FREZARKA DO STALI KONSTRUKCJA METALOWA POLE ROBOCZE 240x300

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
davvvid
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 22 kwie 2009, 00:50
Lokalizacja: Słupsk

FREZARKA DO STALI KONSTRUKCJA METALOWA POLE ROBOCZE 240x300

#1

Post napisał: davvvid » 22 gru 2009, 22:09

Witam wszystkich.Od pewnego czasu przeglądam tematy zamieszczane na forum i jestem pod wrażeniem jakie możliwości posiadają wasze urządzenia .Ze względu na zainteresowania i możliwości postanowiłem sam skonstruować frezarkę która bedzie konstrukcyjnie dosyć stabilna i bedzie umożliwiała obróbkę stali.Powoli dobiega koniec moich studiów inżynierskich i projekt tej obrabiarki będzie częścią pracy dyplomowej.Na konstrukcje i wykonanie maszyny mam rok.Jestem pełen optymizmu i mam nadzieje że tyle czasu w zupełności mi wystarczy.Mam nadzieje ze pewne określenia nie będą dla was rażące ale jest to moja pierwsza własna konstrukcja.
Nie bede się za dużo rozpisywal wiec przejdę do konkretów.
Na budowę tej maszyny mam zamiar przeznaczyć ok 3 tyś i będzie to konstrukcja prosta wykorzystującą elementy dostępne w sklepach internetowych.Na początku zajmę się problemami konstrukcyjnymi, sterowanie zostawię sobie na później.Obrabiarka będzie pracowała w 3 osiach.Ruchomy stół w dwóch płaszczyznach poziomych oraz kolumna z ruchomą osią pionową.
Ramą frezarki będzie dwuteownik IPE 260 w którego wnętrzu umieszcze prowadnice liniowe w postaci wałków podpartych na całej długości o średnicy 25.Chciałbym zadać wam pierwsze pytanie:
Czy taka konstrukcja stołu krzyżowego spełniła by swoje funkcje?
Krótki opis budowy:
2 płyty stalowe o grubości 10,prowadnice liniowe podparte 25x500.Płyty będą skręcone razem aby była możliwość przykręcenia obudowy łożysk.Zastanawiam się na dodaniu jeszcze jednego łożyska w każdym rzędzie.Za wszelkie info wielkie dzięki.

[ Dodano: 2009-12-22, 22:20 ]



Tagi:

Awatar użytkownika

unix
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 138
Rejestracja: 15 gru 2007, 17:39
Lokalizacja: Mielec

#2

Post napisał: unix » 22 gru 2009, 22:24

Trudno się będzie w tym budżecie zmieścić ale życzę powodzenia w budowie, no i oczywiście pozytywnej obrony :D
Testy wydajności są jak seks. Wszyscy chcą tego, każdy wie, jak to zrobić, ale nikt nie wie, jak porównać.


Autor tematu
davvvid
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 22 kwie 2009, 00:50
Lokalizacja: Słupsk

#3

Post napisał: davvvid » 22 gru 2009, 23:22

Wielkie dzięki.Mam nadzieje ze projekt zakończy się sukcesem a co do budżetu to zawsze coś tam można dolożyć.Może jakieś sugestie dotyczące mojego rozwiązania stołu krzyżowego?


bujan24
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 28 sie 2008, 21:00
Lokalizacja: Sieradz

Re: FREZARKA DO STALI KONSTRUKCJA METALOWA POLE ROBOCZE 240x

#4

Post napisał: bujan24 » 22 gru 2009, 23:38

Krótki opis budowy:
2 płyty stalowe o grubości 10,prowadnice liniowe podparte 25x500.Płyty będą skręcone razem aby była możliwość przykręcenia obudowy łożysk.


Witaj , myśle ze skręcenia dwoch plyt mozna by uniknac , dac plyte powiedzmy wytrzymalszą o grubosci 15mm dla solidnej konstrukcji koszt niewiele wzrasta .


Zobacz co stosuje:
Łozyska z oprawami pojedyńcze osi X, a podwojne w osi Z. Otwory montazowe lozysk w ten sposób mijaja sie ,zobacz Rysunek


Obrazek


Autor tematu
davvvid
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 22 kwie 2009, 00:50
Lokalizacja: Słupsk

#5

Post napisał: davvvid » 22 gru 2009, 23:52

Wielkie dzięki.Wlasnie takie rozwiązanie też rozważalem ale wydawalo mi się ze 2 łozyska liniowe na doł to za mało dlatego dalem dwie płyty aby w razie czego dodac jeszcze po jednym lożysku.Dobrze się zachowuje taki stół przy frezowaniu stali?Po analizie materiałow wydaje mi się że to jedne z tańszych rozwiązań.
Przeglądając wiele projektów wybrałem takie rozwiązanie frezarki.Moja bedzie miała dlugość podstawy 800 a wysokość ok 700.Jak myślicie czy to dobra i stabilna konstrukcja?
http://pl.tinypic.com/view.php?pic=adpa45&s=6

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#6

Post napisał: gmaro » 23 gru 2009, 06:56

davvvid pisze:Jak myślicie czy to dobra i stabilna konstrukcja?
http://pl.tinypic.com/view.php?pic=adpa45&s=6
Miałem ją możliwość zobaczyć na żywo , kawał dobrej roboty zresztą temat dotyczący budowy jest na forum .Ten układ klasyczny rozwiązania frezarki jest godny do naśladowania .

FREZARKA DO STALI - piszesz coś co mnie przeraża przy tym budżecie. Jeśli to ma być częścią pracy dyplomowej to będzie złym stwierdzeniem i przykładem . Chyba że promotor nie będzie w temacie a całość pracy będzie sztuką dla złej sztuki. Zmień opis do materiałów takich jak aluminium , drewno itp..

Czekam na dalszy rozwój tematu :wink:
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


piwkot
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 188
Rejestracja: 02 lut 2008, 21:44
Lokalizacja: Kielce

#7

Post napisał: piwkot » 23 gru 2009, 07:52

Ja robie typowo amatorska konstrukcjie z lignofolu do obrobki drewna i sie raczej w 3 tys nie zmieszcze... Ale zycze powodzenia :smile:

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#8

Post napisał: zacharius » 23 gru 2009, 10:57

w 3 tysi z samą konstrukcją bez silników elektroniki i wrzeciona powinno dać rade się zmieścić
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#9

Post napisał: gmaro » 23 gru 2009, 12:39

Panowie zrobi czy nie zrobi z tym budżetem ten tylko wie kto przerobił ten temat i zapewne na wielu czytających ten post wzbudził uśmiech na twarzy . Grunt aby powstał dobry projekt na miarę założeń stawianych maszynie .Zatem możemy dojść do wniosku , że dobra maszyna musi kosztować .Poczekajmy na dalszy rozwój tematu i żeby to nie było jak z wieloma tematami prowadzącymi donikąd .
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
davvvid
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 22 kwie 2009, 00:50
Lokalizacja: Słupsk

#10

Post napisał: davvvid » 24 gru 2009, 12:22

Oczywiście przewidziałem to że urządzenie które będe wykonywał może nie spełnić wszystkich funkcji które chciałbym aby wykonywało dlatego tematem mojej pracy jest frezarka do aluminium i drewna.Chciałbym podkreślić że bedzie to moja pierwsza tego typu konstrukcja której rame wykonam samodzielnie z większości materiałów które już posiadam.Praca będzie obrazowała problematyke konstrukcji ,sterowania oraz obsługe tego typu maszyn.Gdybym chciał wykonać frezarke do stali która miała by uczestniczyć w procesach produkcyjnych napewno przeznaczył bym na ten cel kwote duzo większą niz tą która podałem choć nie mowie że ta jest sztywna i ma wynieść równo 3 tyś.
Rame mam zamiar wykonać samodzielnie w taki sposób aby wszystkie elementy najpierw zostały ze sobą skręcone aby uniknąć przesunięć w trakcie spawania.Co do wrzeciona to chciałbym zastosować tego typu:
http://www.allegro.pl/item852304915_wrz ... 2_2kw.html
O postępach w mojej pracy będe starał się informować w miare systematycznie i mam nadzieje ze z waszą pomocą zakończy się ona sukcesem.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”