Strona 1 z 12

Ploter/frezarka 3 osiowy rama metalowa

: 01 cze 2010, 19:45
autor: syntetyczny
Witam,
jest to mój pierwszy post na tym zacnym forum. Buduję ploter/frezarkę o konstrukcji, która ma się opierać o ramę stalową( którą już wykonałem, zdjęcia poniżej).
W chwili obecnej mam elektronikę (którą wykonałem sam, korzystając z forum elektroda oraz stronę pana ottopa), ramę ,wrzecionko (dremel z serii 300), silniki minebea 3V/1.2A i zasilacz impulsowy do zasilania całej machiny.

W chwili obecnej stoję przed wyborem śruby napędowej. Ponieważ jest to konstrukcja nisko budżetowa to w grę wchodzą jedynie ogólnie dostępne pręty gwintowane. Silniczki mają kółka zębate o średnicy 11mm i na nie zamierzam zamontować sprzęgła (z wężyka gumowego) i przymocować do śruby napędowej (zastanawiam się nad zastosowaniem podpór).

Jaką średnicę śruby zastosować?
Maszyna ma mieć pole pracy 400x400x200. Głównie ma służyć do obróbki PCB, pleksi i drewna. Silniczki mają moment 0.4Nm (podobno) będę je zasilał 30Voltami(stosując zalecenia przy doborze zasilaczy z forum mogę je zasilać 20 krotnością napięcia znamionowego) i będą pracować na półkrokach.

Konstrukcja metalowa:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

: 01 cze 2010, 20:45
autor: namemartin
Witam
syntetyczny pisze:ramę stalową( którą już wykonałem
Chyba nie do końca wykonana... Prowadnic nie zamontujesz w powietrzu...
syntetyczny pisze:W chwili obecnej stoję przed wyborem śruby napędowej.
Tabela skoków/średnicę prętów metrycznych może pomóc w wyborze.
Obrazek
syntetyczny pisze:Jaką średnicę śruby zastosować?
Taką, żebyś mógł programowo ustawić prawidłową rozdzielczość.
I co ważne, żeby to silniki pociągnęły i nie gubiły kroków. Pręty metryczne do prostych nie należą i w ogóle występuje większe tarcie niż przy trapezowych. Weź pod uwagę moment silników i ogólnie opory tarcia, nieosiowy montaż, nierównoległości... , które na pewno będą występowały (normalne).

Silniczki słabiusieńkie. Spore pole robocze. Wolne to będzie strasznie. Mocniejszych motorów poszukaj co najmniej o 100%+

: 01 cze 2010, 20:51
autor: syntetyczny
O prawda, nie wspomniałem o prowadnicach. Zakupiłem prowadnice szufladowe. Pole robocze podane w mm oczywiście:}

Owszem nie będzie to za szybkie, ale nie na tym mi zależy. Jest to moja pierwsza konstrukcja, powiedzmy, edukacyjna.

: 01 cze 2010, 21:03
autor: namemartin
syntetyczny pisze:Pole robocze podane w mm oczywiście:}
Tak wiem. Dlatego piszę. Tym bardziej 400x400 na szufladowych prowadnicach to bardzo dużo. 200 w Z-etce to koszmarnie dużo. 50-100 dla edukacji wystarczające (i nie tylko). Obawiam się, że silniczek nie dźwignie takiej Z-etki. Od razu pomyśl o jakiejś przeciwwadze lub sprężynie, która pozwoli jej "oddychać" w miarę swobodnie.
syntetyczny pisze:Jest to moja pierwsza konstrukcja, powiedzmy, edukacyjna.
O to chodzi. Od czegoś trzeba zacząć. Ważne, żeby projekt doprowadzić do końca.

: 01 cze 2010, 21:20
autor: syntetyczny
Czyli zmniejszyć swoje ambicję na długość Z. A co do śruby to zastanawiałem się nad M12.

: 01 cze 2010, 21:45
autor: namemartin
syntetyczny pisze:Czyli zmniejszyć swoje ambicję na długość Z
Pewnie, że tak. Czy kiedykolwiek włożysz kloca drewnianego o wys. ok 200mm? Pewnie nie, a nawet jeśli to nic nie wytniesz przecież.
syntetyczny pisze:A co do śruby to zastanawiałem się nad M12
Liczba kroków silnika 200 na obrót. Na półkroku wyjdzie 400, dzieląc to na skok śruby 1,75 daje nierówny wynik, a silnik nie wykona 228,571429 kroków , więc maszyna będzie przekłamywać na wymiarach. Szukaj śruby z gwintem podzielnym bez przecinków. Myślę, że fi8 będzie odpowiedni. Jak dasz fi14 to może być ciężko ze względu na skok małe silniki będą miały więcej pracy...

: 02 cze 2010, 13:50
autor: bartuss1
syntetyczny pisze:która ma się opierać o ramę stalową( którą już wykonałem,
mozesz mi wyjasnić dlaczego za bramkę jest konstrukcja z rur ? i czy to co na zdjeciach to juz wysztko pospawane czy tylko zajawka ?, bo jakkoliwke do osi poziomej mozna przykrecic kawalek plyty meblowej i do niej prowadnice i reszta, tak w bramce na oś poprzeczna chyba nie przykrecisz do tego od czola płyty wiórowej ? chociaż ...

: 02 cze 2010, 14:31
autor: syntetyczny
Owszem, brama jest z rur zespawana. Zrobiłem tak bo nie miałem już więcej profili, a i tak prowadnice i cała reszta będzie montowana na płycie osb,albo na sklejce więc nie ma różnicy na czym będzie się to 3mać(czy to profil,czy rura). Zależy mi na zachowaniu sztywności, a na tej konstrukcji można się podciągać i się nie wygnie:P Zrobiłbym całe z kątowników, ale do warsztatu mam dostęp jedynie w niektóre weekendy.

Przykręcić się da spokojnie.

: 02 cze 2010, 15:47
autor: smouki
syntetyczny pisze:a na tej konstrukcji można się podciągać i się nie wygnie:P
jak się na tym podciągałeś, to akurat sprawdziłeś najmniej narażony na wyginania element konstrukcji, przynajmniej u podstawy bramki wspawaj jakieś wsporniki do podstawy z obu stron, jakieś trójkąty czy coś. spróbuj się pohuśtać na bramie to zobaczysz gdzie się wygnie i właśnie tam się będzie wyginać podczas pracy

[ Dodano: 2010-06-02, 15:52 ]
coś takiego dwa warianty, w zależności od tego jakim materiałem dysponujesz

[ Dodano: 2010-06-02, 15:55 ]
coś takiego dwa warianty, w zależności od tego jakim materiałem dysponujesz
Obrazek

: 02 cze 2010, 17:49
autor: syntetyczny
trójkąty z blachy wystarczą?