Mała ktosntrukcja do protorypów PCB

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Sokol_09334
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2009, 18:33
Lokalizacja: Krosno

Mała ktosntrukcja do protorypów PCB

#1

Post napisał: Sokol_09334 » 24 sty 2010, 15:27

Witam
To mój pierwszy temat na tym forum wiec za wszelkie niejasności przepraszam. Mój plan będzie opierał się na stworzeniu konstrukcji obrabiarki przeznaczonej do tworzenia PCB.
Założenia sa takie aby:
- pole obróbki A4,
- skupienie się na na dużej dokładności osi Z
- prawdopodobnie do konstrukcji wykorzystam wrzeciono kress 800 W
- sterownik napewno oparty na własnej konstrukcji,
- konstrukcja metalowa oparta prawdopodobnie na sztywnej bramie,

Do dyspozycji prawdopodobnie będę miał pana z znajomościami w zakładzie który postara się pomóc w tworzeniu projektu, posiada wszelkie obrabiarki wiec stawiam na wysoką precyzje wykonania.

Projekt konstrukcji planuję wykonać w programie Autodesk Inventor.

A teraz kilka pytań do wszystkich.
Czy da się osiągnąć precyzje ok 2 um na osi Z jeśli tak to na jakich śrubach ?
Jaka konstrukcja będzie lepsza, sztywna czy ruchoma brama ?
Jakie silniki stosować do przesuwów ?

Pozdrawiam Sokol_09334



Tagi:

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#2

Post napisał: bartuss1 » 24 sty 2010, 15:30

o mikronach można smiało zapomnieć
setka to juz wyzwanie :D
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
Sokol_09334
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2009, 18:33
Lokalizacja: Krosno

#3

Post napisał: Sokol_09334 » 24 sty 2010, 15:38

hehe no z tym to przesadziłem ... chodziło mi o dokładność ok 0.01 mm da się takie coś uzyskać ... Jaką największa można uzyskać ?


Pawel2420
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 23 gru 2009, 21:48
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mała ktosntrukcja do protorypów PCB

#4

Post napisał: Pawel2420 » 24 sty 2010, 17:44

Sokol_09334 pisze:Mój plan będzie opierał się na stworzeniu konstrukcji obrabiarki przeznaczonej do tworzenia PCB.
Mam pytanie z wynikające z czystej ciekawości. Czy przemyślałeś ekonomiczny sens całego projektu ? Metoda fotochemiczna wykonywana PCB jest przecież znacznie tańsza i daje zdecydowanie lepsze rezultaty.


KuchateK
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 46
Rejestracja: 27 paź 2006, 21:02
Lokalizacja: NY, USA

#5

Post napisał: KuchateK » 25 sty 2010, 07:16

Metoda ta też wymaga dużo więcej samodzielnej pracy. Czasem warto dopłacić zaspokajając przy okazji własnego lenia :)


MarK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 108
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:32
Lokalizacja: Lublin

#6

Post napisał: MarK » 25 sty 2010, 11:19

witam!

jakiś czas temu "popełniłem" konstrukcję takiego plotera. obszar roboczy to 370x280x55mm. konstruowałem go właśnie z myślą o frezowaniu PCB, wzorując się na konstrukcjach firmy LPKF. jak się okazało, oprócz pcb, ploter frezował z powodzeniem również drewno, tworzywa sztuczne i nawet dural.

konstrukcja z duralu, prowadnice to wałki fi 16 niepodparte (!!!), napęd - silniki krokowe (około 1A) i śruby trapezowe. w osiach X, Y śruby fi 16x4, w osi Z śruba Tr10x2. do tego nakrętki dzielone, ze sprężyną pomiędzy, dla łatwego kasowania luzu.
przy półkrokowej pracy silników (400 kroków na obrót) dawało to teoretyczną rozdzielczość 0,005mm w osi Z (w praktyce nie było aż tak pięknie :-) ) ruchoma brama i wrzeciono Metabo 650W. program sterujący: EMC2 (linuxcnc).

Była to konstrukcja niskobudżetowa - ploter budowałem właściwie z tego co akurat miałem pod ręką - stąd niepodparte wałki i śruby trapezowe. pomimo to pracował zaskakująco dobrze, również przy frezowaniu pcb.

jeśli chodzi o konstrukcję plotera (ruchoma brama, czy sztywny), to w mojej ocenie, do frezowania pcb, nie ma to aż tak dużego znaczenia.
jeśli chodzi o "aspekt ekonomiczny" - od kiedy skonstruowałem ploter, już nigdy więcej nie myślałem o fotochemicznym wykonywaniu płytek prototypowych. jak zauważył kolega KuchateK, baaardzo dużo pracy ręcznej. w przypadku plotera program generuję pod Eagle, mocuję płytkę, zakładam freza, puszczam program i ... idę robić coś innego :-) frezy, to koszt porównywalny z ceną laminatu (allegro). jednak ma to sens w przypadku płytek prototypowych/jednostkowych.

jeśli chcesz i byłoby to pomocne, mogę podesłać Ci projekt mojego plotera.

pozdrawiam.


Autor tematu
Sokol_09334
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2009, 18:33
Lokalizacja: Krosno

#7

Post napisał: Sokol_09334 » 26 sty 2010, 15:52

No jeśli jest taka możliwość to bardzo bym prosił ... [email protected] ... No ja prawdopodobniej zrobię to na sztywnej bramie i zastosuje sobie na Z śruby kulowe z małym skokiem gwintu do tego sterownik 1/8 i powinno być ok. Jeśli robi się płytki w dużych ilościach lub często to wszystko się zwraca bo wykonanie prototypu w jakiejś firmie wychodzi min 30 zł za samą płytkę ... pieniądze to jeszcze nic ale czas na który się czeka to 2 tyg a ja płyteczkę wykonam w godzinę na pewno po dużo mniejszym koszcie. Pytanie jeszcze do Mark ...

Jaką najmniejszą odległość między ścieżkami dasz radę wykonać ?

[ Dodano: 2010-01-26, 15:53 ]
No i jak jest z płytkami dwustronnymi ?


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2166
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#8

Post napisał: qqaz » 26 sty 2010, 19:37

Nie żeby złośliwie ale najwyższy profesjonalizm z najwyższą bezawaryjnością ze stosowaniem podzespołów najlepszej jakości jakoś kłóci się z błędami ortograficznymi na firmowej stronie. Warto poprawić.
Tu na forum się nie czepiam - literówki, i na żywo, ale tam???

A co do maszynki to popieram - szczególnie ze względu na wiercenie. Same obwody to tak czy siak można wytrawić. - ale wiercenie z ręki zawsze będzie widać. I koszt wierteł HSS zużytych przy recznym wierceniu lub połamanych z węglika z pewnością jest argumentem za posiadaniem maszynki.
Stała brama, jeżeli budżet bardzo boli to mocniejsze silniki na trapezowych śrubach z napietym kasowaniem luzu np sprężyną ( dlatego dołożyć razem te 300zł do silników) i kolega uzyskuje powtarzalność 0,01 bez żadnego problemu.


Autor tematu
Sokol_09334
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 6
Rejestracja: 18 sty 2009, 18:33
Lokalizacja: Krosno

#9

Post napisał: Sokol_09334 » 27 sty 2010, 18:40

Jakie błędy ? To nie jest strona firmowa ;p cała strona jest przygotowywana a tam była tylko taka oo ... No właśnie zabrałem się za projekt i jak go skończę to na pewno go jakoś pokaże ...

Potrzebne mi są jeszcze jakieś informacje na temat protokołu wysyłanego przez program Mach ? Ma ktoś takie informacje ?


MarK
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 108
Rejestracja: 28 sty 2006, 08:32
Lokalizacja: Lublin

#10

Post napisał: MarK » 27 sty 2010, 20:25

odległość między ścieżkami zależy przede wszystkim od średnicy freza, a dokładnie od średnicy stopki freza. przy generowaniu programu obróbczego wymiar ten zakładam w granicach 0,15 - 0,2 mm. i można teoretycznie przyjąć, że taką minimalną odległość między ścieżkami jestem w stanie wykonać :-)

jeszcze nie frezowałem płytek dwustronnych, choć przymierzam się do tego już prawie rok :grin: (ciągle udaje mi się zmieścić z moimi konstrukcjami na płytce jednostronnej). planuję bazować płytkę na dwóch kołkach ustalających, tak jak to poleca np. firma LPKF w jednej z instrukcji. polecam poszperać w pdf-ach na stronie www.lpkf-usa.com (trzeba się zarejestrować) lub na stronie firmy T-Tech, www.t-tech.com

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”