FREZARKA ALUMINIUM CZY METAL POMóżCIE?SZUKAM FACHOWCóW

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
pcp
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 25 paź 2009, 18:57
Lokalizacja: Mikołów

FREZARKA ALUMINIUM CZY METAL POMóżCIE?SZUKAM FACHOWCóW

#1

Post napisał: pcp » 25 paź 2009, 20:34

Witam, uprzejmie proszę o pomoc, zamierzam zbudować pierwszą w życiu frezarkę, z racji ogromu informacji na forum trudno jest mi określić które są naprawdę pomocne. Postawiłem sobie kilka założeń:
- powierzchnia robocza stołu 200cm x 80cm
- obrabiany materiał głównie drewno, mdf, sklejka, być może kiedyś aluminium
- zależy mi na precyzji pracy frezarki oraz jej trwałości
- istotne są koszty, nie chcę budować frezarki którą mógłbym kupić gotową, chcę zbudować urządzenie o bardzo dobrych parametrach minimalizując niepotrzebne koszty, dlatego też potrzebuję pomocy - zabawki kupuje się na odpuście, wiem że nie na wszystkim można oszczędzać.

Rozważam dwie możliwości konstrukcji: stal, lub aluminium jednak czy w tym drugim przypadku uda się osiągnąć odpowiednią sztywność a zarazem dokładność. Nasuwa się pytanie, konstrukcja skręcana czy spawana. Zainteresowanie aluminium wynika z ogólnej wagi urządzenia. Być może dobrze byłoby połączyć aluminium i stal.

Będę bardzo wdzięczny za kompleksową pomoc przy planowaniu, schematach, organizacji prac. Wiem że fachowców na tym forum nie brakuje, wierzę w wasze umiejętności.



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#2

Post napisał: skoti » 25 paź 2009, 21:15

Napisz co rozumiesz pod pojęciem precyzji . Jaki budżet przewidujesz na jej budowę . Jakie masz możliwości wykonania poszczególnych części ? Będziesz wszystko zlecał czy umiesz zrobić sobie sam ?


Autor tematu
pcp
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 25 paź 2009, 18:57
Lokalizacja: Mikołów

#3

Post napisał: pcp » 25 paź 2009, 21:50

Chcę wykonywać napisy, jak i płaskorzeźby, odnosząc się zatem do precyzji musi być na wysokim poziomie - lepiej uzyskać wysokie parametry od razu aniżeli później coś poprawiać, liczbowo nie jestem w stanie określić, nie widziałem jak wygląda dokładność 1mm a jak 0,1mm więc "nie widziałem nie odpowiem".
Budżet jest otwarty, zdaję sobie sprawę że nie będzie to kosztowało 100 ani 1000 zł, nie muszę zbudować frezarki w tydzień ani miesiąc, ale nie chcę też bawić się w nieskończoność metodą prób i błędów, z tegoż powodu piszę na tym forum.
Zdaję sobie sprawę, że wiedza kosztuje. Jeżeli wstępny budżet konieczny do wykonania urządzenia okaże się zbyt wysoki - a to pojęcie względne (wiem ile kosztują gotowe urządzenia, wiem również ile kosztują mniej ambitne projekty), możliwa jest korekta pewnych założeń w przypadku znacznych kosztów budowy.
Nie chcę by ktoś pomyślał, że mam dwie lewe ręce, że potrzebuję zabawki etc. Frezarka ma służyć do pracy, zakładam że 90% elementów konstrukcyjnych uda się wykonać samemu, mam dostęp do zapożyczonej tokarki, frezarki, warsztatu, narzędzi, a to czego nie zrobię sam zlecę sąsiadującej firmie obrabiającej metale.
Kwestia elektroniki, mając schematy, podzespoły, z pomocą zaprzyjaźnionych dam równiez radę.

Zaznaczam, że frezarka ędize służyła głównie do miękkich materiałów, być może kiedyś do aluminium, ale to przyszłość.


wt
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 426
Rejestracja: 20 gru 2008, 20:52
Lokalizacja: Warszawa

materiał

#4

Post napisał: wt » 26 paź 2009, 02:23

Najlepiej zrobić główne elementy konstrukcyjne stalowe skręcane. Stal ze względu na sztywność i łatwość obróbki elementów skręcanych, brak naprężeń po spawaniu, możliwość wprowadzania modyfikacji w skręcanych elementach. Zrobienie prowadnic poziomo w bramie być może poprawi nieco dokładność. Elementy dodatkowe mogą być aluminiowe, również skręcane.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”