LYNX OTTER-1 moja najnowsza konstrukcja frezarki bramowej

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#21

Post napisał: Piotr Rakowski » 24 lis 2010, 08:14

A palnik plazmowy Ci nie przekłamywał, na tych samych listwach?


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#22

Post napisał: syntetyczny » 24 lis 2010, 12:04

Piotr Rakowski,
Nasza. To po prostu aluminiowa tuleja, do której podłączony jest biegun dodatni wejścia binarnego. Minus jest na masie.
Mówiąc o masie, to znaczy frez jest podłączony do masy i w ten sposób zadawany jest sygnał?
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#23

Post napisał: Piotr Rakowski » 24 lis 2010, 13:02

To chyba raczej oczywiste :lol:
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#24

Post napisał: Rayford » 24 lis 2010, 20:23

A palnik plazmowy Ci nie przekłamywał, na tych samych listwach?
Dla palnika to nie przeszkadza, seryjnie nie tnie poza tym frezowanie precyzyjne do palnika plazmowego nie ma co porównywać ...

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 11
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#25

Post napisał: Piotr Rakowski » 24 lis 2010, 23:53

Ale to jest mało możliwe, żeby Ci aż tak przekłamywał. Jeśli masz tak, że każdy następny element jest cięty bliżej o zwiększający się o tyle samo interwał to przecież musisz po prostu przeskalować maszynę (dać inną ilość kroków na mm posuwu).

Na listwach zębatych mam tak małe przekłamania, że zwykłymi miarkami praktycznie ich nie wychwytuję, a niestety suwmiarki CNC nie posiadam. Więc zakładam scenariusz najgorszy (skumulowany): 3*uchyb wykonania listew/1m*długość każdej osi.
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#26

Post napisał: Rayford » 25 lis 2010, 05:32

Piotr Rakowski pisze:Ale to jest mało możliwe, żeby Ci aż tak przekłamywał. Jeśli masz tak, że każdy następny element jest cięty bliżej o zwiększający się o tyle samo interwał to przecież musisz po prostu przeskalować maszynę (dać inną ilość kroków na mm posuwu).
Nie wiem czy się zrozumieliśmy... chociaż sam już nie wiem jak to do końca było... po wyfrezowaniu 30 szt już gołym okiem zauważyłem, że zestaw otworów nie jest właściwie rozmieszczony w stosunku do całego materiału, błąd powstawał w pierwszym wejściu frezu, za każdym razem tyciu w innym miejscu, dalej jak frezowała wymiary pasowały, wymiary otworów i odstępy miedzy nimi też pasowały... tylko jak powracała na zero to już w innym miejscu była... ale to nie ważne do plazmy to nie przeszkadza bo tnie sie po jednej sztuce... a do frezowania pudełek zacząłem budować drugą na śrubach link poniżej "Maszynka 3" zapraszam do postu

Awatar użytkownika

gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

#27

Post napisał: gaspar » 27 lis 2010, 16:23

No tak ale jak by w grawerowaniu mosiądzu lub aluminium takie cyrki były to katastrofa.
Zwłaszcza jak grawerujesz różnymi frezami i często wracasz do 0 przedmiotu by np. zmienić narzędzie.
Śmieszy mnie jak niektórzy piszą, że taka a nie inna maszynka to do grawerowania się nadaje a do frezowania już raczej nie. Chyba nigdy nie mieli do czynienia z grawerowaniem zarobkowym ;)
Ja właśnie w swojej zacząłem mieć luz w osi X i wywaliłem wszystkie trapezy i zmieniłem na toczne. Przynajmniej spokój.

Sory za OT, ale chciałem zwrócić uwagę, że powrót do punktu 0 przedmiotu z jak najmniejszym błędem jest niezbędny!
https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Awatar użytkownika

wood carver
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1243
Rejestracja: 28 lip 2006, 19:14
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

#28

Post napisał: wood carver » 27 lis 2010, 18:20

Kolego Rayford...

Mam frezarkę na listwach i codziennie obrabiam pliki do 1 000 000 linii kodu...a bywają i większe
frezarka pracuje 12-14 godzin bez przerwy w zależności od roboty. A bywają roboty, że się obrabia element kilka dni.A tnę serie nie po 30 sztuk a po 300 -500 sztuk. Według twojej teorii powinienem mieć przekłamania rzędu kilku cm...natomiast maszyna zawsze wraca do miejsca wyjścia. Pewnie mierząc czujnikiem zegarowym można się dopatrzyć jakiś przekłamań...ale na pewno nie w mm czy cm ;)

Dobre listwy + profesjonalne przekładnie planetarne z odpowiednim przełożeniem dobranym do charakterystyki pracy+dobre silniki nie ma takiej opcji zeby mi się sprzęt pogubił czy zepsuł jakiś materiał...

Awatar użytkownika

Rayford
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 846
Rejestracja: 03 paź 2006, 20:45
Lokalizacja: Gołdap

#29

Post napisał: Rayford » 27 lis 2010, 20:42

wood carver pisze:Według twojej teorii powinienem mieć przekłamania rzędu kilku cm...natomiast maszyna zawsze wraca do miejsca wyjścia.
To nie teoria do wszystkich maszyn na listwach... to fakt istniejący w mojej maszynie... .Całkiem nie wątpię w to co piszesz... wszystko zależy od przekładni i ile tych kroków na milimetr... jak ja mam w jednej osi wyliczone do jednego miejsca po przecinku a w drugiej do dwóch miejsc po przecinku, a maszyna ma 3m długości to zbiera się tego błędu trochę... . Ile kroków masz na 1 mm, masz coś po przecinku ?

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#30

Post napisał: syntetyczny » 28 lis 2010, 00:08

Ile kroków masz na 1 mm, masz coś po przecinku ?
Mnie się wydaje, że to kwestia niecałkowitego podziału kroku? Że na jeden krok silnika przypada133,333333333 kroków na 1mm posuwu.Tak jak to się ma w śrubie 14 z 3mm skokiem? I program po prostu gubi wartości po przecinku? Tak mi się wydaje? Czy, źle myślę...
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”