Strona 1 z 3

Pierwsza frezarka - 300x420x200 - pomoc mile widziana

: 21 gru 2009, 12:55
autor: Venetian
Witam

Mam lat 22 i studiuję Mechanikę i Budowę Maszyn. Mam zacięcie do majsterkowania i postanowiłem zbudować frezarkę CNC. To będzie moja pierwsza konstrukcja i nigdy nic takiego nie robiłem więc pomoc i krytyka ze strony bardziej doświadczonych będzie bardzo, bardzo mile widziana.

Założenia :
Pole robocze : 300x420x200 [mm]
Układ bramy
Najtwardszy obrabiany materiał : aluminium
Praca max. kilkanaście godzin w tygodniu

Z budową mi się zdecydowanie nie spieszy dlatego najpierw chciałbym porządnie zastanowić się nad projektem. Wiadomo że pierwsza maszyna nie powinna się rzucać na jakąś kosmiczną technologię, natomiast chętnie zastosuję jakieś innowacyjne rozwiązania które mogłyby się okazać korzystne, nawet za cenę czasu i pewnych kosztów.

A teraz pytania :)

1. Po pierwsze liczba osi. Na początek planuję 3 podstawowe, natomiast chciałbym zarezerwować w konstrukcji możliwość dobudowania obrotu narzędzia później. Rozumiem że wobec tego na pewno będę musiał uwzględnić dodatkową masę i wymiary ale czy coś jeszcze ? I czy w ogóle to ma sens.

2. Materiał konstrukcji. Z dotychczasowej lektury forum ogarniam że stół najprościej zrobić stalowy spawany, natomiast myślałem o wykonaniu korpusu bramy z odlewu żywicy epoksydowej, zbrojonej i wypełnianej z uwagi na mniejszą masę, lepsze tłumienie drgań i łatwiejszą obróbkę w warunkach piwniczno-garażowych. Widziałem że dawno temu był tu taki temat ale chyba nie spotkał się z powszechną aprobatą.

3. Napęd osi X. Czy zastosowanie dwóch śrub napędowych po każdej stronie jest dużo tańsze od listw zębatych ? Zastanawiam się czy przy takich wymiarach ma to już sens.

4. Czy jest ktoś z okolic Opola kto chciałby cały ten temat "oplotkować" przy zupce chmielowej ?

: 21 gru 2009, 13:42
autor: zacharius
czemu takie nietypowe XY?

: 21 gru 2009, 13:56
autor: Venetian
Zaokrąglony format A3

: 21 gru 2009, 14:18
autor: zacharius
ano tak :) nie dopatrzyłem.

1. obrotu narzędzia czy obrabianego przedmiotu, jak na mnie ma to sens jak najbardziej.

2. stal jest stal, na żywicy sie nie znam.

3. Przy ruchomej bramie 2 sruby tak. wymiar niezbyt duży więc listwy w sumie na życzenie.

4. nie bardzo :)

: 21 gru 2009, 14:30
autor: Venetian
1. obrotu narzędzia. Chociaż pomysł z obrotem przedmiotu jest ciekawy, tylko że wtedy robimy prawie tokarkę z tego co rozumiem i pewnie gabaryt to ma konkretny takie urządzenie.

: 21 gru 2009, 14:45
autor: zacharius
wszystko jest kwestia pomysłu jak to rozwiązać i jakiej wielkości przedmiot docelowo ma być obracany.
wydaję mi się iż jednak kręcić przedmiotem jest prościej i dokładniej ostatecznie niż wrzecionem, ale to może bardziej doświadczeni koledzy się wypowiedzą.

: 21 gru 2009, 15:54
autor: gmaro
Przy polu 420x300 sugerował bym konstrukcje ze stała brama -sztywność większa i mniej problemów z koszeniem bramy itd :wink:

: 21 gru 2009, 16:20
autor: piwkot
Tez rozważałbym konstrukcje stałej bramy. Po pierwsze większa sztywność; zakładając ruchome wrzeciono to jest to tym bardziej ważne, po drugie przy takim małym obszarze roboczym stosowanie dwóch śrub napędowych jest lekka przesadą. Konstrukcja stałej bramy nie będzie zajmować wiele więcej miejsca a jest dużo prostsza w budowie. Osobiście uważam, że stosowanie ruchomej bramy jest zasadne konstrukcyjnie i ekonomicznie przy osi przekraczającej 100 cm.

: 21 gru 2009, 19:25
autor: Venetian
Hmm... niechaj więc będzie stała brama.

Mam jeszcze na pewno pytanie o software. Obecnie całkiem gładko posługuję się AutoCAD'em i SolidEdge'em ale te programy jakie są, każdy widzi. Będę się uczył czegoś poważniejszego, natomiast zastanawiam się który program najłatwiej porozumie się z mach3 czy jakkolwiek innaczej będzie można z niego wydobyć kod-G. Nie chodzi mi o kod-G dla płyt z rozstawionymi otworami, tylko raczej jakąś powykrzywianą powierzchnię dla formy do odlewu. Najbardziej do tej pory brałem pod uwagę catię i inventora...

: 21 gru 2009, 19:48
autor: frezowacze
jezeli do powierzchni typu"ART" to polecam artcama