Frezarka do aluminium 500x500

Maszyny ze stali, aluminium, odlewów itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
Seemann
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 277
Rejestracja: 21 lis 2006, 12:22
Lokalizacja: Polkowice

#11

Post napisał: Seemann » 13 wrz 2009, 21:34

Powróciłem z urlopu więc prace nad frezarką ponownie ruszyły, w drodze jest już szafa sterownicza bo muszę wkońcu gdzieś to wszystko upchać :)

Wrzucam kilka screenów osi x, blachy mają grubość 20mm, reszta spawana z profili 80x80. Zastanawiam się nad dodaniem jeszcze jednego żebra na środku.
Osłony i wanna na chłodziwo jeszcze nie skończone, będzie tak zaprojektowane że nic nie powinno lecieć bokiem ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Proszę o opinie



Tagi:

Awatar użytkownika

skoti
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1743
Rejestracja: 28 gru 2004, 23:56
Lokalizacja: Rybnik

#12

Post napisał: skoti » 13 wrz 2009, 21:50

Ciekawy projekt . Czy masz zamiar po spawaniu obrabiac otwory w zebrach w ktorych zamontowane beda oprawy lozysk sruby ?


Autor tematu
Seemann
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 277
Rejestracja: 21 lis 2006, 12:22
Lokalizacja: Polkowice

#13

Post napisał: Seemann » 13 wrz 2009, 23:31

Chciałbym, ale nie wiem czy to będzie wykonalne na pospawanej konstrukcji której wymiary wynoszą około 1500x960mm. Otwory centralne pod łożyska będą miały luz, tak aby można było wyosiować śrube względem stołu na poluzowanych śrubach opraw łożysk i nakrętki.

Blachy będą palone laserem, postaram się znaleźć firme która zrobi to dokładnie.
Profile stalowe przed spawaniem z blachami będą frezowane. Etap prac będzie wyglądać tak:
- spawanie profili
- odprężęnie profili i ich frezowanie
- wypalenie blach po frezowaniu profili - tak żeby gniazda pod profile były jak najciaśniejsze +- tolerancja palenia laserem
- spawanie całej konstrukcji
- odprężenie całości
- frezowanie powierzchni pod prowadnice i brame

Największy problem będzie gdy żebra będą pod innymi kątami, ale znalazłem już chyba rozwiązanie tego problemu, jak i utrzymania opraw w jednej osi. Jutro to przedstawie :smile:

Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#14

Post napisał: termit_tm » 14 wrz 2009, 14:22

za bardzo nie rozumiem dlaczego tak sobie komplikujesz życie ? nie lepiej zrobić tak jak wszyscy ?


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#15

Post napisał: paulg » 14 wrz 2009, 14:59

Witam.
Za dużo tego odprężania itp - co i tak wiele nie zmieni że w efekcie mocowania śrub będą na podkładkach itp.
Spawania najlepiej jako całość , odprężyć i tak zaprojektować miejsca mocowania bloków łożyskowych aby były do ofrezowania z jednego zamocowania razem z bazami pod prowadnice itp - znacznie prościej a efekt o niebo lepszy.
Ogólnie konstrukcja ładna - ale przekombinowane conieco :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#16

Post napisał: gmaro » 14 wrz 2009, 15:50

A według mnie jest okey,fajnie że pomyślałeś o zabezpieczeniu silników oraz bloków łożyskujących przed wiórami,chłodziwem itp...
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]


Autor tematu
Seemann
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 277
Rejestracja: 21 lis 2006, 12:22
Lokalizacja: Polkowice

#17

Post napisał: Seemann » 14 wrz 2009, 16:46

termit_tm pisze:za bardzo nie rozumiem dlaczego tak sobie komplikujesz życie ? nie lepiej zrobić tak jak wszyscy ?
Chodzi o całą konstrukcje czy tylko zamocowanie łożysk? bo pod innymi względami chyba tak znacznie się nie różni od większośći konstrukcji. Zastosowanie osłon, spływu na chłodziwo itp wymaga też troche innej konstrukcji samej frezarki.
Zamiast środkowych żeber mogę zastosować profile 80x80 i będzie płaszczyzna pod bloki, tylko że znowu koszt wykonania lub kupna bloków nie jest taki mały.
Zobacze jaki będzie koszt wykonania żeber bo czekam na odpowiedź z dwóch firm, środkowe żebra mają wymiary 960x250, sądząc po cenach na allegro to pewnie z 600zł za żebro :???: to tyle co za blok.
gmaro pisze:A według mnie jest okey,fajnie że pomyślałeś o zabezpieczeniu silników oraz bloków łożyskujących przed wiórami,chłodziwem itp...
Brakuje jeszcze osłon na prowadnice i na śrube, mają być przymocowane do stołu. Górna część osłony śruby ma nachodzić na osłone silnika, osłony prowadnic też mają być na zakładke. Konstrukcja korpusu pewnie jeszcze się zmieni, ale osłony pozostaną :)

Awatar użytkownika

termit_tm
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 702
Rejestracja: 01 lis 2005, 20:02
Lokalizacja: Leszno

#18

Post napisał: termit_tm » 14 wrz 2009, 17:02

sama konstrukcja trochę przekombinowana jak już paulg napisał ale wygląda solidnie chodzi o bloki łożyskujące chociaż z tego co pamiętam piotrjub stosował kiedyś podobne rozwiązanie

gmaro pisze:A według mnie jest okey,fajnie że pomyślałeś o zabezpieczeniu silników oraz bloków łożyskujących przed wiórami,chłodziwem itp...
nikt mu tego niewypominana tylko to ze na rysunku wszystko wygląda fajnie ale żeby to tak wykonać to już może być gorzej :???:


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#19

Post napisał: paulg » 14 wrz 2009, 17:48

Seemann pisze:Chodzi o całą konstrukcje czy tylko zamocowanie łożysk?
\

Całość jest ok - ładnie , przemyślane itp - ale te nieszczęsne mocowania - one dadzą popalić przy składaniu maszyny - tutaj po spawaniu nie ma mowy o równoległości.

Blok łożyskujący nie jest tak drogi jak się wydaje - ważne aby spełniał swoje zadanie bez wodotrysków :wink:
"Tak naprawdę, to nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, dopóki nie potrafisz go wytłumaczyć swojej babci."
Albert Einstein


Autor tematu
Seemann
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 12
Posty: 277
Rejestracja: 21 lis 2006, 12:22
Lokalizacja: Polkowice

#20

Post napisał: Seemann » 16 wrz 2009, 23:41

Każda uwaga jest cenna, może mi zaoszczędzić później wielu problemów. Zmienie projekt na wersje z blokami łożyskującymi, bo faktycznie istnieje spore ryzyko że coś pójdzie nie tak :neutral:

[ Dodano: 2009-09-16, 23:40 ]
Chwilowo nie robie nic przy kompie bo składam już szafe sterowniczą :mrgreen: Znalazłem tylko chwile czasu i przerobiłem środkowe żebra, na wersje pod stojące bloki łożyskowe.

Obrazek

Obrazek

Górny fragment na którym trzyma się osłona będzie przykręcany. podstawa pod blok ma szerokość 14cm, długość 8cm.
Konstrukcja osi niewiele się zmieni, osłony na silnik pozostają te same, inne będzie tylko mocowanie silnika.
Wyceniłem już materiały na wykonanie korpusu, czyli tego co jak na razie pokazałem (nie licząc osłon)
Profile 420zł + żebra 330zł (za 4sztuki!). Myślałem że wypalenie z 20mm blachy będzie o wiele droższe.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja metalowa”