dospawanymi płaskownikami 60x10)
- profile pod prowadnice na ramie: 120x80x6 (z dospawanymi blachami pod słupki bramy gr. 12
-słupki pod profil bramy: 140x80x6 lub 180x80x6
-profil bramy: 250x100x8 (lub ew. 300x100x8)
-blachy łączące profile ramy oraz zastrzały do bramy – blacha 16 cięte laserem/wodą
(te elementy z blachy takiej grubości ponieważ mam akurat spory arkusz blachy takiej grubości, cięcie możliwe że będzie „tańsze” z pewnych względów)
Cała konstrukcja wyżarzona, powierzchnie bazowe frezowane.
Prowadnice: wałki fi20, podparte na całej długości, oś Y -1000, X-1000, Z-500
Łożyska liniowe – łożyska otwarte w obudowach SME 20OP – możliwie że przedłużane lub po 4 na jedną prowadnice (można tak?)
Śruby napędowe Tr18x4, nakrętki oczywiście z brązu, po dwie dla skasowania luzu, do tego bloki łożyskujące
Napęd – silniki krokowe, pewnie co najmniej 4Nm, myślę poważnie o 6 lub 11Nm.
Rozstaw osi wałków w osi Y -390
X – 160
Z – 160
Krzyżak osi XZ – aluminium lub stal – bazowane kołkami i skręcane, płyta osi Z – aluminium lub stal, pewnie będzie aluminium bo taniej.
To nad czym się zastanawiam to głównie belka bramy i słupki – te prawdopodobnie zwiększę. Profil 250x100x8 na 300x100x8 – o ile nie będzie jakiegoś większego problemu. Tak samo słupki – zwiększę wymiar z 160 na 180 ze względu na to wycięcie. Podniesie to koszty ale ze względu ze rozstaw wałków na osi X = 160mm to mało to chyba rzucę się na ten większy profil. Zmniejszy się wtedy zakres osi Z który i tak jest zbyt duży na projekcie. Poszerzył bym wtedy rozstaw wałków osi Z wraz ze wzrostem X. Czy warto? I co zwiększać z w/w wymiarów a czego nie ma sensu?
Rozstaw wałków osi Y – 390mm. Gdzieś przeczytałem ze jest zasada że rozstaw wałków to stosunek 1/4, 1/2, 1/4 ale w wielu konstrukcjach widzę wałki tak rozstawione, że łożyska są przykręcone do stołu niemal na jego końcach. Niby rozstaw 1/4, 1/2, 1/4 to rozstaw najmniejszego ugięcia pod działającymi siłami ale przecież obciążenie stołu nie będzie idealnie modelowe a będzie zależeć od wielu czynników…. Proszę o rade bardziej doświadczonych kolegów.
Brama w stosunku do ramy dolnej nie jest symetryczna – ze względu na możliwość dołożenia czujnika długości narzędzia na ramie – wtedy wrzeciono wyjeżdża poza stół z jednej strony - ma to sens?
Bazowanie – prowadnice bazowane przez kołki - z jednej strony podpory wałków kołki a z drugiej strony dociśnięte. O ile pewnie na osi Y nie będzie to miało większego znaczenia to X oraz Z muszą być dobrze ustawione dla zachowania prostopadłości. I tutaj pojawia się pytanie – czy to się uda? Obudowy które chce zastosować niby mają ten tajemniczy wymiar E +/- 0,02 mm ale miałem w ręku taką oprawę, a że miałem też suwmiarkę – zmierzyłem. Tolerancja by się zgadzała …gdyby nie była w mm tylko w metrach;] Czy zawsze tak jest czy łożysko to pochodziło z tej sławnej firmy i wymiar jest przypadkiem? Bo jeśli zawsze to całe bazowania wezmą w łeb i mogę spokojnie zmniejszyć niektóre profile…:(
Za każdą opinie i wskazówkę będę bardzo wdzięczny;)