Frezarka konstrukcji metalowej - od podstaw [pleksi,szkło]

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

Frezarka konstrukcji metalowej - od podstaw [pleksi,szkło]

#1

Post napisał: pabloz90 » 31 sie 2009, 21:00

Witam serdecznie wszystkich :)

Na forum dopiero zaczynam swoją przygodę :), jednak forum czytam już od dłuższego czasu :)

Zainteresowany budową własnej frezarki, chciałbym prosić o pomoc. Przeglądałem już sporo projektów i uzbierało się mi kilka pytań. Aktualnie projekt utknął na etapie planowania i założeń. Jednak już końcówka :) Mam nadzieję że w najbliższym czasie już prace ruszą ;)

A więc tak, wracając do moich założeń i pytań.

Chciałbym zbudować frezarkę przeznaczoną głównie do obróbki pleksi/szkła jeśli się da to może miękki metal, ale to nie jest obowiązkowe. :) Chodzi mi o frezowanie różnych znaków, liter, napisów, obrazków w pleksi. Jeśli koszty nie wzrosły by bardzo, chciałbym także wycinać (cięcie na wylot) w pleksi wzory.

Posiadam zakupiony "Projekt małego plotera frezującego" - akcesoria.cnc.info.pl

Zapoznałem się z jego budową i chciałbym w dużej mierze oprzeć się na nim. Tak więc zgodnie z projektem pole pracy wynosi odpowiednio:
X-750mm;
Y-500mm;
Z-70mm;

Czy biorąc pod uwagę takie pole pracy oraz materiał który na tej maszynie ma być obrabiany, muszą być mocne silniczki krokowe? Wg. projektu powinny być silniczki FL86ST94-4008A czyli o momencie trzymającym 3Nm. Jednak koszt jednego silniczka to ok 390 zł (3 silniczki to już kwota 1170 zł). Czy można dać nieco słabsze silniczki? Silniczki powiedzmy o momencie trzymającym 1,89 Nm, wystarczyły by?

Moje problemy głównie opierają się na elektronice. Czy moglibyście mi pomóc w doborze elektroniki (napęd, sterowanie)? Sporo szukałem i znalazłem kilka "kompletów" jednak najpierw chciałbym się dowiedzieć czegoś na temat tych silniczków. Może uda się nieco zejść z ceną. Rozumiem że mocniejsze silniczki dają swoje rezultaty, jednak są dosyć kosztowne.

To na razie tyle. Z góry dziękuje za odpowiedzi :)

Pozdrawiam serdecznie :)



Tagi:

Awatar użytkownika

ARAS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 220
Rejestracja: 19 mar 2007, 21:51
Lokalizacja: PECNA

#2

Post napisał: ARAS » 31 sie 2009, 22:19

http://www.allegro.pl/item728103240_sil ... _nowy.html
tu za te pieniądze masz 3 silniki i 3 sterowniki M-542 których nie trzeba reklamowac na tym forum
jak poszukasz dobrze to znadziesz taniej
ARAS

Awatar użytkownika

Autor tematu
pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#3

Post napisał: pabloz90 » 31 sie 2009, 23:05

Świetnie. Dziękuje bardzo. O tych sterownikach dużo czytałem i właśnie o nie chciałem zapytać :)

Mam jeszcze jedno pytanie ;) Widzę że są tutaj ludzie którzy mają ochotę czasem pomóc :) za co jestem bardzo wdzięczny. Wracając do pytania, czy takie sterowniki bardzo się grzeją? Jak wygląda sprawa odprowadzania ciepła? Czytałem że dobrze jest zrobić im "tunel" powietrzny. Czy to prawda?

Obudowę chciałbym sam sobie wykonać (z zamiłowania :lol: ) Hehe :) Dzięki bardzo ARAS :) punkcik dla Ciebie ;)

PS. Czy taka maszynka wystarczy do frezowania/cięcia szkła/pleksi?

Pozdrawiam serdecznie:)

Awatar użytkownika

ARAS
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 220
Rejestracja: 19 mar 2007, 21:51
Lokalizacja: PECNA

#4

Post napisał: ARAS » 31 sie 2009, 23:46

przy zasilaniu prądem 48V nie zauważyłem nadmiernego grzania się tych sterowników
gorzej z silnikami , ale wszystko w normie
na tych sterach i silnikach osiągniesz zadowalające prędkości,szczególnie przy twoim polu pracy :wink:
jeżeli chodzi o chłodzenie to 2 wiatraki dmuchające powietrze z zewnątrz do obudowy i 1 wyciągający powietrze ogrzane przez stery
ARAS

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#5

Post napisał: KAJOS » 01 wrz 2009, 00:06

pabloz90 pisze:Moje problemy głównie opierają się na elektronice. Czy moglibyście mi pomóc w doborze elektroniki (napęd, sterowanie)? Sporo szukałem i znalazłem kilka "kompletów" jednak najpierw chciałbym się dowiedzieć czegoś na temat tych silniczków. Może uda się nieco zejść z ceną. Rozumiem że mocniejsze silniczki dają swoje rezultaty, jednak są dosyć kosztowne.
Tutaj masz komplet sterów za niewielkie pieniadze.Sam mam takie i spisują się znakomicie-taniej nie kupisz.
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#6

Post napisał: pabloz90 » 01 wrz 2009, 15:31

Witam :) Dzięki za odpowiedzi. Planuje właśnie budowę obudowy :) dla sterowników :) Zastanawia mnie fakt czy zabezpieczenie otworów wlotu i wyrzutu powietrza ma sens? Chodzi mi o włożenie powiedzmy siateczki albo coś podobnego. Rzecz jasna jest to pewna blokada, jednak może zabezpieczyć przed wpadnięciem do środka wiór czy podobnych odpadów.

Co do sterowników podanych przez kolegę KAJOS, czy to są właśnie te M-542? Na obudowie jest napis MD5042 więc chyba nie to. Można prosić więcej opinii na ich temat?

PS. Jeśli chodzi o pole pracy może trochę małe jednak moim zdaniem spokojnie mi wystarczy :)

Pozdrawiam serdecznie.

[ Dodano: 2009-09-02, 19:25 ]
Witam wszystkich, przepraszam że tak post pod postem.

Mam pytanie odnośnie tych silniczków. Patrząc na te silniczki, oś ma tylko takie żłobienie, nie ma "ząbka". W jaki sposób można połączyć ten silniczek (a raczej jego oś) z śrubą trapezową? Sprzęgło to oczywiste, tylko jakie? kłowe? Jeśli dobrze czytam z rysunku to śruba (oś silnika) ma średnicę 8 mm. Tak więc czy do połączenia z śrubą, mogę użyć sprzęgła kłowego rotex-gs rozmiar 9 piasta 8?

Czy mogę prosić o więcej opinii na temat tych sterowników które podał kolega KAJOS?

Pozdrawiam serdecznie, Paweł.

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#7

Post napisał: KAJOS » 05 wrz 2009, 20:36

pabloz90 pisze: Planuje właśnie budowę obudowy :) dla sterowników :) Zastanawia mnie fakt czy zabezpieczenie otworów wlotu i wyrzutu powietrza ma sens? Chodzi mi o włożenie powiedzmy siateczki albo coś podobnego. Rzecz jasna jest to pewna blokada, jednak może zabezpieczyć przed wpadnięciem do środka wiór czy podobnych odpadów.
- zastosowanie nawet bandażu złożonego na 2 - 3 części hamuje zawsze pewną część tego co nam zasysa wentylatorek(może też być filtr z odkurzacza - najlepszy.Pozostaje tylko doglądanie i systematyczne czyszczenie + raz na jakis czas całośc przedmuchać sprężonym powietrzem...
pabloz90 pisze:Mam pytanie odnośnie tych silniczków. Patrząc na te silniczki, oś ma tylko takie żłobienie, nie ma "ząbka". W jaki sposób można połączyć ten silniczek (a raczej jego oś) z śrubą trapezową? Sprzęgło to oczywiste, tylko jakie? kłowe? Jeśli dobrze czytam z rysunku to śruba (oś silnika) ma średnicę 8 mm. Tak więc czy do połączenia z śrubą, mogę użyć sprzęgła kłowego rotex-gs rozmiar 9 piasta 8?
- wystarcza Ci same sprzęgła tu masz cene jednej piasty (czyli potrzeba Ci 2 x piasta + łącznik) - jedna część piasty z średnicą silnika druga osi śruby ,sprzedający robi piasty z dowolną interesującą Cię średnicą (pozatym robi co chcesz na zamówienie na obrabiarkach) - jak zwykle dodam taniej nie kupisz :)
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#8

Post napisał: pabloz90 » 06 wrz 2009, 09:26

Świetnie :) Dzięki za wytłumaczenie:) Znów źle myślałem.

Jak na razie kompletuje elektronikę i wchodzę w mechanikę :) Wg. planu pod koniec września wykonana zostanie konstrukcja (rama, brama, śruby trapezowe itd).

@KAJOS - mam pytanie. Jaki zastosowałeś transformator do tych sterowników? Wg. moich założeń to powinno być 200 W, 12V. Czy dobrze myślę?

Pozdrawiam serdecznie :)
Pozdrawiam Paweł Z.
Projektowanie stron www, Aplikacje dedykowane, Rozwiązania IT, zapraszam na www.dreamagency.eu
Przydatne: elektro-instalacja.pl

Awatar użytkownika

KAJOS
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1302
Rejestracja: 10 gru 2006, 00:22
Lokalizacja: NISKO

#9

Post napisał: KAJOS » 06 wrz 2009, 11:24

Ja mam zrobiony przez markcomp77-a cały zasilacz ,transformator to 32V 300W - i taki jest odpowiedni.
Sterowniki mają max zasilanie 50 V i prąd max 4,2 A - czyli nie mozesz zasilać ich większym napięciem niż 50 V a jeszcze lepiej troszkę niższym ,natomiast prąd osiągniesz nie wiekszy niż 4,2 A.
Silniki przy wyższym napieciu osiągają większy moment,przy napięciu 12 V na wyjściu zasilacza miałbyś 12 * 1,4 ≈ 16,8 V - zdecydowanie za mało......
Żeby coś wynaleźć wystarczy odrobina wyobraźni i sterta złomu.

Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
pabloz90
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 419
Rejestracja: 16 sie 2009, 11:53
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Kontakt:

#10

Post napisał: pabloz90 » 09 wrz 2009, 19:49

Witam wszystkich. Dziękuje za odpowiedzi.

Mam jeszcze jedno pytanie. Chciałbym zamówić resztę elektroniki i rozważam pomiędzy dwoma opcjami:

1) Zestaw z allegro: tutaj

2) Kupno sterowników M542 (3 * sterownik ) + płyta główna: SSK-MB2

Silniczki to 3.1 Nm 4A. Różnica w cenie jest niewielka jednak chciałbym te sterowniki wykorzystać w dalszych projektach. Prosiłbym o podpowiedź.

Pozdrawiam Paweł Z.

[ Dodano: 2009-09-11, 23:36 ]
Ostatnia wiadomość już nieaktualna. Silniczki zamówione. Sterowniki także ;) Pozdrawiam :)

[ Dodano: 2009-09-14, 09:41 ]
Witam wszystkich serdecznie. Elektronika w drodze:) Więc czas zabrać się za mechanikę. Na forum znalazłem sporo informacji jak zbudować własną frezarkę, jednak nadal mam kilka pytań i znając siebie pewnie jeszcze trochę ich będzie zanim budowa dobiegnie końca.

Jeśli mógłbym liczyć na Waszą pomoc, byłbym bardzo wdzięczny.

1. Pierwsze pytanie dotyczy pola pracy. Czy jeśli bym zmienił projekt i zwiększył pole pracy powiedzmy do:
X: 1200 mm
Y: 1000 mm
Z: ~80mm
Czy w takim wypadu można zastosować śruby trapezowe? Powiedzmy 18x4? Czytałem iż przy dużym polu pracy śruby takie wpadają w drgania i traci się dokładność.

2. Konstrukcję chciałbym oprzeć na maszynie którą widziałem niedaleko mojego miejsca zamieszkania. Ładne rozwiązanie. A do tego wprowadzić kilka modyfikacji (m.in. z projektu który zakupiłem z sklepu sponsora). W związku z konstrukcją a raczej już mechaniką bramy mam pytanie. Chodzi o prowadnice liniowe. Czy mogą być zastosowane takie prowadnice na Osi Z? Czy lepiej tam zastosować wałki? Druga sprawa to czy prowadnice przewyższają swoimi możliwościami wałki? Jeśli chodzi o cenę to malutki "+" na korzyść wałków. Jednak do ceny należy doliczyć podpórki + łożyska i różnica się nieco zmniejsza.

Postaram się na dniach zamieścić wstępny projekt maszyny. Czytałem także temat o projekt kolegi Zoltar'a. Ładnie rozwiązane wizualnie. Chciałbym wykorzystać sposób napędzania bramy (dwie śruby trapezowe połączone paskiem z jednym silniczkiem). Czy takie rozwiązanie ma sens?

Pozdrawiam serdecznie,
Paweł Z. :cool:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”