Potrzebna pomoc w identyfikacji frezarki

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
m.j.
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 693
Rejestracja: 30 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Świdnik
Kontakt:

Potrzebna pomoc w identyfikacji frezarki

#1

Post napisał: m.j. » 28 cze 2010, 07:33

Witam!!!
Jako, że przystawka frezerska w tokarce ma znikome możliwości parę dni temu zakupiłem taką oto frezarkę na obudowie której widnieje napis: NOVAMILL
Obrazek
Obrazek

Niestety tablica znamionowa jest zatarta maksymalnie i nie da się z niej nic odczytać. Reasumując wiem tylko tyle, że frezareczka jest firmy bądź jest to model Novamill, Jest to prawdopodobnie maszynka włoska ponieważ napisy przy włącznikach oraz silniku są po włosku. Silnik 3-fazowy o mocy 1KM (pisało 0.8/1 HP), napęd na paski, posów automatyczny w osi-X, głowica pozioma o stożku MK2 oraz pionowa ze stożkiem MK3. Bicie na stożku trzpienia zamontowanego do głowicy pionowej poniżej 0.01 :smile:
Obroty od 150 do 1500. Jest przełącznik wolne/szybkie obroty, tak więc silniczek działa w dwóch prędkościach. Wszystko jest w b.dobrym stanie i nie wyjechane oraz co dla mnie istotne - mało skomplikowane w budowie. Frezareczka jest nieduża ale ciężka - do transportu musiałem wszystko rozmontować. Posiada działającą pompkę na chłodziwo wraz z wężem. Wszytsko oprócz paru śrubek wygląda na oryginalne. Maszynkę odkupiłem od grawera.
Więcej fotek bardziej szczegółowych zapodam wkrótce. Przydała by mi się jakaś DTR-ka lub jakiekolwiek informacje. Wprawdzie maszyna jest sprawna (była przy mnie włączana) i nie potrzebuje remontu jednakże warto wiedzieć coś więcej niż tylko moc silnika i nazwę odczytaną z obudowy. Maszynka chyba jest dość stara. Ponoć w 80 latach przywiózł ją inny grawer z Belgii. Tak więc ciężkiego żywota nie miała :smile:

[ Dodano: 2010-08-20, 14:25 ]
Trochę poszperałem w necie na włoskich stronach i wyszperałem takie coś:
Obrazek
Na stronce wygląda to tak:
http://www.cst-snc.it/EN/pro_ZERO.htm
A dane techniczne to:

Spindle taper ISO 30
Spindle speeds No. 8
R.P.M. No. 180 ÷ 1600
Max. distance between the spindle axis and the table mm. 335
Table
Working surface mm. 710 x 170
Number and width of Tee slots n° - mm. 3 - 12
Range of slots mm. 45
Stroke
Manual longitudinal stroke mm. 420
Manual transversal stroke mm. 170
Manual vertical stroke mm. 355
Power
2 speed motor HP. 1,5 / 1
Motor driven pump power HP. 0,15
Approx. weight
Weight, with normal accessories Kg 450

Wprawdzie mam inny Spindle taper :razz: bo na MK3 (głowica pionowa) i MK2 (pozioma) a nie na ISO30 , mniejszą moc silnika, ale reszta parametrów i wygląd bardzo podobny. Więc wyglada na to, że moja frezka to jakiś stary model tej firmy.
Zresztą firma ma też coś małego dla hobbystów wżącego 200kg:
http://www.cst-snc.it/EN/pro_L.htm
Ciekawe jak cena bo byłaby to niezła alternatywa dla chińszczyzny.


tokarka NARVIK "made in Taiwan", frezarka Hartford (klon Bridgeporta "made in Taiwan"), frezarka Bridgeport w takcie przeróbki na CNC, frezarka CNC DIY, trochę pomniejszych klamotów

Tagi:

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”