Naczytałem sie juz niemało na tym forum, ale czas przystąpić do działania. W pierwszej kolejności chciałbym opracować w miarę rozsądny projekt a następnie sukcesywnie go wykonywać. Nie mogę określić czasu realizacji, ale z moim wolnym czasem to conajmniej kilka miesięcy.
Projekt ma dotyczyć plotera frezującego, przeznaczonego do obróbki płyt meblowych (wiórowych), HDF oraz twardego drewna (bukowego, dębowego itp.). Opracowanie konstrukcyjne wykonuję w Solid Edge v20.
Założenia.
Pole robocze: 1000 x 650 x 60.
Oś X - 2 śruby kulowe, oś Y 1 śruba kulowa, oś Z 1 śruba trapezowa.
Szacowana dokładność obróbki (minimalna jaką chciałby uzyskać): 0.25 mm
Ploter przeznczony ma byc przede wszystkim do wiercenia pionowych otworów (w znacznej większośći przypadków), a także frezowania otwórw konstrukcyjnych (np. pod zaiwasy puszkowe).
Obecnie wzoruję się na konstrukcji kolegi gmaro (Ploter frezujący z brama ruchomą). Niestety nie mam doświadczenia w cnc i ogólnie konstrukcji maszyn, chociaż zawodu jestem mechanikiem.
Na obecnym etapie mam przygowany bardzo zgrubny model maszyny.
Ogólny zarys maszyny

Rama dolna freazrki

Chciałby rozpocząć od ramy. Konstrukcja oparta jest na dwóch podłużnicach z profilu zamkniętego 80x80x1200 (długość oszacowana tymczasowo). Podłużnice połączone są poprzeczkami 20x40x900, pod którymi wspawano wzmocnienia. Do podłużnic przyspawano płaskowniki przeznaczone do bazowania prowadnic. Prowadnice z wałka 20 mm podparte będą na całej długości wspornikiem alumionowym (koszty).
I teraz zaczynają się schody. Zastanawiam się nad kilkoma rozwiązaniami, a mianowicie:
1. Czy ramę mocować jeszcze do jakiejść podstawy? Widziałem w niektórych rozwiązaniach podparcie takich podłużnic przy pomocy regulowanych nóżek.
2. Rama stalowa po spawaniu powinna być zapewne poddana wyżażeniu? Ostatecznie płaskowniki muszą zostać przeszlifowane lub przefrezowane w celu ustalenia bazy prowadnic.
3. U kolegi gmaro widziałem stół roboczy wykonay z jakiejść sklejki. Co Wy na to jeżeli chodzi o mój przypadek.
4. Gdzie poprowadzić śruby napędowe osi X. Początkowo chciałem umieścić je w pobliżu wałków, ale wydaje się, że to niepotrzebnie poszerzy konstrukcję. Myślę więc o umieszczeniu śrub pod podłużnicami, dlatego brama jest tak wydłużona.
5. Otwory pod mocowanie wałków podobnie jak i frezowanie powierzchni płaskowników zlecę w warsztacie, ale jak umieścić śruby aby uzyskać równoległość w stosunku do prowadnic. Zastanawiam sie nad zastosowaniem obudowy łożyskowej w jkaimś mechaniźmie regulacyjnym, chyba że są gotowe i sprawdzone rozwiązania.
No cóż to na razie tyle, ale pewnie pytań będzie jeszcze niemało. Liczę na Waszą pomoc i pozdrawiam.