Pierwsza frezarka - 300x420x200 - pomoc mile widziana

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Venetian
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 12 mar 2007, 23:26
Lokalizacja: Opole(OP)

Pierwsza frezarka - 300x420x200 - pomoc mile widziana

#1

Post napisał: Venetian » 21 gru 2009, 12:55

Witam

Mam lat 22 i studiuję Mechanikę i Budowę Maszyn. Mam zacięcie do majsterkowania i postanowiłem zbudować frezarkę CNC. To będzie moja pierwsza konstrukcja i nigdy nic takiego nie robiłem więc pomoc i krytyka ze strony bardziej doświadczonych będzie bardzo, bardzo mile widziana.

Założenia :
Pole robocze : 300x420x200 [mm]
Układ bramy
Najtwardszy obrabiany materiał : aluminium
Praca max. kilkanaście godzin w tygodniu

Z budową mi się zdecydowanie nie spieszy dlatego najpierw chciałbym porządnie zastanowić się nad projektem. Wiadomo że pierwsza maszyna nie powinna się rzucać na jakąś kosmiczną technologię, natomiast chętnie zastosuję jakieś innowacyjne rozwiązania które mogłyby się okazać korzystne, nawet za cenę czasu i pewnych kosztów.

A teraz pytania :)

1. Po pierwsze liczba osi. Na początek planuję 3 podstawowe, natomiast chciałbym zarezerwować w konstrukcji możliwość dobudowania obrotu narzędzia później. Rozumiem że wobec tego na pewno będę musiał uwzględnić dodatkową masę i wymiary ale czy coś jeszcze ? I czy w ogóle to ma sens.

2. Materiał konstrukcji. Z dotychczasowej lektury forum ogarniam że stół najprościej zrobić stalowy spawany, natomiast myślałem o wykonaniu korpusu bramy z odlewu żywicy epoksydowej, zbrojonej i wypełnianej z uwagi na mniejszą masę, lepsze tłumienie drgań i łatwiejszą obróbkę w warunkach piwniczno-garażowych. Widziałem że dawno temu był tu taki temat ale chyba nie spotkał się z powszechną aprobatą.

3. Napęd osi X. Czy zastosowanie dwóch śrub napędowych po każdej stronie jest dużo tańsze od listw zębatych ? Zastanawiam się czy przy takich wymiarach ma to już sens.

4. Czy jest ktoś z okolic Opola kto chciałby cały ten temat "oplotkować" przy zupce chmielowej ?
Ostatnio zmieniony 21 gru 2009, 13:56 przez Venetian, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#2

Post napisał: zacharius » 21 gru 2009, 13:42

czemu takie nietypowe XY?
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
Venetian
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 12 mar 2007, 23:26
Lokalizacja: Opole(OP)

#3

Post napisał: Venetian » 21 gru 2009, 13:56

Zaokrąglony format A3

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#4

Post napisał: zacharius » 21 gru 2009, 14:18

ano tak :) nie dopatrzyłem.

1. obrotu narzędzia czy obrabianego przedmiotu, jak na mnie ma to sens jak najbardziej.

2. stal jest stal, na żywicy sie nie znam.

3. Przy ruchomej bramie 2 sruby tak. wymiar niezbyt duży więc listwy w sumie na życzenie.

4. nie bardzo :)
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
Venetian
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 12 mar 2007, 23:26
Lokalizacja: Opole(OP)

#5

Post napisał: Venetian » 21 gru 2009, 14:30

1. obrotu narzędzia. Chociaż pomysł z obrotem przedmiotu jest ciekawy, tylko że wtedy robimy prawie tokarkę z tego co rozumiem i pewnie gabaryt to ma konkretny takie urządzenie.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#6

Post napisał: zacharius » 21 gru 2009, 14:45

wszystko jest kwestia pomysłu jak to rozwiązać i jakiej wielkości przedmiot docelowo ma być obracany.
wydaję mi się iż jednak kręcić przedmiotem jest prościej i dokładniej ostatecznie niż wrzecionem, ale to może bardziej doświadczeni koledzy się wypowiedzą.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#7

Post napisał: gmaro » 21 gru 2009, 15:54

Przy polu 420x300 sugerował bym konstrukcje ze stała brama -sztywność większa i mniej problemów z koszeniem bramy itd :wink:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#8

Post napisał: piwkot » 21 gru 2009, 16:20

Tez rozważałbym konstrukcje stałej bramy. Po pierwsze większa sztywność; zakładając ruchome wrzeciono to jest to tym bardziej ważne, po drugie przy takim małym obszarze roboczym stosowanie dwóch śrub napędowych jest lekka przesadą. Konstrukcja stałej bramy nie będzie zajmować wiele więcej miejsca a jest dużo prostsza w budowie. Osobiście uważam, że stosowanie ruchomej bramy jest zasadne konstrukcyjnie i ekonomicznie przy osi przekraczającej 100 cm.


Autor tematu
Venetian
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 7
Posty: 9
Rejestracja: 12 mar 2007, 23:26
Lokalizacja: Opole(OP)

#9

Post napisał: Venetian » 21 gru 2009, 19:25

Hmm... niechaj więc będzie stała brama.

Mam jeszcze na pewno pytanie o software. Obecnie całkiem gładko posługuję się AutoCAD'em i SolidEdge'em ale te programy jakie są, każdy widzi. Będę się uczył czegoś poważniejszego, natomiast zastanawiam się który program najłatwiej porozumie się z mach3 czy jakkolwiek innaczej będzie można z niego wydobyć kod-G. Nie chodzi mi o kod-G dla płyt z rozstawionymi otworami, tylko raczej jakąś powykrzywianą powierzchnię dla formy do odlewu. Najbardziej do tej pory brałem pod uwagę catię i inventora...

Awatar użytkownika

frezowacze
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 224
Rejestracja: 19 lut 2008, 00:55
Lokalizacja: Krak

#10

Post napisał: frezowacze » 21 gru 2009, 19:48

jezeli do powierzchni typu"ART" to polecam artcama

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”