Mam nowe hobby, czyli lista elementów do budowy plotera :-(

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

mefiu
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 90
Rejestracja: 08 sty 2008, 22:39
Lokalizacja: Poznań

#11

Post napisał: mefiu » 02 gru 2009, 16:58

Mowa była tutaj o kawałkach wałka z przeznaczeniem na poszczególne osie. Stąd też chcę mieć
wałki 0.5m ze świadomym ograniczeniem sobie pola pracy.
Sorry, ale jeżeli wałki i śruby mają mieć równo po 0.5m to ja czegoś nie rozumiem.
Coś musi być dłuższe :)
Mówisz tutaj o rozwiązaniu polegającym na użyciu dwóch nakrętek i sprężyny między nimi?
Mówie, że jak z brązu to dwie. Ja mam zaplanowane po jednej na śrubę, ale IGUS, czyli nie z brązu.



Tagi:


pixes2
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 582
Rejestracja: 07 sty 2009, 18:38
Lokalizacja: Zgierz

#12

Post napisał: pixes2 » 02 gru 2009, 22:12

Jak będziesz kupował wałki podparte to zwróć uwagę aby ucięli Ci tak, abyś miał symetryczne komplety(rozstaw podpór). Odległość między otworami 150mm, jak Ci utną odcinek 1m i przetniesz go na pół to wyjdzie kaszanka. Przy zamówieniu zaznacz odległość od cięcia do podpory. tyle że wtedy okaże się że 0,5 +0,5m nie równa się 1m. Zaplanuj odrobinę więcej tego wałka.

Tomek.

[ Dodano: 2009-12-02, 22:17 ]
Włśnie czekam na próbkę z firmy IGUS-nakrętka Tr. Na maila odpowiedzieli, że ma 0,2 mm luzu. Nie jestem przekonany, czy może to chodzić w pojedynkę.


Autor tematu
wkoszek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 11
Rejestracja: 05 maja 2008, 15:28
Lokalizacja: Czestochowa
Kontakt:

#13

Post napisał: wkoszek » 02 gru 2009, 23:07

mefiu pisze:Sorry, ale jeżeli wałki i śruby mają mieć równo po 0.5m to ja czegoś nie rozumiem.
Coś musi być dłuższe
To prawda.

Wałki w moim przypadku pewnie nie zostaną wykorzystane w pełni -- stoczona
śruba wyznaczy, ile z ich długości wykorzystam.

Przy pierwszej maszynie zobaczę, jak to zadziała.

Druga sprawa to taka, że w przypadku podpartych wałków mógłbym podążyć
tropem bardzo fajnej maszyny, podobnej do tej z galerii użytkownika-imiennika
"WOJTEKK":

https://www.cnc.info.pl/album_pic.htm?pic_id=2979

Tam zamocowanie śruby jest dość optymalne, bo nie ma dużej powierzchni gwintu,
po której nic się nigdy nie porusza (tuż przy bramie).

Przeglądam Wasze galerie i sumiennie szukam jakiejś małej maszynki z podpartymi
wałkami.

[ Dodano: 2009-12-03, 01:53 ]
pixes2 pisze:Jak będziesz kupował wałki podparte to zwróć uwagę aby ucięli Ci tak, abyś miał symetryczne komplety(rozstaw podpór). Odległość między otworami 150mm, jak Ci utną odcinek 1m i przetniesz go na pół to wyjdzie kaszanka. Przy zamówieniu zaznacz odległość od cięcia do podpory. tyle że wtedy okaże się że 0,5 +0,5m nie równa się 1m. Zaplanuj odrobinę więcej tego wałka.

Tomek.
W porządku. W Częstochowie jest sklep handlujący rzeczami firmy CX -- i mogę wszystko w zasadzie
też dostać na miejscu. W przypadku niepodpartych wałków kupię tego trochę więcej.
pixes2 pisze:Włśnie czekam na próbkę z firmy IGUS-nakrętka Tr. Na maila odpowiedzieli, że ma 0,2 mm luzu. Nie jestem przekonany, czy może to chodzić w pojedynkę.
Ja zauważyłem, że wałek fi = 16mm w Poltech to 45PLN za 0.5m. Podpora do wałka fi = 16mm
o długości 0.5m to 70PLN. Z kolei wałek fi = 16mm razem z podporą 0.5m to 65PLN (?).

Wysłałem mail do firmy o wałki/podpory, i rzekomo to 65PLN oznacza zakup tych samych
jakościowo części.
Wojciech A. Koszek
[email protected]

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#14

Post napisał: pabloz90 » 04 gru 2009, 23:31

Tak, po prostu dla nich jest większy zysk. Firmy niestety ale tak działają. Ludzie często kupują osobno wałek osobno podporę i słono płacą.

Ja pokaże Ci inny przykład. Firma z okolicy - producent bram garażowych - doświadczenie z przed tygodnia.

Kupując osobno:
Kupno bramy - 1500 zł
Napęd bramy - 900 zł

Kupując razem brama z napędem 2000 zł.

Myślałem że coś nie tak jest, jednak moja brama jest identyczna (brama + napęd) u sąsiada - oczywiście dostawca bramy ten sam, jednak sąsiad kupował napęd osobno.
To taki off-top w ramach wyjaśnienia - odpowiedzi.

Osobiście zastosowałem wałki fi 20 podparte i jest ok.

Co do przesyłki z PolTech (było takie pytanie) - jest jak najbardziej ok. Zamówiłem Paczuszkę ok 35 kg, przesyłka kurierem - 2 dni (z racji gabarytów). W paczce były wałki podparte fi20 - dł. 2500 mm + wałki fi20 podparte 1500 mm + wałki niepodparte + kilka łożysk (nie do maszyny :) ). Paczka zapakowana w karton, dobrze zabezpieczone wszystko. W skrócie powiem tak, żeby dostać się do wnętrza, męczyłem się z 15 minut - z racji pakowania karton - folia - karton ...

Pozdrawiam, Paweł.
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl


Autor tematu
wkoszek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 11
Rejestracja: 05 maja 2008, 15:28
Lokalizacja: Czestochowa
Kontakt:

#15

Post napisał: wkoszek » 05 gru 2009, 14:51

[quote="pabloz90"]Co do przesyłki z PolTech (było takie pytanie) - jest jak najbardziej ok. Zamówiłem Paczuszkę ok 35 kg, przesyłka kurierem - 2 dni (z racji gabarytów). W paczce były wałki podparte fi20 - dł. 2500 mm + wałki fi20 podparte 1500 mm + wałki niepodparte + kilka łożysk (nie do maszyny ). Paczka zapakowana w karton, dobrze zabezpieczone wszystko. W skrócie powiem tak, żeby dostać się do wnętrza, męczyłem się z 15 minut - z racji pakowania karton - folia - karton ...[/quote]

Brzmi dobrze. Wydaje mi się, że na pierwszą maszynę to całe oprzyrządowanie mi wystarczy. Mam
jeszcze jedną możliwość zakupu wszystkiego na miejscu, w Częstochowie. Mówię tutaj o sklepie:

P.P.H.U BETA
Pl. Daszyńskiego 14
42-200 Częstochowa

Mogę tam dostać wszystko -- łożyska, oprawki, wałki. To mały sklep z cenami podobnymi do Poltech i
dobrą obsługą. Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia -- czekam na opinie.

Ten sklep sprzedaje między innymi łożyska firmy "CX" -- niestety wpisanie "CX" w "Szukaj" nic mi
nie zwraca. Czy w przypadku łożysk CX to zły/średni/dobry wybór?

Dodano: 2009-12-05, 15:26
Witam,

Przeglądałem forum (polecam wrzucenie wszystkich zdjęć z "fotorelacji" do galerii -- wbrew
pozorom najciekawszych rzeczy w galeriach nie macie) i postanowiłem wytypować kilka
konstrukcji, na których chciałbym bazować.

Sporo z nich to dzieła profesjonalistów, jednak zawsze można zwrócić uwagę na dobre
rozwiązania i praktyki. Na niektóre bez parku maszynowego można popatrzeć, inne
być może są do zrobienia w domu i mieszczą się w kategoriach biurkowo-stołowych.
Oto one:

Dwie konstrukcje Bestii forum:
https://www.cnc.info.pl/topics60/ploter ... szystkiego
https://www.cnc.info.pl/topics60/ploter ... -vt876.htm

Inne wyglądające stabilnie:
https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t14663.htm
https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t14309.htm
https://www.cnc.info.pl/topics60/ploter ... vt3891.htm

Szkoda, że brakuje finalnych zdjęć tej:
https://www.cnc.info.pl/topics60/kolej- ... vt6793.htm

Tutaj z kolei mamy kolejną ciekawą maszynę z bardzo dobrymi zdjęciami (szczególnie
widok "od spodu" pozwalający zobaczyć cały mechanizm osłony śruby przed skrawkami
detalu obrabianego):

https://www.cnc.info.pl/topics60/foto-r ... t14687.htm

Mój typ w kategorii "Możliwy...":
https://www.cnc.info.pl/topics60/metal- ... t11233.htm
https://www.cnc.info.pl/topics60/frezar ... t10554.htm

Moje pytania:

- jak rozumiem, rama w miejscach pod prowadnice z podporami musi być odpowiednio
wyszlifowana i "spasowana", by prowadnice były równolegle i "na tej samej wysokości".
Jak przebiega proces takiego szlifowania? Czy mogę uniknąć szlifowania w przypadku
użycia grubych profili zamkniętych pod prowadnicami? Sugestie słów kluczowych do
"Szukaj" mile widziane.

- bramy w tych konstrukcjach to profil zamknięty na nogach o kształcie: _|_. Czy ta
"podstawa" nogi (w naszym przypadku "_") to po prostu gruby, przyspawany płaskownik,
czy on również musi być jakoś specjalnie przygotowany do przykręcenia do ramy?

- mam silnik 1.9Nm -- jaka jest maksymalna waga osi Z, przy której on będzie pracował
bez większych problemów? Wydaje mi się, że w moim przypadku będzie to musiał być
element wykonany z aluminium.

- co jest powodem braku czytników wysokości narzędzia w amatorskich konstrukcjach?
Niestety na stronie sponsora forum brak jest ceny czujnika, a zastanawiam się, czy to
właśnie koszt jest tym powodem.
Ostatnio zmieniony 06 gru 2009, 00:43 przez wkoszek, łącznie zmieniany 1 raz.
Wojciech A. Koszek
[email protected]

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#16

Post napisał: pabloz90 » 05 gru 2009, 15:45

Odnośnie braku czujnika wysokości narzędzia, też się nad tym zastanawiałem. Rzadko jest to widoczne w maszynach. Przyłączam się do pytania. Może po prostu rzadko to narzędzie jest wykorzystywane?

Co do profili, moja konstrukcja była planowana - profile 100 x 100.
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#17

Post napisał: gmaro » 06 gru 2009, 08:14

wkoszek pisze:- mam silnik 1.9Nm -- jaka jest maksymalna waga osi Z, przy której on będzie pracował
bez większych problemów? Wydaje mi się, że w moim przypadku będzie to musiał być
element wykonany z aluminium.
Musze powiedzieć, że potrafi sporo w moich konstrukcjach w prostszym rozwiązaniu stosuję silnik 1,89Nm elementy są stalowe i silnik spokojnie osiąga na sterowaniu opartym na A3977 do 3000m/min na dojazdach.
Obrazek
wkoszek pisze:- co jest powodem braku czytników wysokości narzędzia w amatorskich konstrukcjach?
Niestety na stronie sponsora forum brak jest ceny czujnika, a zastanawiam się, czy to
właśnie koszt jest tym powodem.
A może wystarczy w prostym rozwiązaniu zastosować wyłącznik krańcowy miniaturowy , z tego co się orientuje w wielu frezarkach które widziałem takie czujnik się zakłada - zaleta cena i prostota wykonania
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#18

Post napisał: pabloz90 » 06 gru 2009, 10:20

Kolego gmaro, widziałem w jednej z Twoich maszyn (w albumie) był czujnik wysokości narzędzia :) - mógłbyś zdradzić koszt oraz czy były jakieś problemy z implementacją takiego czujnika w maszynie?
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl


Autor tematu
wkoszek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 8
Posty: 11
Rejestracja: 05 maja 2008, 15:28
Lokalizacja: Czestochowa
Kontakt:

#19

Post napisał: wkoszek » 07 gru 2009, 22:57

Witam ponownie,

Od czasu rozpoczęcia tego wątku na mail i PW dostałem jedną wiadomość proponującą
mi odpłatne wykonanie projektu oraz drugą, która mnie zastanawia...

Otóż: czy to prawda, że uzyskanie dokładności 0.1mm możliwe jest tylko
w przypadku wykorzystania śruby kulowej?

Mowa była również o wymogu konstrukcji stalowej/spawanej/wyrzażonej/frezowanej.

Ktoś mógłby to zweryfikować?

Jeżeli tak jak ów głos na PW wspomniał, przy konstrukcji garażowej uzyskam jedynie
1mm dokładności, to mnie cała zabawa w CNC się już nie podoba, bo to oznacza
niemożność włożenia układu scalonego w otwory wywiercone przez moją domowej
roboty maszynę.

Czytywałem tutaj o trochę lepszych wynikach dokładności na Waszych konstrukcjach,
stąd też będę wdzięczny za opinie.
Wojciech A. Koszek
[email protected]

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#20

Post napisał: zacharius » 08 gru 2009, 08:17

kolego jezeli chodzi o DIP to nie ma problemu. spokojnie robilem takie plytki na mojej maszynce zrobionej "na kolanie", co prawda i tak teraz będe tworzył porządniejszą konstrukcje
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”